Pygeum africanum pomôže proti zväčšenej prostate

Posledná úprava 06.02.2018

U mužov je takmer isté, že raz budú musieť čeliť problémom s prostatou pretože ako muž starne, jeho prostata má tendenciu sa zväčšiť. To má za následok jav zvaný BHP (benígnu hyperpláziu prostaty), ktorá spôsobuje veľa nepríjemností ako je časté močenie, odkvapkávanie po vymočení sa, nepohodlie pri močení, a infekcie. Môže dokonca viesť k vzniku rakoviny.

Funkcia prostaty

Prostata má veľkosť a tvar vlašského orecha a je umiestnená pod močovým mechúrom a priamo pred konečníkom. Vylučuje riedku, mliečnu, kyslú tekutinu, ktorá:

 • tvorí asi polovicu tekutiny semena
 • pomáha dopraviť spermie cez vagínu a krčok maternice
 • pomáha navlhčiť výstelku močovej trubice

Čo spôsobuje problémy s prostatou?

Po dosiahnutí veku asi 40 rokov, prostata začína rásť takmer u každého muža, pretože hladina DHT (dihydrotestosterónu), ktorý je účinnou formou mužského hormónu testosterónu, sa v tele zvyšuje. Testosterón je produkovaný oboma semenníkmi a nadobličkami, a DHT hromadí v prostate, čo spôsobí, že sa bunky prostaty začnú rýchlo deliť. Niekedy je zväčšenie prostaty známkou rakoviny. no obvykle je výsledkom ochorenie zvané benígna hyperplázia prostaty. Väčšina lekárov sa ju volá jednoducho BHP.

U niektorých mužov sa prostata zväčší, bez toho aby došlo problémom s močovým ústrojenstvom pravdepodobne preto, že ich močová trubica je širšia než je priemer, alebo preto, že žľaza má tendenciu zväčšiť sa smerom von. U väčšiny mužov však, ako sa BHP rozvíja, prostata tlačí na hrdlo močového mechúra alebo močovej rúry, čím ju uzatvára ako keď šliapnete na záhradnú hadicu. Tento tlak môže sťažiť močenie a vyústiť v rôzne príznaky.

Stena močového mechúra tiež hrubne a ľahšie sa podráždi. Močový mechúr sa začne sťahovať, aj keď je v ňom iba malé množstvo moču, čo spôsobuje častejšie močenie. Močový mechúr nakoniec slabne a stráca schopnosť vyprázdniť sa, takže moč ostáva v močovom mechúre. Zúženie močovej trubice a čiastočné vyprázdňovanie močového mechúra spôsobujú mnoho problémov spojených s BPH, vrátane:

 • Naliehavosti na močenie – potreba vymočiť sa ihneď
 • Slabý prúd moču, ktorý sa zastaví a znovu spustí namiesto stáleho silného prúdu
 • Váhavosť alebo ťažkosti začať močiť
 • Odkvapkávanie po vymočení sa
 • Noktúria - musieť v noci často vstávať na močenie
 • Zvýšená frekvencia močenia
 • Zvýšené riziko infekcie ak sa močový mechúr nevyprázdni úplne a zadržiava moč

Prečo k BHP vôbec dochádza?

Hoci jej presná príčina nie je známa, existuje niekoľko teórií. Po prvé, po stáročia vieme, že BHP sa vyskytuje predovšetkým u starších mužov a že sa nerozvíja u mužov, ktorých semenníky boli odstránené pred pubertou. Z tohto dôvodu vedci veria, že faktory súvisiace so starnutím a semenníkmi môžu urýchliť rozvoj BHP.

Mužské hormóny

Muži produkujú testosterón, dôležitý mužský pohlavný hormón, a malé množstvo estrogénu, ženského hormónu, po celý svoj život. Ako muži starnú, množstvo aktívneho testosterónu v krvi sa znižuje, čo má za následok vyšší podiel estrogénu. Jedna teória na základe štúdií na zvieratách, naznačuje, že BHP môže nastať pretože väčšie množstvo estrogénu v prostate zvyšuje aktivitu látok, ktoré podporujú rast buniek.

Ďalšia teória sa zameriava na dihydrotestosterón (DHT), látku tvorenú testosterónom v prostate, ktorá môže pomôcť kontrolovať jej rast. Väčšina zvierat stráca schopnosť produkovať DHT, ako starnú. Výskum však ukázal, že aj pri poklese hladiny testosterónu v krvi, môže u starších mužov pokračovať tvorba a hromadenie sa vysokej hladiny DHT v prostate. Táto akumulácia DHT môže podporovať rast buniek. Vedci tiež poznamenali, že u mužov, ktorým sa netvorí DHT sa nerozvinie BHP.

