Rakovina prostaty

Posledná úprava 13.02.2023

Prostata je žľazový orgán mužského reprodukčného systému. Často sa uvádza, že má rovnakú veľkosť ako vlašský orech, je obvykle asi 3 cm dlhá, váži asi 30 g a je umiestnená na hrdle močového mechúra v prednej časti konečníka. Prostata obklopuje močovú rúru, čo je trubicová štruktúra, ktorou preteká moč (vytvorený v obličkách a zadržaný v močovom mechúre) von z penisu pri močení, a spermie (vytvorené v semenníkoch) počas ejakulácie. Okrem toho je pri ejakulácii k ejakulátu pridaná riedka, mliečna tekutina vytvorená v prostate. Tento ejakulát, ktorý obsahuje kvapalinu zo semenných mechúrikov, predstavuje mužské semeno.

Patofyziológia

Pri rakovine prostaty normálne bunky podstúpia transformáciu, pri ktorej sa nielen nekontrolovateľne množia a rastú, ale sa aj diferencujú a môžu napadnúť susedné tkanivá. Nádory zasiahnu okolité tkanivá tým, že napadnú ich priestor a vezmú im životne dôležitý kyslík a živiny. Nádory môžu napadnúť aj vzdialené orgány prostredníctvom krvného obehu a lymfatického systému.

Tento proces napádania a šírenia sa do ďalších orgánov sa nazýva metastázovanie. Medzi bežné metastatické miesta patria panvové lymfatické uzliny, kosti, pľúca a pečeň.

Takmer všetky rakoviny prostaty vznikajú z buniek sekrečných žliaz v prostate. Rakovina vytvorená žľazovými bunkami je známa ako adenokarcinóm. Najčastejším typom rakoviny prostaty je preto adenokarcinóm a je zodpovedný za viac ako 95% všetkých prípadov rakoviny prostaty. Najbežnejší neadenokarcinóm je karcinóm prechodných buniek. Medzi ďalšie ojedinelé druhy patrí malobunkový karcinóm a sarkóm.

Starší muži majú často zväčšenú prostatu, čo je benígne (nerakovinové) ochorenie zvané benígna hyperplázia prostaty (BPH). BPH môže vyvolávať príznaky zasahujúce močové cesty, ale nie je spojená s rakovinou prostaty (pozri BHP).

Epidemiológia

Celosvetovo je rakovina prostaty najčastejšou rakovinou u mužov a je druhou najčastejšou príčinou úmrtí na rakovinu u mužov (prvou je rakovina pľúc). Rakovina prostaty však väčšinou nespôsobuje smrť. Iba 3% mužov s rakovinou prostaty zomrie na túto chorobu.

Relatívne nízka miera úmrtnosti napovedá, že zvýšená informovanosť verejnosti a skoršia detekcia a liečba začala mať vplyv na mieru úmrtnosti tohto prevládajúceho druhu rakoviny.

Zdá sa, že rakovina prostaty sa vyskytuje častejšie z časti kvôli dostupnosti testu na prostatický špecifický antigén (PSA). Úmrtnosť na túto chorobu však klesá.

Predpokladaná pravdepodobnosť, že vám bude diagnostikovaná táto choroba je 17,6% u belochov a 20,6% u afroameričanov. Pravdepodobnosť úmrtia na rakovinu prostaty je, pre tieto skupiny ľudí, 2,8% a 4,7%. Vzhľadom k týmto číslam je pravdepodobné, že rakovina prostaty ovplyvňuje životy významného množstva mužov.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Rakovina prostaty Priemerné hodnotenie: 5 1 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy