Prevencia rakoviny prostaty a paradajky
Niektoré rizikové faktory rakoviny prostaty ako je vek, rasa, pohlavie, a rodinná anamnéza, nemožno zmeniť. Zdravý životný štýl ale môže poskytnúť určitú ochranu, pretože strava a iné faktory životného štýlu boli označené ako potenciálne príčiny vzniku rakoviny prostaty.
Konzumácia cestovín s paradajkovou omáčkou skutočne môže pomôcť pri prevencii rakoviny prostaty. Keď si zahryznete do šťavnatej paradajky alebo si dáte misku cestovín s paradajkovou omáčkou, je možné, že poskytujete svojmu telu viac než len pochúťku. Lykopén, ktorý sa nachádza v paradajkách, môže byť dôležitým faktorom pri znižovaní rizika vzniku rakoviny prostaty u mužov.
Lykopén a rakovina prostaty
Dôkazy sú nejednoznačné, ale viaceré štúdie ukázali, že muži, ktorí jedia veľa paradajok ako súčasť zdravej výživy, majú nižšie riziko rakoviny prostaty. Podľa počiatočného výskumu môžu mať muži, ktorí konzumujú najviac produktov z paradajok o 35 percent nižšie riziko vzniku tohto ochorenia - a o 53 percent nižšie riziko vzniku agresívnej rakoviny prostaty.
Antioxidanty ako lykopén pomáhajú chrániť bunky pred poškodením spôsobeným nadbytočným kyslíkom v bunkách, tzv. voľnými radikálmi. Voľné radikály môžu chrániť telo tým, že ničia škodlivé látky, ale niekedy môžu začať ničiť aj zdravé bunky. Antioxidanty môžu pomôcť zabrániť tomu, aby voľné radikály poškodili zdravé bunky a narušili imunitný systém, čo môže vysvetľovať, ako si chrániť telo pred rakovinou prostaty.
Lykopén môže tiež ochraňovať telo aj inak, napríklad posilnením zdravia srdca, očí, imunity a reguláciou hladiny cholesterolu.
Paradajky a rakovina
Lykopén sa nenachádza len v paradajkách, ale tie patria medzi najlepšie zdroje tohto antioxidantu. Lykopén je karotenoid, čo znamená, že dodáva mnohým plodom ich červenú alebo ružovú farbu – príkladom sú marhule, ružové grepy, papája, melón, guava a jahody. Konzumácia týchto plodov môže tiež poskytnúť mužom ochranu lykopénom proti rakovine prostaty.
Paradajky a výživové doplnky s obsahom lykopénu sa zdajú byť sľubné v prevencii rakoviny. A varené paradajky sú dokonca lepšie ako čerstvé, hoci experti si nie sú istí, prečo.
Paradajkové omáčky a dokonca aj kečup sú dobré zdroje lykopénu. Môže to mať niečo spoločné s uvoľnovaním lykopénu pri tepelnom spracovaní a úprave paradajok, čo má vplyv na to, akým spôsobom ho môže telo absorbovať a použiť na boj proti rakovine prostaty.
Konzumácia paradajok a prevencia rakoviny
Na rozdiel od tabletiek alebo doplnkov výživy sa pri paradajkách nemusíte starať o bezpečnosť a vedľajšie účinky. Konzumácia veľkého množstva ovocia a zeleniny je bezpečná metóda prevencie rakoviny prostaty.
Takže čo by ľudia obávajúci sa rakoviny prostaty mali urobiť s touto informáciou? Ak trpíte alergiami na potraviny, lykopén je k dispozícii aj vo forme doplnkov. V opačnom prípade skúste zaradiť do svojho jedálnička paradajky a produkty z varených paradajok. Najmenej dve porcie paradajkovej omáčky každý týždeň je najlepší spôsob prevencie rakoviny prostaty prostredníctvom stravy, ale zaraďte do svojej stravy paradajky v akejkoľvek forme aby ste sa ochránili pred rakovinou prostaty, posilnili celkové zdravie a dodali svojim jedlám pestrosť.