Rakovina prostaty a kajenské korenie

Posledná úprava 20.02.2023

Pacientom s karcinómom prostaty môze údajne prospieť kajenské korenie. Kapsaicín, látka, ktorá dáva kajenskému koreniu jeho štipľavú chuť, tiež zabraňuje rastu nádorových buniek prostaty a obmedzuje vylučovanie zápalových proteínov. Niektorí výrobcovia liekov na problémy s prostatou zaradili túto látku do zoznamu zložiek pre svoje výrobky. Ak trpíte rakovinou prostaty, porozprávajte sa o kajenskom korení so svojim lekárom.

Kapsaicín

Plody paprikovitého keru vytvárajú kapsaicín, aktívnu súčasť kajenského korenia, ktorá zapríčiňuje jeho štipľavosť. Kapsaicín vykazuje mnohé prínosy pre zdravie ako je úľava od bolesti pri artritíde, diabetickej neuropatii, bolesti svalov a bolesti u onkologických pacientov po operácii.

Programovaná bunková smrť

Programovaná bunková smrť sa nazýva apoptóza - proces, ktorý je v rakovinových bunkách v nerovnováhe alebo vôbec neexistuje. Podľa nedávneho výskumu kajenské korenie podporuje apoptózu v nádorových bunkách prostaty. Výskumníci z University of California School of Medicine a Keio University School of Medicine v Tokiu ošetrili línie buniek rakoviny prostaty kapsaicínom a študovali jeho účinky. Podľa štúdie výsledkov publikovaných v marci 2006 v magazíne “Cancer Research” zistili, že kapsaicín výrazne spomalil delenie buniek rakoviny prostaty, a tiež podnietil apoptózu v línii buniek rakoviny prostaty.

Prostatický špecifický androgén

Prostata produkuje bielkovinu označovanú ako prostatický špecifický androgén alebo PSA. Vysoká hladina PSA zvyčajne poukazuje na prítomnosť karcinómu prostaty. Kapsaicín v kajenskom korení preukazuje schopnosť stabilizovať vysoké hladiny PSA u pacientov s rakovinou prostaty. Podľa prípadovej štúdie uverejnenej vo februári 2010 v “Canadian Urological Association Journal” doplnenie kapsaicínu úspešne znížilo a stabilizovalo hladinu PSA u pacienta s rakovinou prostaty po dobu viac než jedného roka.

Zápalové proteíny

Kapsaicín tiež ukazuje schopnosť výrazne zabrániť vylučovaniu cytokínov, proteínov, podieľajúcich sa na zápalovej reakcii spojenej s nádorovým ochorením prostaty. Podľa University of California School of Medicine study, kapsaicín potlačil aktiváciu zápalových proteínov alfa-faktoru nádorovej nekrózy a zmiernil aktiváciu ďalších proteínov spojených so šírením sa rakoviny prostaty.

Hoci je výskum sľubný, dôkazy, že kajenské korenie môže pomôcť pacientom s rakovinou prostaty sa zatiaľ obmedzujú na laboratórne štúdie a štúdie na zvieratách. Ak trpíte rakovinou prostaty, vyžiadajte si od svojho lekára povolenie pred tým než začnete užívať kajenské korenie.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy