Pomáha saw palmetto proti vypadávaniu vlasov?

Posledná úprava 08.03.2023

vypadávanie vlasov alebo alopécia je bežné ochorenie, ktoré má vplyv na vlasy alebo ochlpenie na tele. Najbežnejšia forma vypadávania vlasov – androgénna alopécia je ovplyvnená hormónmi a trpí ňou až 50 percent populácie. [1] [2] Saw palmetto je bylina, ktorá bola podrobená štúdiu ako liek na androgénnu alopéciu a boli zaznamenané aj pozitívne výsledky.

Saw palmetto

Saw palmetto (lat. Serenoa repensis) je palma, ktorá rastie na Floride. Bola študovaná ako liek na problémy s prostatou a jej výťažky sa často používajú v Európe. Extrakt zo Saw Palmetta je jeden z 10-tich najpredávanejších prírodných produktov v Európe aj USA.

Extrakt pochádza z bobúľ, ktoré majú tvar podobný olivám a na jeseň majú modročiernu farbu. Húštiny saw palmetta sú dôležitou súčasťou domova zvierat na juhovýchode ako napríklad leopard alebo mláďat medveďa čierneho, ktoré požierajú túto rastlinu.

Saw palmetto na vlasy a problémy s prostatou

Výskumné štúdie zaoberajúce sa využitím tejto rastliny priniesli pozitívne výsledky. Dospeli k záveru, že saw palmetto má priaznivý vplyv proti vypadávaniu vlasov. Výsledky experimentu pri ktorom bolo použité aj placebo publikované v roku 2002 v prestížnom Časopise o alternatívnej medicíne, prišli k záveru, že extrakt zo saw palmetta účinkoval priaznivo u 60 percent pacientov. [3]

Ďalším dôvodom prečo saw palmetto môže účinkovať je fakt, že táto rastlina má podobné účinky ako liek finasterid, ktorý sa používa na liečbu zväčšenej prostaty. Liek finasterid je často predpisovaný nielen na zväčšenú prostatu, ale aj androgénnu alopéciu.

Premena hormónu testosterónu na dihydrotestosterón pomocou enzýmu 5 alfa reduktázy je známym faktorom pri androgénnej alopécii. Saw Palmetto blokuje 5 alfa reduktázu, čím zabraňuje tvorbe dihydrotestosterónu a následnému vypadávaniu vlasov. [4]

Okrem zastavenia vypadávania vlasov môže extrakt zo Saw Palmetta tiež pomôcť s niektorými z príznakov spojených s benígnym zväčšením prostaty (BHP), ktorá sa spúšťa v prípade veľkého množstva 5 alfa reduktázy a dihydrotestosterónu. Saw Palmetto účinne znižuje príznaky porúch močových ciest súvisiace s BHP. [5]

Bezpečnosť, dávkovanie a pôsobenie saw palmetto na iné lieky

Saw palmetto sa dobre znáša s inými liekmi, hoci existujú možné vedľajšie účinky na tráviacu sústavu a nemali by ho užívať tehotné ženy. Odporúčané dávkovanie je 320mg extraktu denne.

Vedľajšie účinky sú veľmi zriedkavé, najčastejšie zaznamenané sú:

  • pobolievanie v oblasti žalúdka
  • nevoľnosť
  • zvracanie
  • ťažkosti s dýchaním
  • zápcha
  • hnačka

Žalúdočné nevoľnosti spôsobené užívaním saw palmetta môžu byť potlačené užívaním s jedlom. Ľudia so zdravotnými ťažkosťami v oblasti žalúdka, pečene, srdca alebo pľúc by mali užívať extrakt opatrne.

V ojedinelých prípadoch sa vyskytujú alergické reakcie. Symptómy sú sťažené dýchanie, sťahovanie hrdla, opuchnutie tváre, pier alebo jazyka. Človek u ktorého sa vyskytnú tieto problémy by mal prestať s užívaním a okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Neodporúča sa úžívať tehotným ani dojčiacim ženám.

Na zváženie

Ak trpíte vypadávaním vlasov, navštívte svojho lekára, aby zistil presnú príčinu padania vlasov a informoval Vás o možnostiach liečby, napríklad aj rastlinami ako saw palmetto.

Mnohé štúdie sa javia sľubne a Saw Palmetto je čoraz používanejší prírodný liek proti vypadávaniu vlasov. [6] [5] [4]

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy