Domov / / / / Post-finasteridový syndróm - t...

Post-finasteridový syndróm - trvalé vedľajšie účinky užívania finasteridu

Posledná úprava 17.09.2018

Množstvo mladých mužov po celom svete sa rozhodlo kvôli vypadávaniu vlasov brať Finasterid vo forme 1mg alebo 5mg na základe uistenia svojho doktora, výsledkov klinických testov ( iba 2% mužov zažívajú vedľajšie účinky) a tvrdení výrobcov, že všetky vedľajšie účinky spojené s liečbou by mali zmiznúť sami bez prerušenia liečby a v prípade prerušenia sa stratia na 100%.

Bohužiaľ, toto neplatí pre isté percento mužov. Títo muži trpia (často mlčky) devastujúcimi problémami, či už mentálnymi, fyzickými alebo sexuálnymi, zapríčinenými vedľajšími účinkami Finasteridu. Ide teda presne o opak toho čo tvrdí výrobca – že po vysadení lieku problémy zmiznú.

Väčšina ľudí o tomto nevie, odmietajú takéto tvrdenia, alebo ich to nezaujíma natoľko, aby zisťovali, prečo a ako tento 5AR inhibítor zanecháva niektorých mužov po užívaní so zničeným endokrinným systémom, oslabenou činnosťou androgénov v tele a typickými symptómami hypogonadizmu (porucha funkcie pohlavných žliaz vedúca k nedostatočnej tvorbe pohlavných hormónov a neplodnosti) , alebo prečo po ukončení liečby mnohí zisťujú, že hladina ich testosterónu, LH a FSH hormónu je kriticky znížená (čo je typické obvykle počas mužskej andropauzy v staršom veku) a trpia ťažko liečiteľnou formou sekundárneho hypogonadizmu.

Dodnes nebol realizovaný žiadny výskum tejto vážnej problematiky. Je potrebné vykonať kontrolovanú klinickú štúdiu v laboratóriu, kde by sa porovnali muži trpiaci týmito problémami s mužmi, ktorí nikdy neužívali liek. Zistí sa tak pôvod týchto problémov, prečo telá prestávajú v mnoho prípadoch správne reagovať na androgény a prečo u mužov pretrvávajú vedľajšie účinky a symptómy hypogonadizmu. Cieľom bude vytvoriť liek pre tento nepríjemný syndróm, raz a navždy.

5AR a DHT sú absolútne nevyhnutné pre správne mentálne, fyzické a sexuálne fungovanie niektorých mužov a neexistuje žiadna záruka, že sa všetko vráti do pôvodného stavu po užívaní liekov, ktoré menia alebo narušujú endokrinný systém. To platí aj pre Finasterid, ktorý vytvára stav nie nepodobný nedostatku 5AR2 u mužov.

Čo je post-finasteridový syndróm?

Ľudia trpiaci týmto syndrómom hlásia tieto znaky:

  • Krátke zmiznutie vedľajších účinkov počas doby 10-20 dní po ukončení liečby  Finasteridom ( aktivita 5AR2 enzýmu/DHT sa údajne vracia do normálu)
  • Nasleduje kompletný kolaps endokrinného systému; hladiny testosterónu, LH  a FSH hormónov prudko klesajú až do úrovne typickej pre hypogonadizmus v priebehu niekoľkých týždňov/mesiacov po vysadení lieku. Zároveň sa objavuje mnoho ďalších problémov ako zvýšená hladina estradiolu, TSH, prolaktínu, SHBG atd.
  • Potom prichádza simultánny a rýchly nástup symptómov hypogonadizmu.
  • Nasledujú neliečiteľné a nemiznúce vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia zlepšiť ani niekoľko rokov po vysadení
  • Pokusy vrátiť hladinu androgénov do normálu sa u bývalých užívateľov Finasteridu (pomocou liekov ako clomiphene citrát, chorionický gonadotropín, náhrad testosterónu atd.) často stretáva s veľmi malou úspešnosťou
  • U niektorých mužov suprafzyiologické dávky androgénov  ako testosterón (Androgel, cypionáty) a DHT (Proviron,  Masteron) väčšinou poskytnú len krátkodobé zlepšenie – po ňom vo väčšine prípadov nasleduje návrat do pôvodného stavu alebo dokonca aj zhoršenie hypogonadálnych symptómov v priebehu nasledujúcich hodín, dní alebo týždňov.

Post-finasteridový syndróm je teda vážny stav, ktorý má trvalé vedľajšie sexuálne, mentálne a fyzické účinky, ktoré nemiznú ani po vysadení lieku. Často sú sprevádzané získanou formou sekundárneho hypogonadizmu a nečinnosťou androgénov – tieto problémy sú odolné voči hormonálnej liečbe, ktorá má vrátiť hladiny testosterónu/DHT do hodnôt pred užívaním lieku.

Problém: nikto nevie, čo je príčinou post-finasteridového syndrómu

Vedci priznávajú, že nepoznajú presný mechanizmus, pomocou ktorého Finasterid dokáže zmeniť sexuálne správanie a že je potrebný ďalší výskum v tejto oblasti. Odpoveď na túto otázku by nám pomohla zistiť, u koho je šanca na vyvinutie vedľajších účinkov a prečo a zároveň by pomohla pri vývoji efektívnej liečby alebo lieku, ktorý by bol schopný vrátiť sexuálne, mentálne a fyzické zdravie pacientov do poriadku.

Časová postupnosť post-finasteridového syndrómu

Vo všeobecnosti, zrútenie endokrinného systému nastáva niekoľko týždňov po vysadení lieku.

Mnoho pacientov spomína krátke obdobie úplného zmiznutia vedľajších účinkov v priebehu 10-20 dní po skončení liečby, kedy by sa hladina DHT mala vracať do normálu vďaka obnovenej aktivite 5AR2 enzýmu (pretože 5AR2 už údajne nie je blokovaný Finasteridom).

Bohužiaľ, obdobie bez vedľajších účinkov trvá len okolo 5-7 dní. Potom prebehne nejaká zmena v tele (možno kvôli návratu DHT?) a telo ukončí produkciu testosterónu a nereaguje na žiadnu ďalšiu činnosť androgénov.

Od tohto okamihu(často krát počas mesiaca od vysadenia lieku) sa začínajú objavovať symptómy Post-finasteridového syndrómu, ktoré nemiznú a časom sa aj zhoršujú.

Koľko mužov na svete trpí týmto syndrómom?

Nikto nevie presný počet mužov, ktorých trápi tento problém. Veľké množstvo ľudí nepozná tieto možné negatívne vedľajšie účinky liečby 5AR inhibítormi a mnohí odmietajú uveriť, že niečo také môže nastať.

Kto je náchylný na post-finasteridový syndróm?

Kvôli nedostatku informácií a výskumov je nemožné povedať, ako a kedy sa táto reakcia môže objaviť, aké percento mužov je ohrozených, alebo čo má na svedomí neliečiteľné a pretrvávajúce vedľajšie účinky a hormonálne problémy.

Čo je potrebné na vyliečenie post-finasteridového syndrómu?

Tento stav potrebuje klinickú vedeckú štúdiu, ktorá by porovnala mužov trpiacich týmto problémom a mužov, ktorí nikdy liek nebrali. Tento výskum by pomohol zistiť, ako blokovanie 5AR2 enzýmu Finasteridom môže viesť k tak vážnym problémom a zároveň by pomohol pri vývoji lieku.

Čítajte ďalej DHT - dihydrotestosterón
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Post-finasteridový syndróm - trvalé vedľajšie účinky užívania finasteridu Priemerné hodnotenie: 3.3 3 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

  • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
  • Rýchle doručenie + Výhodná cena

Čítajte viac

Blízke témy