Niektorí vedci tvrdia, že BHP sa môže rozvinúť v dôsledku “inštrukcií”, ktoré bunky dostanú na začiatku svojho života. Podľa tejto teórie, k BHP dochádza pretože bunky v jednej časti prostaty sa riadia podľa týchto pokynov a prebudia sa neskôr. Tieto “prebudené” bunky potom posielajú signály ďalším bunkám v prostate aby rástli alebo boli citlivejšie na hormóny, ktoré ovplyvňujú rast.

Európski lekári predpisujú po celé desaťročia extrakt  Pygeum - protizápalový extrakt z kôry africkej slivky.

 Pygeum pomáha zabrániť a zvrátiť BPH

 • Znižuje zápal
 • Zmenšuje veľkosť prostaty
 • Podporuje normálne močenie
 • Zbavuje prostatu zásob cholesterolu, ktoré môžu nastať pri BHP
 • Výrazne zlepšuje nepríjemné príznaky spojené s BHP, vrátane častého močenia a ťažoby v žalúdku

Pygeum africanum je vždyzelený strom, ktorý rastie v horských lesoch Afriky. Európski lekári predpisujú extrakt z jeho kôry už roky na zachovanie zdravej prostaty a podporu celkovej pohody. Vo Francúzsku a ďalších krajinách sú fytoterapeutické prípravky (výživové látky získané z rastlín), ako Pygeum najpoužívanejšie lieky na liečbu BHP. V Ázii, Afrike a Indii, je fytoterapeutická medicína prvou voľbou v liečbe BHP a používa sa už celé storočia.

Prášok z kôry sa tradične používal ako čaj na zmiernenie porúch močového mechúra a močových ciest. Výskum, ktorý európski vedci vykonali na určenie aktívnych zložiek v kôre viedol k vývoju moderných lipofilných (rozpustných v tukoch) extraktov používaných dnes. Vďaka stovkám štúdií, ktoré boli vykonané v posledných tridsiatich rokoch, vieme, že Pygeum je vysoko účinné na udržanie si zdravej prostaty.

Aktívne zložky

Pygeum obsahuje tri účinné látky, ktoré napomáhajú prostate:

 • Pentacyclické triterpenoidy (ursolové a oleanolové kyseliny) napomáhajú zastaviť zápal, znižujú opuch prostaty, a zvyšujú integritu drobných žiliek a kapilár.
 • Fytosteroly (beta-sitosterol) pôsobia protizápalovo. Je tiež preukázané, že beta-sitosterol znižuje normálne zvýšenú hladinu prostaglandínov u pacientov s BPH.
 • Ferulové estery (dokozanol a tetrakozanol) pomáha prostatu zásob cholesterolu, ktoré zvyčajne sprevádzajú zväčšenie prostaty.

Početné klinické štúdie nedávno preukázali užitočnosť Pygeum pri BHP (benígnej hyperplázii prostaty) znížením frekvencie nočného močenia a zmiernením ostatných symptómov spojených s BHP.

Náš tip: Pygeum Africanum sa v odporúčanej koncentrácii nachádza aj v tabletách na prostatu ProstateHealth.

Klinické štúdie

Prebehlo viacero kontrolovaných klinických štúdií z ktorých vyplynulo, že v porovnaní s placebom, Pygeum africanum výrazne zlepšilo urologické symptómy a tok moču.

Muži užívajúci Pygeum mali viac ako dvakrát vyššiu pravdepodobnosť zlepšenia celkových príznakov. Potreba vstať v priebehu noci na močenie bola znížená o 19%, reziduálny objem moču alebo odkvapkávanie po vymočení sa sa znížili o 24% a maximálny tok moču sa zvýšil o 23%.

Recenzenti dospeli k záveru, že extrakt z Pygeum africanum je užitočná možnosť liečby pre mužov s nižšími močovými symptómami spôsobenými benígnou hyperpláziou prostaty.

Pomáha pri sexuálnej dysfunkcii

Talianska štúdia testovala Pygeum na 18 pacientoch, ktorí mali sexuálne poruchy, chronickú prostatitídu a BPH. U pacientov bolo zaznamenané výrazné zlepšenie bez vedľajších účinkov.

Kvalita a odporúčané dávkovanie

Bolo preukázané, že Pygeum africanum je bezpečné a efektívne pri dávkach od 50 mg dvakrát denne do 200 mg jedenkrát denne.

Ako bezpečné je Pygeum?

Nie sú známe žiadne liekové interakcie súvisiace s Pygeum. Vo vzácnych prípadoch, môže dôjsť k žalúdočnej nevoľnosti a pocitu na zvracanie.

Ochorenia prostaty sú zvyčajne benígne, ale ak máte príznaky BHP vyžiadajte si test PSA a vyšetrenie lekárom, aby vylúčil iné komplikácie. Nebojte sa so svojim lekárom diskutovať o využití fytonutrientov.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy