Dutasterid

Posledná úprava 23.03.2023

Dutasterid je syntetická látka, ktorá potláča účinky enzýmu 5-alfa reduktázy typu 1 aj 2. Tento enzým premieňa testosterón na jeho aktívnejšiu formu – dihydrotestosterón (DHT), ktorý zapríčiňuje zmenšovanie vlasových folikulov.

Dutasterid bol vyvinutý na liečbu zväčšenej prostaty. Testy rovnako ako v prípade Finasteridu potvrdili, že má priaznivé účinky na spomalenie alebo zastavenie vypadávania vlasov.

Vzhľadom na prílišnú podobnosť s účinkami finasteridu (Propecia, Penester) nie je jasné, či sa bude výrobca snažiť o oficiálne schválenie tejto účinnej látky na použitie v liekoch na liečbu vypadávania vlasov.

Dutasterid nie je látka, ktorá by liečila vypadávanie vlasov natrvalo. Účinkuje iba počas úžívania podobne ako minoxidil alebo finasterid. Dutasterid sa vyplaví z tela približne po 5-6 mesiacoch od vysadenia lieku.

Otázky a odpovede:

Môžem dosiahnuť lepšie výsledky pri dávkach väčších ako 0,5 mg denne?

Štúdie ukazujú, že rozdiely v užívaní 0,5mg denne a 2,5mg denne priniesli nárast v hustote vlasov v prospech dávky 2,5g/deň. Táto dávka však nieje odporúčaná najmä kôli možným vedľajším účinkom, ktoré z dlhodobého hľadiska ešte niesu otestované. V prípade zvýšenia dávok je potrebné brať do úvahy aj možné zvýšené vedľajšie účinky.

Tabuľka ukazuje nárast počtu vlasov na sledovanej ploche u testovaných osôb pri rôznych dávkach účinnej látky.
Finasterid 5 mg/deň: + 75.6 vlasov
Dutasterid 0.1 mg/deň: + 78.5 vlasov
Dutasterid 0.5 mg/deň: + 94.6 vlasov
Dutasterid 2.5 mg/deň: + 109.6 vlasov

Môžem darovať krv ak užívam Dutasterid?

Rovnako ako v prípade Finasteridu, krv je možné darovať až po úplnom vyplavení z tela. V prípade Dutasteridu je to doba približne 6 mesiacov.

V čom sa líši Dutasterid a Finasterid?

Dutasterid blokuje účinky oboch typov 5-alfa reduktázy (typ 1 aj typ 2). Finasterid blokuje iba typ 2.

Dutasterid účinkuje v tele v období 5-6 mesiacov od vysadenia lieku obsahujúceho túto účinnú látku. Finasterid prestane účinkovať 4-5 týždňov od vysadenia lieku.

Zdroje

Čítajte ďalej DHT - dihydrotestosterón
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy