Prostatitída
Prostatitída je infekcia, zápal alebo opuchnutie prostaty - často bolestivé. V závislosti od dĺžky trvania problémov a príznakov rozlišujeme viacero typov prostatitídy:
Obsah:
Typy prostatitídy
- Bakteriálna prostatitída - vyskytuje sa zriedkavo, tvorí 5-10% zo všetkých prípadov prostatitídy. Roslišujeme akútnu prostatitídu, ktorá sa prejavuje náhle v podobe napríklad zimnice, horúčky alebo pálení pri močení. Chronická prostatitída prebieha pomalšie s príznakmi ako pálenie v podbrušku, pálenie pri močení alebo nechuť do sexu.
- Nebakteriálna prostatitída (syndróm chronických pánvových bolestí ) je najčastejšia forma prostatitídy bez prítomnosti infekcie. Môže sa prejaviť v dlhšom časovom rozmedzí týždňov až mesiacov bolesťami v semenníkoch, penise alebo pri močení či ejakulácii. Medzi ďalšie prejavy patrí nutnosť častejšie močiť alebo pocit nevyprázdneného močového mechúra.
- Asymptomatická zápalová prostatitída je forma prostatitídy bez príznakov. Lekár ju objaví náhodne pri urologickom vyšetrení.
Príčiny prostatitídy
U väčšiny prípadov prostatitídy sú príčiny neznáme. Akútne a chronické prostatické infekcie sú z 80% spôsobené baktériou E.coli. Medzi ďalšie príčiny patria organizmy spôsobujúce sexuálne prenosné choroby - napríklad chlamýdia alebo ureaplasma hlavne u sexuálne aktívnych mužov vo veku do 35 rokov.
Organizmy napadnú prostatu cez infikované močové cesty alebo z infikovaného moču cez ejakulačné kanály.
Čítajte viac: Príčiny prostatitídy
Príznaky prostatitídy
Príznaky dlhodobej (chronickej) prostatitídy sú často mierne a začnú pomaly v priebehu niekoľkých týždňov či mesiacov. Môžu zahŕňať:
- Časté nutkanie na močenie. Je možné, že vylúčite iba malé množstvo moču.
- Pálčivú bolesť pri močení.
- Ťažkosti začať močiť, močenie v krátkych intervaloch, nie stálym prúdom, slabší prúd moču než normálne a odkvapkávanie moču po skončení močenia.
- Časté nutkanie na močenie v priebehu noci.
- Pocit neúplne vyprázdneného močového mechúra.Bolesť v dolnej časti chrbta, v oblasti medzi semenníkmi a konečníkom, v spodnej časti brucha alebo hornej časti stehien, alebo nad lonovou oblasťou. Bolesť sa môže zhoršiť pri pohybe čriev.
- Bolesť počas alebo po ejakulácii. Bolesť v špičke penisu.
Príznaky akútnej prostatitídy sú rovnaké, ale začnú náhle a sú závažné. Môže medzi nimi byť aj horúčka a zimnica.
Príznaky infekcie prostaty zahŕňajú bolesti v slabinách, neschopnosť udržať moč, bolesť pri ejakulácii, znížené vylučovanie moču a môžu zahŕňať horúčku, nevoľnosť a pravidelné opakovanie sa príznakov aj po liečbe.
Ak sa u vás objavia príznaky, vyhľadajte lekársku starostlivosť a v prípade, že sa objaví horúčka alebo neschopnosť sa vymočiť, pohotovostnú službu.
Čítajte viac: Príznaky prostatitídy
Diagnostika / Vyšetrenie prostatitídy
Lekár môže častokrát zistiť, či máte prostatitídu z Vašich príznakov a zdravotného stavu v minulosti. Taktiež Vás vyšetrí a urobí digitálne rektálne vyšetrenie. Pri tomto vyšetrení si lekár nasadí rukavicu a na prst aplikuje lubrikant. Prstom potom prehmatá prostatu cez konečník. Môže byť potrebné aj vyšetrenie krvi a moču aby sa zistilo, aký typ prostatitídy máte alebo sa našla iná príčina vašich problémov.
