Rakovina prostaty a plodnosť

Posledná úprava 17.02.2023

Rodičovstvo nebolo témou, ktorá by trápila mužov, ktorým bola diagnostikovaná rakovina prostaty, pretože priemerný vek muža s diagnostikovanou rakovinou prostaty bol 60 rokov. V súčasnosti však lepšie možnosti testovania zachytia rakovinu prostaty skôr, teda aj u mladších mužov. A pre nich by možnosť či nemožnosť stať sa otcom problémom mohla byť. Rôzne typy liečby rakoviny prostaty môžu u mužov spôsobiť dočasnú alebo trvalú neplodnosť, teda neschopnosť počať dieťa po jednom roku nechráneného sexu.

Odkedy muž vstúpi do puberty, začne tvoriť milióny spermií. Spermie zostávajú v semenníkoch, až pokým nie sú potrebné. Luteinizačný hormón stimuluje semenníky, aby začali tvoriť testosterón, ktorý rozpáli sexuálnu túžbu. Za normálnych okolností oplodní spermia pri sexuálnom styku vajíčko. Muž dosiahne erekciu, dôjde k ejakulácii spermií do vagíny. Niektoré druhy liečby rakoviny prostaty spôsobia to, že sa tvorba spermií na krátky čas alebo natrvalo zastaví.

Jednou z úloh prostaty je zabezpečiť dodanie spermií. Pri liečbe rakoviny prostaty ide o snahu zničiť rakovinové bunky v prostate ešte predtým, ako budú mať možnosť metastázovať. Rôzne formy liečby rakoviny prostaty môžu ovplyvniť schopnosť splodiť dieťa. Inak povedané, rakovina prostaty plodnosť muža ovplyvňuje.

Rakovina prostaty – plodnosť a vplyv liečby

Rádioterapia – ožarovanie

U niektorých pacientov môže spôsobiť intersticiálna radiačná terapia trvalú neplodnosť. Šanca pre vznik neplodnosti súvisí s dávkou podávaného žiarenia. V závislosti na podanej dávke môže trvať až päť rokov, pokým muž nedosiahne opäť normálnu plodnosť. Fertilita nemusí byť ovplyvnená, ak podstúpi pacient brachyterapiu s použitím zŕn s jódom 125, čo je jeden z typov rádioterapie.

Chirurgický zákrok

Niektoré operácie a chirurgické zákroky môžu ovplyvniť plodnosť. Muž sa nebude môcť stať biologickým otcom po tom, čo mu boli odstránené semenníky alebo prostata (predstojná žľaza).

Chemoterapia

Chemoterapia môže spôsobiť dočasnú alebo trvalú neplodnosť, záleží od typu liekov, ktoré sú pacientovi podávané, od výšky dávky, od kombinácie použitých liekov, veku a celkového zdravia muža. Plodnosť sa môže znížiť po určitých liekoch, pri užívaní vyšších dávok, v závislosti od kombinácie liečby, tiež ak je pacient starší a v zlom zdravotnom stave.

Hormonálna terapia

Hoci môžu určité hormóny plodnosť muža ovplyvniť, vo všeobecnosti sa tento problém týka iba pacientov podstupujúcich liečbu. Po ukončení hormonálnej liečby sa plodnosť muža navráti do normálu.

Podniknite kroky na zachovanie svojej schopnosti stať sa biologickým otcom po liečbe rakoviny prostaty. Techniky na zachovanie plodnosti sú viaceré. Mnohí muži volia uchovanie spermií v spermobanke ešte pred podstúpením liečby. Muži s malým počtom spermií v ejakuláte volia aspiráciu spermií pred alebo po ukončení liečby. Ak nie je pre vás podstatné byť dieťaťu aj biologickým otcom, môžete sa rozhodnúť pre adopciu alebo spermie zo spermobanky. Najlepší spôsob ako sa pripraviť na budúcnosť, je pochopenie rizík pre vznik neplodnosti pri liečbe rakoviny prostaty. Poraďte sa preto ešte pred jej začatím so svojím lekárom.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac