Pygeum africanum pomôže proti zväčšenej prostate

Posledná úprava 13.02.2023

U mužov je dosť možné, že raz budú musieť čeliť problémom s prostatou pretože ako muž starne, jeho prostata má tendenciu zväčšiť sa. Ide o jav zvaný BHP (benígnu hyperpláziu prostaty), ktorá spôsobuje veľa nepríjemností ako je časté močenie, odkvapkávanie po vymočení sa, nepohodlie pri močení, a infekcie.

Funkcia prostaty

Prostata má veľkosť a tvar vlašského orecha a je umiestnená pod močovým mechúrom a priamo pred konečníkom. Vylučuje riedku, mliečnu, kyslú tekutinu, ktorá:

 • tvorí asi polovicu tekutiny semena
 • pomáha dopraviť spermie cez vagínu a krčok maternice
 • pomáha navlhčiť výstelku močovej trubice

Čo spôsobuje problémy s prostatou?

Po dosiahnutí veku asi 40 rokov, prostata začína rásť takmer u každého muža, pretože hladina DHT (dihydrotestosterónu), ktorý je účinnou formou mužského hormónu testosterónu, sa v tele zvyšuje. Testosterón je produkovaný oboma semenníkmi a nadobličkami, a DHT sa hromadí v prostate. Bunky v prostate sa začnú rýchlo deliť. Niekedy je zväčšenie prostaty známkou rakoviny. No obvykle je výsledkom ochorenie zvané benígna hyperplázia prostaty. Väčšina lekárov ju volá jednoducho BHP.

U niektorých mužov sa prostata zväčší bez toho, aby došlo k problémom s močovým ústrojenstvom pravdepodobne preto, že ich močová trubica je širšia než je priemer, alebo preto, že žľaza má tendenciu zväčšiť sa smerom von. U väčšiny mužov však, ako sa BHP rozvíja, prostata tlačí na hrdlo močového mechúra alebo močovej rúry, čím ju uzatvára ako keď šliapnete na záhradnú hadicu. Tento tlak môže sťažiť močenie a vyústiť do rôznych príznakov.

Stena močového mechúra tiež hrubne a ľahšie sa podráždi. Močový mechúr sa začne sťahovať, aj keď je v ňom iba malé množstvo moču, čo spôsobuje častejšie močenie. Močový mechúr nakoniec slabne a stráca schopnosť vyprázdniť sa, takže moč ostáva v močovom mechúre. Zúženie močovej trubice a čiastočné vyprázdňovanie močového mechúra spôsobujú mnoho problémov spojených s BHP, vrátane:

 • Naliehavosti na močenie – potreba vymočiť sa ihneď
 • Slabý prúd moču, ktorý sa zastaví a znovu spustí namiesto stáleho silného prúdu
 • Váhavosť alebo ťažkosti začať močiť
 • Odkvapkávanie po vymočení sa
 • Noktúria - potreba v noci často vstávať na močenie
 • Zvýšená frekvencia močenia
 • Zvýšené riziko infekcie ak sa močový mechúr nevyprázdni úplne a zadržiava moč

Prečo k BHP vôbec dochádza?

Hoci jej presná príčina nie je známa, existuje niekoľko teórií. Po prvé, po stáročia vieme, že BHP sa vyskytuje predovšetkým u starších mužov a že sa nerozvíja u mužov, ktorých semenníky boli odstránené pred pubertou. Z tohto dôvodu sa predpokladá, že faktory súvisiace so starnutím a semenníkmi môžu urýchliť rozvoj BHP.

Mužské hormóny

Muži produkujú testosterón, dôležitý mužský pohlavný hormón, a malé množstvo estrogénu, ženského hormónu, po celý svoj život. Ako muži starnú, množstvo aktívneho testosterónu v krvi sa znižuje, čo má za následok vyšší podiel estrogénu. Jedna teória predpokladá, že BHP môže nastať, pretože väčšie množstvo estrogénu v prostate zvyšuje aktivitu látok, ktoré podporujú rast buniek.

Ďalšia teória sa zameriava na dihydrotestosterón (DHT), látku tvorenú testosterónom v prostate, ktorá môže pomôcť kontrolovať jej rast. Pri poklese hladiny testosterónu v krvi môže u starších mužov pokračovať tvorba a hromadenie sa vysokej hladiny DHT v prostate. Táto akumulácia DHT môže podporovať rast buniek. U mužov, ktorým sa netvorí DHT sa nerozvinie BHP.

BHP sa môže údajne rozvinúť aj v dôsledku “inštrukcií”, ktoré bunky dostanú na začiatku svojho života. Podľa tejto teórie k BHP dochádza, pretože bunky v jednej časti prostaty sa riadia podľa týchto pokynov a prebudia sa neskôr. Tieto “prebudené” bunky potom posielajú signály ďalším bunkám v prostate, aby rástli alebo boli citlivejšie na hormóny, ktoré ovplyvňujú rast.

Európski lekári predpisujú po celé desaťročia extrakt Pygeum - protizápalový extrakt z kôry africkej slivky.

Pygeum pomáha zabrániť a zvrátiť BHP

 • Znižuje zápal
 • Zmenšuje veľkosť prostaty
 • Podporuje normálne močenie
 • Zbavuje prostatu zásob cholesterolu, ktoré môžu nastať pri BHP
 • Výrazne zlepšuje nepríjemné príznaky spojené s BHP, vrátane častého močenia a ťažoby v žalúdku

Pygeum africanum je vždyzelený strom, ktorý rastie v horských lesoch Afriky. Európski lekári predpisujú extrakt z jeho kôry už roky na zachovanie zdravej prostaty a podporu celkovej pohody. Vo Francúzsku a ďalších krajinách sú fytoterapeutické prípravky (výživové látky získané z rastlín), ako Pygeum najpoužívanejšie lieky na liečbu BHP. V Ázii, Afrike a Indii, je fytoterapeutická medicína prvou voľbou v liečbe BHP a používa sa už celé storočia.

Prášok z kôry sa tradične používal ako čaj na zmiernenie porúch močového mechúra a močových ciest. Výskum, ktorý európski vedci vykonali na určenie aktívnych zložiek v kôre viedol k vývoju moderných lipofilných extraktov (rozpustných v tukoch) používaných dnes. Pygeum môže byť vysoko účinné na udržanie si zdravej prostaty.

Aktívne zložky

Pygeum obsahuje tri účinné látky, ktoré napomáhajú prostate:

 • Pentacyklické triterpenoidy (ursolové a oleanolové kyseliny) napomáhajú zastaviť zápal, znižujú opuch prostaty a zvyšujú integritu drobných žiliek a kapilár.
 • Fytosteroly (beta-sitosterol) pôsobia protizápalovo. Je tiež preukázané, že beta-sitosterol znižuje normálne zvýšenú hladinu prostaglandínov u pacientov s BHP.
 • Ferulové estery (dokozanol a tetrakozanol) pomáha prostatu zásob cholesterolu, ktoré zvyčajne sprevádzajú zväčšenie prostaty.

Pygeum pri BHP znížuje frekvencie nočného močenia a zmierňuje ostatné symptómy spojené s BHP.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy