Lieky na zväčšenú prostatu

Posledná úprava 08.04.2022

Na úľavu od otravných, stredne ťažkých až ťažkých problémov s močením spôsobených benígnou hyperpláziou prostaty (BHP) sa niekedy používajú lieky. Ak prestanete užívať lieky, tieto príznaky sa obyčajne vrátia.

Všeobecne možno povedať, že nežiaduce účinky najčastejšie používaných liekov sú slabé a úplne zmiznú, keď prestanete lieky užívať.

Možnosti liečby zväčšenej prostaty

  • Alfa-blokátory Vám pomôžu úľaviť od príznakov v priebehu niekoľkých týždňov, ale nezastavia proces zväčšovania prostaty.
  • Inhibítory 5-alfa reduktázy, lieky s látkami ako Dutasterid alebo Finasterid, môžu znížiť veľkosť zväčšenej prostaty, ale môže trvať 6 mesiacov alebo viac pokým sa dostaví zlepšenie symptómov.
  • Kombinácia alfa-blokátora s inhibítormi 5-alfa reduktázy, môže pomôcť zlepšiť vaše symptómy lepšie ako iba jeden liek.

Čo vziať do úvahy pri liečbe zväčšenej prostaty

Alfa-blokátory a inhibítory 5-alfa reduktázy pôsobia na rôzne tkanivá prostaty. To ako veľmi sa vaše symptómy zlepšia, môže závisieť od toho, ktoré tkanivo je najviac zodpovedné za vaše príznaky. Žiadny z týchto liekov nefunguje u každého človeka.

Alfa-blokátory môžu pomôcť zlepšiť symptómy spôsobené zablokovaním otvoru močového mechúra. Pri tomto type obštrukcie, môžete mať problémy začať močiť a môžete mať slabý prúdu moču. Alfa-blokátory uvoľňujú hladké svalové tkanivo v prostate a otvor močového mechúra. Toto svalové tkanivo sa musí uvoľniť, aby mohol moč prúdiť.

Inhibítory 5-alfa reduktázy môžu znížiť veľkosť vašej prostaty, môžu spomaliť rýchlosť jej rastu. Muži s menšou prostatou zaznamenajú menšiu zmenu než tí s väčšou prostatou. Pre mužov, ktorí majú len mierne zväčšenú prostatu sú väčšinou užitočnejšie alfa-blokátory.

Inhibítory 5-alfa reduktázy s obsahom finasteridu alebo dutasteridu môžu spôsobiť, že budete mať menšiu túžbu mať sex (znížené libido).

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy