Strava pri rakovine prostaty – čo jesť a čomu sa vyhnúť

Posledná úprava 14.04.2022

Rakovina prostaty je typ rakoviny, ktorý postihuje výlučne mužov. Nádor rastie v prostate, čo je žľaza mužského reprodukčného systému. Toto ochorenie zvyčajne postupuje pomaly, preto je možné, že zostane určitý čas nepovšimnuté. Podľa prieskumov, až 80% mužov, ktorí zomreli po 80, malo rakovinu prostaty. Kvôli pomalému postupu však zostala neodhalená.

Ako prvé je veľmi dôležité ochorenie identifikovať (pozri aj príčiny rakoviny prostaty). Následne sa môže začať liečba a kontrola choroby. Je dôležité poznať stupeň rakoviny prostaty, aby bol nastavený najlepší možný spôsob liečby. Akonáhle vám toto ochorenie zistili, je nevyhnutné zmeniť váš životný štýl. Sem patrí aj zmena stravovania. Pozrite si, ktorá strava pri rakovine prostaty je pre vás vhodná a ktorá nevhodná.

Neprijímajte nadmerné množstvá kalórií

Toto je dôležité a v podstate jednoduché pravidlo. Nadmerný príjem kalórií akoby podporoval rast rakoviny. Znamená to, že by ste sa mali vzdať všetkého nezdravého jedla. Obmedziť treba aj prejedanie sa. Je vhodné jesť iba požadované potrebné množstvá jedla, a samotné jedlo by malo byť zdravé.

Zvýšte rozmanitosť jedla

Dôvodom na konzumáciu čo najrozmanitejšieho jedla sú jeho rôzne nutričné hodnoty. Preto sa poraďte s lekárom a vypýtajte si diétny plán. Mal by zahŕňať zelenú zeleninu, ovocie, určité druhy mäsa, a tak ďalej. Je veľmi dôležité jesť správne množstvá toho správneho jedla.

Nejedzte mastné kyseliny

Mastné kyseliny podporujú rakovinové bunky. Preto je najlepšie vyhýbať sa strave, ktorá je nimi priam nabitá. Patria sem margaríny, zemiakové čipsy a pečené jedlá. Súčasne je treba obmedziť aj príjem tuku. Strava pri rakovine prostaty by mala obsahovať čo najmenej živočíšneho tuku. Je to vlastne jedna z najlepších vecí, ktoré môžete v danej situácii pre svoje telo urobiť.

Zvýšte príjem ovocia a zeleniny

Je známym faktom, že najlepšími zdrojmi výživných látok je farebné ovocie a zelenina. Podľa niektorých štúdií majú dokonca protirakovinové vlastnosti. To znamená, že musíte zvýšiť príjem ovocia a zeleniny. Kupujte si vždy čerstvú. Každú významnú zmenu v stravovaní však treba najskôr prekonzultovať s lekárom.

Neužívajte ľanový olej

Podľa výskumov môže mať užívanie ľanového oleja pri rakovine prostaty pre vás nepriaznivý účinok. Znamená to, že ľanový olej môže stimulovať rast rakovinových buniek v prostate. Takže na tom budete zdravotne ešte horšie. Ak pacient potrebuje konzumovať omega-3-mastné kyseliny, ktoré sú zdravé, treba si dať čerstvé ryby a orechy.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy