Domov / / / Vypadávanie vlasov u žien

Vypadávanie vlasov u žien

Posledná úprava 08.07.2019

Strata vlasov u žien je normálna - strácame niekedy až do 100 vlasov denne - ale pre niektoré ženy je vypadávanie vlasov oveľa vážnejšie. Vypadávanie vlasov ovplyvňuje čoraz väčší počet žien do 40 rokov. Najbežnejší typ vypadávania vlasov môže byť vyvolaný životnými udalosťami ako sťahovanie sa, úmrtie blízkeho človeka alebo tehotenstvo, čo vedie k celkovému rednutiu vlasov.

Podľa odborníkov, počet žien žiadajúcich o radu ohľadom vypadávania vlasov sa v posledných desiatich rokoch zdvojnásobil. Objavil sa tiež výrazný nárast mladších žien (vo veku medzi 18 a 40 rokov), ktoré sú postihnuté vypadávaním vlasov.

Ak ste si všimli postupné rednutie vlasov alebo na podlahe v kúpeľni nachádzate chumáče vlasov, môže to byť veľmi šokujúce. Neprepadajte však panike, väčšinou sa jedná o dočasný prejav Vašej fyzickej a emocionálnej pohody.

Našťastie je k dispozícii mnoho spôsobov ako pomôcť. Zistili sme, čo spôsobuje vypadávanie vlasov, oddelili mýty od faktov a ponúkame vám rady ohľadom liečby.

Video - vypadávanie vlasov u žien

Prečo mi vypadávajú vlasy a ako to zastaviť?

Čo spôsobuje vypadávanie vlasov u žien?

Vypadávanie vlasov u žien nie je infekčné ani nákazlivé. Môže byť mierne - kedy dochádza k jemnému rednutiu vlasov- alebo vážnejšie, ktoré zahŕňa výraznú, až celkovú stratu vlasov. Medzi najčastejšie príčiny vypadávania vlasov u žien patria tehotenstvo, zlá výživa, poruchy príjmu potravy, užívanie liekov a stres. Pri väčšine z nich je strata vlasov dočasná a môže byť po vhodne zvolenej liečbe výrazne spomalená a zvrátená.

Odborník na výživu

Ak je množstvo prijatých živín nízke, prejaví sa to na vlasoch. Vlasové folikuly zakorenené v hlave musia byť dobre prekrvené na to, aby dostali dostatočnú výživu. Strata vlasov odráža nízky obsah minerálnych látok, najmä nedostatok zinku, selénu, vápnika, sodíka a draslíka. Aké vitamíny sú vhodné pre zdravé vlasy?

Dermatológ hovorí

Striktné diéty a vyhýbanie sa červenému mäsu majú zvyčajne za následok nedostatok železa. Vegetariáni a vegáni, ktorí prijímajú málo vitamínu B12 a zinku môžu byť náchylní k vypadávaniu vlasov. Výskum ukazuje, že rednutie vlasov je tiež spojené s gestagénmi - syntetickou formou progesterónu nachádzajúcou sa v antikoncepcii a hormonálnej substitučnej liečbe.

Čínsky bylinkár hovorí

Vypadávanie vlasov u žien je výsledkom moderného spôsobu života. Ak ženy zažívajú podobné množstvo stresu ako muži - prejavuje sa to napríklad aj vypadávaním vlasov.
Príčinou vypadávania vlasov u žien sú aj jo - jo diéty, antikoncepcia, chemické látky vo vode a moderné pesticídy v potravinách.

Ako liečiť vypadávanie vlasov u žien?

Každý lekár má svoje vlastné teórie ohľadom liečby vypadávania vlasov. Úspech liečby závisí od konkrétneho človeka, ale väčšine žien pri správnej liečbe vlasy dorastú.

V zriedkavých prípadoch, keď ľudia trpia celkovou stratou vlasov, nie je známa žiadna liečba. Zlatým pravidlom je: hneď ako si všimnete vypadávanie vlasov, urobte základné kroky, ktoré pomôžu vypadávanie odstrániť. Je to odstránenie stresu a doplnenie vhodných vitamínov proti vypadávaniu vlasov.

Odborník na výživu hovorí

Jedzte veľa zinku z mäsa a ustríc, magnézium nachádzajúce sa v zelenej listovej zelenine a vitamín C z čerstvého ovocia. Odporúča sa konzumácia stredomorskej stravy plnej esenciálnych mastných kyselín - zmesi minerálov a aminokyselín potrebných pre tvorbu keratínu, vysoko vláknitej a odolnej bielkoviny, ktorá tvorí nechty a vlasy. Pite veľa vody za účelom odstránenia prípadných nahromadených toxínov v tele.

Dermatológ hovorí

Zmeňte svoj jedálniček. Striktné diéty a vyhýbanie sa červenému mäsu majú zvyčajne za následok nedostatok železa, nevyhnutného pre výživu vlasov a vlasovej pokožky. Najbohatším zdrojom železa je červené mäso a pečeň. V závažných prípadoch existujú aj iné spôsoby liečby vypadávania vlasov, ktoré zahŕňajú steroidy, lieky proti vypadávaniu vlasov alebo liečbu infračerveným svetlom.

Mýty o vypadávaní vlasov u žien

Vypadávanie vlasov sa dedí od otca. Vypadávanie vlasov u žien spôsobuje abnormálny menštruačný cyklus. Farbenie vlasov, lak na vlasy a umývanie vlasov zhoršuje vypadávanie vlasov. Vypadávanie vlasov nastáva iba u žien starších ako 50 rokov.

Fakty o vypadávaní vlasov u žien

K vypadávaniu vlasov prispievajú gény oboch rodičov. Menštruácia nie je ovplyvnená vypadávaním vlasov. Vlasový styling a farbenie nespôsobuje vypadávanie vlasov. Päťdesiat percent žien vo veku 18-40 rokov zažije vypadávanie vlasov.

Hoci je vypadávanie vlasov považované za mužské ochorenie, ženy v skutočnosti tvoria až štyridsať percent pacientov, ktorí trpia vypadávaním vlasov. Vypadávanie vlasov u žien môže zničiť ich sebavedomie a emocionálnu pohodu. Spoločnosť bohužiaľ núti ženy trpieť v tichosti. Proces vypadávania vlasov je omnoho prijateľnejší u mužov. Čo je ešte horšie, lekárska komunita sa tiež k otázke vypadávania vlasov u žien stavia ako keby neexistovala. Vzhľadom k tomu, že vypadávanie vlasov sa nezdá byť život ohrozujúce, väčšina lekárov ženám sťažujúcim sa na vypadávanie vlasov nevenuje veľkú pozornosť a svojim pacientkám vraví, že "to nie je veľký problém", a že "sa s tým jednoducho budú musieť naučiť žiť". Samozrejme to, čo si títo lekári neuvedomujú je, že psychologické škody spôsobené vypadávaním vlasov a pocit neatraktívnosti môžu byť rovnako zničujúce ako závažná choroba a emocionálna daň, ktorú si vypadávanie vlasov vyžiada sa môže priamo dotýkať fyzického zdravia.

Typy ženského vypadávania vlasov

Vypadávanie vlasov môže byť dočasné alebo trvalé. Dočasná strata vlasov môže byť ľahko napravená, ak je jej príčina identifikovaná a vyriešená, alebo ťažko liečiteľná ak nie je hneď jasné, čo je jej príčinou. Vypadávanie vlasov, ktoré by mohlo byť iba dočasné, môže byť dlhotrvajúce v dôsledku nesprávnej diagnózy. Možnosť nesprávnej diagnostiky je pre ženy možno najviac frustrujúci aspekt vypadávania vlasov. Informácie v tejto časti Vám pomôžu určiť príčinu vypadávania vlasov a v ideálnom prípade Vám a Vášmu lekárovi pomôžu vybrať správny druh liečby pre konkrétny typ vypadávania vlasov čím skôr.

Alopécia je lekársky termín pre nadmerné alebo abnormálne vypadávanie vlasov. Existujú rôzne druhy alopécie. To, čo majú všetky typy vypadávania vlasov spoločné, ​​či už je to u mužov alebo žien, je to, že sú vždy príznakom niečoho, ​​čo sa v tele pokazilo. Vaše vlasy zostanú na hlave tam, kde patria, pokiaľ nedošlo k hormonálnej nerovnováhe, chorobe, alebo nejakému inému ochoreniu. Týmto ochorením môže byť jednoducho gén, ktorý Vás robí predisponovaných na mužské alebo ženské ložiskové vypadávanie vlasov alebo jednu z foriem alopecie areata, alebo ním môže byť celý rad chorôb. Vypadávanie vlasov môže byť našťastie aj príznakom krátkodobej udalosti, ako je stres, tehotenstvo, a užívanie niektorých liekov. V týchto situáciách vlasy často (hoci nie vždy) dorastú naspäť, keď sa táto spúšťajúca udalosť pominie. Látky, vrátane hormónov a liekov a choroby môžu spôsobiť zmenu v raste chĺpkov, fázach ich vypadávania a v trvaní týchto fáz. V takomto prípade dôjde k rastu a vypadávaniu vlasov naraz. Akonáhle je príčina vyriešená, vlasy sa často vrátia k prirodzenému cyklu rastu a vypadávania, a problém s vypadávaním vlasov sa zastaví. Pre niektoré ženy sa však nanešťastie vypadávanie vlasov stane celoživotným bojom.

Hormonálne zmeny

Ženské vlasy sú veľmi náchylné na hormonálne zmeny, choroby alebo rôzne externé faktory.
Hormonálne zmeny sú práve najčastejšou príčinou vypadávania vlasov u žien. Nastanú napríklad v období menopauzy, tehotenstva, užívania antikoncepcie alebo pri poruchách štítnej žľazy a môžu spôsobovať vypadávanie vlasov.

Dobrá správa je, že pokiaľ je vypadávanie vlasov spôsobené takýmito hormonálnymi zmenami, vo väčšine prípadov sa jedná iba o dočasný stav. V období do 6 mesiacov po kritickom období (choroba, tehotenstvo atď.) sa prirodzený rast vlasov obnoví. V prípade, že sa ani po tomto období rast vlasov nezastaví alebo neobnoví, pravdepodobne sa nebude jednať iba o hormonálne zmeny a je potrebné vyhľadať lekára a poradiť sa o ďalších možnostiach liečby.

Každá žena má aj mužské pohlavné hormóny, ktorých účinky sú normálne potláčané prevahou väčšieho množstva ženských pohlavných hormónov. V živote ženy sú však obdobia, kedy sa pomer hormónov mení napríklad počas niektorých ochorení, po pôrode alebo v období prechodu, čo môže viesť k zvýšenému vypadávaniu vlasov.

Začiatky vypadávania vlasov u žien sú pozorované okolo 20-teho roku života. Na rozdiel od mužov sa riziko získania alopecie nezvyšuje s narastajúcim vekom. Podľa štatistík trpí vypadávaním vlasov celosvetovo približne 20-40% žien.

Ženám najčastejšie vypadávajú vlasy tzv. difúznym spôsobom. Znamená to, že vlasy vypadávajú rovnomerne po celom temene hlavy. Je veľmi dôležité správne vyhodnotiť príčiny vypadávania vlasov u žien, pretože difúzne vypadávanie môže byť zapríčinené okrem viacerých zdravotných faktorov, aj geneticky.

Náš tip: Na vyrovnanie hladín hormónov je celosvetovo najpoužívanejší a odporúčaný aj odborníkmi prírodný liek - extrakt zo saw palmetta.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Vypadávanie vlasov u žien Priemerné hodnotenie: 3.4 5 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Doporučené produkty

  • Saw Palmetto extrakt 320mg

    • Extrakt zo Saw palmetta v tobolkách
    • Prírodný prostriedok používaný celosvetovo na liečbu vypadávania vlasov

    Liek na predpis? : Nie

Čítajte viac

Súvisiace témy

Blízke témy