Diagnostika infekcie prostaty sa vykonáva identifikáciou činiteľa infekcie prostaty (drvivá väčšina z nich sú baktérie).
Čítajte viac: Diagnostika prostatitídy
Liečba prostatitídy
Infekcia prostaty alebo prostatitída sa zvyčajne lieči antibiotikami, chronická infekčná prostatitída si môže vyžadovať dlhodobú liečbu antibiotikami, a závažné infekcie si môžu vyžadovať hospitalizáciu a vnútrožilové podávanie antibiotík.
Lekár Vám môže predpísať lieky na liečbu bolesti a zmiernenie opuchov. Môže Vám tiež predpísať lieky na zjemnenie stolice a uvoľnenie svalov močového mechúra.
Domáca starostlivosť je obmedzená na zmiernenie bolesti. Domáca liečba zahŕňa pitie množstva tekutín a dostatok odpočinku. Muži s infekciou prostaty alebo prostatitídou potrebujú lekársku starostlivosť.
Je potrebná kontrola na potvrdenie výsledkov liečby a naplánovanie dodatočnej liečby v prípade, že sa infekcia znovu objaví.
Niektorým infekciám prostaty sa nedá zabrániť, ale pravdepodobnosť vyvinutia infekčného zápalu prostaty môžete znížiť vyhnutím sa poraneniu slabín, vyhýbaním sa sexuálne prenosným chorobám a príjmom dostatočného množstva tekutín.
Prognóza akútnej infekčnej prostatitídy je obvykle dobrá, ale chronický infekčný zápal prostaty je ťažké liečiť.
Čítajte viac: Liečba prostatitídy
Nadväznosť na liečbu prostatitídy
Je veľmi dôležité uistiť sa, že sa infekcia vyliečila. Napríklad pri chronickej bakteriálnej prostatitíde môžu výsledky testov po skončení liečby antibiotikami naznačiť, že na zastavenie alebo obmedzenie infekcie je potrebné v liečbe pokračovať. U niektorých pacientov môžu dodatočné testy zistiť abnormality močových ciest.
Rizikové faktory a prevencia prostatitídy
Existujú niektoré rizikové faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku akútnej a chronickej infekcie prostaty a ktorým nemožno zabrániť. Niektoré rizikové faktory sú:
- ste mladý muž alebo ste v strednom veku,
- zranenie panvy,
- predchádzajúca infekcia prostaty,
- stres a genetika.
Metódami prevencie, alebo presnejšie, znížením šance prípadných infekcií prostaty, je zostať dobre hydratovaný, vyhnúť sa sexuálne prenosným chorobám, a vyhnúť sa akémukoľvek miernemu alebo nezistenému zraneniu pri jazde na koni, cyklistike alebo iných činnostiach, ktoré môžu spôsobiť zranenie slabín.
Prognóza
Prognóza akútnej bakteriálnej infekcie prostaty je zvyčajne dobrá, ak sa vhodne lieči účinnými antibiotikami. Prognóza chronických bakteriálnych infekcií prostaty je menšia preto, že rekurentné ochorenie je ťažké liečiť, a úspešnosť liečby je nižšia, než je to u akútneho typu.
- Neexistujú žiadne dôkazy o tom, že akákoľvek infekcia prostaty zvyšuje riziko rakoviny prostaty.
- Len u málo mužov s akútnou bakteriálnou prostatitídou sa vyvinie chronická bakteriálna prostatitída. Po tom, čo sa pacient zotaví, by mal lekár zhodnotiť stav jeho horných močových ciest.
- Iba polovica mužov s chronickou bakteriálnou prostatitídou sa vylieči (v niektorých štúdiách sa uvádza 70%). Recidívy sú časté a môžu viesť k psychickým problémom, najmä depresii.