Konzumácia paradajok chráni pred rakovinou prostaty
Vedci zistili, že jednou z účinných zbraní v boji proti rakovine prostaty môže byť tanier cestovín s paradajkovou omáčkou. Lykopén, karotenoidná rastlinná bielkovina, ktorá spôsobuje červenú farbu paradajok, je prítomná v paradajkových omáčkach používaných ku cestovinám. Ale červená farba sa zdá byť iba jedným z jeho účinkov.
Úloha lykopénu pre zdravie prostaty
Lykopén je jednou z desiatok tisíc fytochemikálií nachádzajúcich sa v ovocí a zelenine, ktoré môžu hrať významnú úlohu v prevencii chorôb ako je rakovina a ochorenie srdca. Už dlhé roky vedci neustále zaznamenávajú prítomnosť lykopénu v prostate. To ich prinútilo rozmýšľať: Je možné, že lykopén reguluje rast buniek a chráni tkanivo prostaty pred škodlivými účinkami voľných radikálov, ktoré majú prispievať k vzniku rakoviny?
Väčšina vedcov verí, že odpoveď na túto otázku, je jednoznačné "áno."
Vedci začali skúmať skupiny populácie, ktoré konzumovali veľa paradajok a paradajkových produktov a v kultúrach, ktoré konzumovali veľké množstvo týchto produktov bol zistený nižší výskyt rakoviny prostaty.
Čo hovoria výskumy?
Nedávno vedci zistili, že strava bohatá na lykopén môže dokonca pomôcť pacientom s prepuknutým karcinómom prostaty. Štúdia 32 pacientov s karcinómom prostaty ukázala, že konzumácia jedného cestovinového jedla denne po dobu troch týždňov bola pre nich veľmi prospešná. Každé jedlo obsahovalo asi 180ml paradajkovej omáčky. Výsledky ukázali, že hodnota prostatického špecifického antigénu (PSA) v krvi u pacientov klesla o dva body. Dokonca aj príznaky poškodenia DNA tkaniva prudko poklesli. Predstava, že je možné znížiť tieto ukazovatele v priebehu troch týždňov je celkom zaujímavé, a to najmä preto, že výskumníci použili v týchto pokrmoch iba normálne množstvo paradajkovej omáčky.
Ako ochrana proti karcinómu prostaty sa paradajková omáčka a podobné produkty zdajú byť lepšou voľbou ako surové paradajky, pretože ich zloženie zaisťuje, že sa lykopén vstrebáva do tela v koncentrovanejšej forme.
Paradajková omáčka lepšia ako celé paradajky
Výskumníci z Heine University v Düsseldorfe veria, že rozmiešanie paradajok na kašu, ku ktorému dochádza pri tvorbe omáčky a pretlaku pravdepodobne uvoľňuje viac lykopénu, ktorý potom môže byť rozpustené v tukoch, ako je rastlinný olej, čo je zásadný krok, ktorý pomáha jeho vstrebávaniu do tela.
Zdá sa, že vyššia teplota tiež prispieva k lepšej absorpcii lykopénu, čo produkuje rovanký účinok ako rozmiešanie paradajok na kašu, hovoria vedci. Ale pokiaľ nie je lykopén skombinovaný s rastlinným olejom alebo iným tukom, nevstrebáva sa tak ľahko do tela.
To vysvetľuje, prečo paradajková šťava, ktorá obsahuje asi 50 percent viac lykopénu ako rovnaká hmotnosť paradajkového pretlaku, zle uvoľňuje karotenoidy do krvného obehu.
Na rozdiel od väčšiny karotenoidov, lykopén nie je k dispozícii v iných druhoch zeleniny než sú paradajky. Červený grapefruit, čerstvá papaya, surová guava a melón obsahujú stopové množstvo tejto živiny. To isté platí pre sušené marhule a pyré zo šípok. Na to, aby bola zaistená zodpovedajúca ochrana proti rakovine prostaty problémom zostáva získanie dostatočne vysokej koncentrácie lykopénu v krvi. A ako argumentovali výskumníci: kto chce jesť melón s rastlinným olejom?
Takže pre muža zostáva najlepšou voľbou paradajková omáčka alebo pretlak zvyčajne podávané s pokrmmi, ako sú cestoviny. Kečup, tradične odmietaný ako iba korenie na párky v rožku a hamburgery, sa tiež zdá byť dobrým zdrojom lykopénu.