Vypadávanie vlasov u žien

Posledná úprava 22.02.2023

Hoci je nadmerné vypadávanie vlasov považované za mužské ochorenie, ženy v skutočnosti tvoria až štyridsať percent pacientov, ktorí trpia vypadávaním vlasov. [1] Vypadávanie vlasov u žien môže zničiť ich sebavedomie a emocionálnu pohodu. Spoločnosť bohužiaľ núti ženy trpieť v tichosti. Proces vypadávania vlasov je omnoho prijateľnejší u mužov. Čo je ešte horšie, lekárska komunita sa tiež k otázke vypadávania vlasov u žien stavia ako keby neexistovala. Vzhľadom k tomu, že vypadávanie vlasov sa nezdá byť život ohrozujúce, väčšina lekárov ženám sťažujúcim sa na vypadávanie vlasov nevenuje veľkú pozornosť a svojim pacientkám vraví, že "to nie je veľký problém", a že "sa s tým jednoducho budú musieť naučiť žiť". Samozrejme to, čo si títo lekári neuvedomujú je, že psychické škody spôsobené vypadávaním vlasov a rednutím vlasov u žien a s tým spojený pocit neatraktívnosti môžu byť rovnako zničujúce ako závažná choroba. Emocionálna daň, ktorú si vypadávanie vlasov u žien vyžiada sa môže priamo dotýkať fyzického zdravia.

Bežne prichádzame až o 100 vlasov denne - ale pre niektoré ženy je vypadávanie vlasov oveľa vážnejšie. [2] Vypadávanie vlasov ovplyvňuje čoraz väčší počet žien do 40 rokov. Najbežnejší typ vypadávania vlasov môže byť vyvolaný životnými udalosťami ako sťahovanie sa, úmrtie blízkeho človeka alebo tehotenstvo, čo vedie k celkovému rednutiu vlasov.

Rast vlasov sa zároveň spomaľuje s vekom, čo spôsobuje, že vlasy rednú prirodzene. Viac ako polovica žien zaznamená viditeľné známky rednutia a vypadávania vlasov už pred päťdesiatkou. U tohto typu straty vlasov počet vypadnutých vlasov za deň presahuje počet vlasov, ktoré starnúce telo dokáže nahradiť a po čase sú vlasy viditeľne zrednuté. Výrazná strata vlasov a plešaté miesta sa ale vyskytujú len zriedka.

Ak ste si všimli postupné rednutie vlasov alebo na podlahe v kúpeľni nachádzate chumáče vlasov, môže to byť veľmi šokujúce. Neprepadajte však panike, väčšinou sa jedná o dočasný prejav fyzickej a emocionálnej nepohody.

Našťastie je k dispozícii mnoho overených a bezpečných spôsobov ako pomôcť, ak sa jedná o rednutie vlasov u žien.

Video - vypadávanie vlasov u žien

Prečo mi vypadávajú vlasy a ako to zastaviť?

Čo spôsobuje vypadávanie vlasov u žien?

Vypadávanie vlasov u žien ako také nie je infekčné ani nákazlivé. Môže byť mierne - kedy dochádza k jemnému rednutiu vlasov- alebo vážnejšie, ktoré zahŕňa výraznú, až celkovú stratu vlasov. Medzi najčastejšie príčiny vypadávania vlasov u žien patria tehotenstvo, zlá výživa, poruchy príjmu potravy, užívanie liekov a stres. Pri väčšine z nich je strata vlasov dočasná a môže byť po vhodne zvolenej liečbe výrazne spomalená a zvrátená.

Najčítanejšie za posledný deň

Vypadávanie vlasov teda môže byť dočasné alebo trvalé. Dočasná strata vlasov môže byť ľahko napravená, ak je jej príčina identifikovaná a vyriešená, alebo ťažko liečiteľná ak nie je hneď jasné, čo je jej príčinou. Vypadávanie vlasov, ktoré by mohlo byť iba dočasné, môže byť dlhotrvajúce v dôsledku nesprávnej diagnózy. Možnosť nesprávnej diagnostiky je pre ženy možno najviac frustrujúci aspekt vypadávania vlasov.

Alopécia je lekársky termín pre nadmerné alebo abnormálne vypadávanie vlasov. Existujú rôzne druhy alopécie.

Najčastejšie príčiny vypadávania vlasov u žien

Viac čítajte v článku Čo na vypadávanie vlasov - 30 vecí, ktoré fungujú

Androgénna alopécia

Väčšina žien s androgénnou alopéciou trpí rozptýleným vypadávaním vlasov na celej hlave. Naopak, mužom len zriedka vypadávajú vlasy difúzne. Na určitých miestach hlavy je ich rednutie vlasov zreteľnejšie - takzvané kúty alebo podkova. Niektoré ženy môžu trpieť kombináciou obidvoch typov vypadávania vlasov. Androgénna alopécia u žien je spôsobená pôsobením androgénov, mužských hormónov, ktoré sú u žien typicky prítomné len v malých množstvách.

Androgénna alopécia môže byť spôsobená rôznymi faktormi súvisiacimi s účinkami hormónov ako napríklad ovariálnymi cystami, užívaním antikoncepčných tabletiek s vysokým indexom androgénov, tehotenstvom alebo menopauzou. Rovnako ako u mužov, hormón DHT sa u žien trpiacich vzorovým vypadávaním vlasov zdá byť aspoň čiastočne vinný za miniaturizáciu vlasových folikulov. Dedičnosť zohráva v tomto ochorení hlavnú úlohu. Viac o androgénnej alopécii.

Symptómy: u žien s touto črtou zvyčajne dochádza k rednutiu vlasov za ofinou. Tento stav sa rozvíja pomaly, môže sa spustiť už v dvadsiatke. Môžete byť na androgénnu alopéciu náchylná, ak takýmto spôsobom vypadávali vlasy aj vašej matke. V niektorých prípadoch môže ísť o rozptýlené vypadávanie vlasov u žien. Vtedy sa šíri po celej pokožke hlavy.

Testy: lekár prezrie vzorec vypadávania vlasov, aby mohol stanoviť, či ide o dedičné padanie. Na vylúčenie iných príčin môže ešte vykonať krvné testy. Niekedy nariadi aj biopsiu vlasovej pokožky, aby sa zistilo, či došlo k zmenšeniu (miniaturizácii) vlasových folikulov. To je jednoznačný príznak dedičného vypadávania vlasov u žien.

Čo môžete robiť: na zastavenie či spomalenie vypadávania vlasov u žien je potrebná liečba ženského vypadávania vlasov (viď aj DHT blokátory pre ženy). [3]

Telogen effluvium

Keď telo prechádza niečím traumatizujúcim ako je narodenie dieťaťa, podvýživa, ťažké infekcie, veľký chirurgický zákrok, alebo extrémny stres, veľké množstvo zo zhruba 90 percent vlasov v anagénnej (rastovej) fáze alebo katagénnej (pokojovej) fáze sa môže presunúť do telogénnej fázy, v ktorej vlasy vypadávajú. Fenomén zvaný telogen effluvium môže začať asi 6 týždňov až tri mesiace po stresujúcej udalosti. V období keď telogen effluvium prepukne, je možné prísť až o hrsť vlasov.

Pre väčšinu ľudí, ktorí trpia TE je pravdepodobná kompletná remisia pokiaľ sa vyhnú stresujúcim udalostiam. U niektorých žien je však telogen effluvium tajomné chronické ochorenie a bez skutočného porozumenia všetkých spúšťacích faktorov alebo stresu môže pretrvávať aj niekoľko mesiacov alebo dokonca rokov. Viac o Telogen effluvium

Symptómy: ženy trpiace na telogen effluvium začínajú badať vypadávanie vlasov 6 týždňov až 3 mesiace po stresujúcej udalosti. Keď TE vrcholí, môžu prichádzať o chuchvalce vlasov.

Testy: na telogen effluvium neexistujú testy, lekár sa môže pýtať na udalosti vo vašom živote. Na korienkoch vypadaných vlasov môže hľadať korienky v tvare žiarovky či kyjaku. Znamená to, že vlas prešiel celým rastovým cyklom, akurát sa cyklus urýchlil kvôli stresu.

Čo môžete robiť: v niektorých prípadoch ako je tehotenstvo alebo veľký chirurgický zákrok musíte jednoducho počkať, kým sa vypadávanie vlasov spomalí. Ak je vinníkom užívanie liekov, môžete sa poradiť s lekárom o znížení dávkovania či zmene liekov. Ak toto vypadávanie vlasov súvisí so stresom, urobte čo najviac preto, aby ste zmiernili svoju úzkosť. [4]

Anagen effluvium

K anagen effluvium dochádza po každom poškodení vlasového folikulu, ktoré narúša jeho mitotickú alebo metabolickú aktivitu. Táto strata vlasov je často spojená s chemoterapiou. Vzhľadom k tomu, že chemoterapia sa zameriava na rýchlo sa deliace nádorové bunky tela, značne ovplyvnené sú aj iné rýchlo sa deliace bunky ako napríklad vlasové folikuly v rastúcej (anagénnej) fáze. Krátko po začatí chemoterapie môže vypadnúť približne 90 percent alebo viac chlpov a vlasov, hoci sú stále v anagénnej fáze.

Typickým nálezom pri anagen effluvium je kužeľovitá zlomenina z vlasových vlákien. Vlasové vlákno sa zužuje v dôsledku poškodenia vlasovej matrix. Vlasové vlákno sa nakoniec zlomí v mieste zúženia, čo spôsobí stratu vlasov. [5] Viac o anagén effluvium.

Trakčná alopécia

Tento stav je spôsobený lokalizovaným poranením vlasových folikulov tesnými účesmi, ktoré po čase vytiahnu vlasy z vlasových folikulov. Ak sa tento problém zachytí včas, vlasy dorastú. Najčastejšími príčinami trakčnej alopécie sú vrkoče, francúzske vrkôčiky (tzv. “rybičky”), tesné copy a predlžovanie vlasov. Viac o trakčnej alopécii.

Symptómy: ak k vypadávaniu vlasov dochádza kvôli externému poškodeniu spôsobenému nevhodným česaním a upravovaním, vlasy sa jednoducho odlomia. Na ich koncoch neuvidíte hruškovité korienky.

Testy: možno vykonať test ťahom. Vezmete prameň vlasov, potiahnete a skontrolujete, či vlasy, ktoré vám ostali v ruke, majú korienky.

Čo môžete robiť: vyhýbajte sa úprave vlasov teplom. Fény nastavte na chladnejší stupeň. Minimalizujte používanie žehličiek a kuliem na vlasy. Nemeňte farbu vlasov o viac ako jeden, dva odtiene. Čím je zmena farby výraznejšia, tým viac chemických látok potrebujete. Vlasy sa potom môžu lámať. Ak používate gél alebo lak na vlasy, nenechávajte ich pred prečesaním zaschnúť. Vlasy totiž zatvrdnú a budú náchylnejšie na lámanie. [6]

Alopecia areata

Alopecia areata je autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém útočí na vlasové folikuly. Vyskytuje sa rovnako u mužov a žien. Príčina je neznáma, môže však byť vyvolaná stresom alebo chorobou.

Symptómy: ochorenie sa môže objaviť v troch formách. Alopecia areata zvyčajne spôsobuje okrúhle, hladké škvrny plešatých miest na vlasovej pokožke, obočí alebo na nohách. Úplná strata vlasov na hlave je známa ako alopecia totalis. Strata vlasov, ktorá sa vyskytuje po celom tele, sa nazýva alopecia universalis. Niektorí pacienti tvrdia, že ešte pred objavením plešatého miesta cítili v danej oblasti akési brnenie alebo podráždenie. Viac o Alopecia areata.

Testy: pozorovaním vzorca vypadávania vlasov možno zvyčajne určiť, či ide o alepecia areata. Tiež sa robia krvné testy sledujúce zásoby železa, ANA a hormónov. Tým sa vylúči iné ochorenie, ktoré by mohlo spôsobovať vypadávanie vlasov.

Čo môžete robiť: Na zastavenie či spomalenie vypadávania vlasov je potrebná liečba ženského vypadávania vlasov. [7]

Hypotyreóza

Milióny ľudí, väčšinou pritom ide o ženy, trpia na toto ochorenie štítnej žľazy. Ak telo vytvára príliš málo hormónov štítnej žľazy, čo sú hormóny zodpovedné za metabolizmus, srdcový tep a náladu, hovorí sa o hypotyreóze, teda nedostatočnej činnosti štítnej žľazy. Ak telo vytvára príliš veľa tohto hormónu, hovorí sa o hypertyreóze, teda nadmerne aktívnej štítnej žľaze. Hormóny štítnej žľazy sú zodpovedné za všetko, od základnej rýchlosti metabolizmu (čo je rýchlosť, ktorou telo využíva kyslík a energiu na fungovanie), až po rast vlasov, kože a nechtov. Ak však nemáte tie správne množstvá, môžete badať zmeny v telesných funkciách.

Symptómy: hypotyreóza (príliš málo hormónov) môže vyvolať množstvo symptómov, vrátane neželaného priberania, únavy, zápchy, depresií a problémov s koncentráciou. Vlasy, nechty a koža sa stávajú krehké a ľahko sa lámu a štiepia. Oveľa bežnejšia je u žien po 50.

Hypertyreóza (príliš veľa hormónov) môže spôsobiť nevysvetliteľnú stratu hmotnosti, búšenie srdca, nervozitu, podráždenosť, hnačku, vlhkú kožu, svalovú slabosť a vypúlenie očí. Môže tiež dôjsť k vypadávaniu vlasov, pretože sa zrýchli metabolizmus. Hypertyreóza je zriedkavejšia ako hypotyreóza.

Testy: krvný test meria hladiny hormónu stimulujúceho štítnu žľazu, ktorý sa tvorí v hypofýze v snahe primeť štítnu žľazu, aby produkovala hormóny. Nadmerné TSH zvyčajne indikuje hypotyreózu. Na druhú stranu, abnormálne nízke hladiny hovoria o hypertyreóze.

Čo môžete robiť: lekár vám môže predpísať liečbu hormónmi štítnej žľazy, aby dostali hladiny na normál. Adekvátna dávka sa stanovuje pravidelnými testmi TSH. [8]

Lupus

Lupus je chronické autoimunitné ochorenie, pri ktorom napáda vlastný imunitný systém človeka zdravé tkanivá. Toto ochorenie môže prepuknúť u žien v plodných rokoch.

Symptómy: lupus častokrát spôsobuje extrémnu únavu, bolesti hlavy, vredy v ústach a bolestivé, opuchnuté kĺby. U mnohých ľudí sa vytvorí okolo nosa vyrážka v tvare motýľa. Táto oblasť je oveľa citlivejšia na slnko. Medzi ďalšie príznaky patrí horúčka, opuch v oblasti nôh a rúk, aj v oblasti očí. Tiež bolesť na hrudi a anémia. U mnohých ľudí dochádza aj k strate vlasov, môže byť mierne, vlasy padajú zvyčajne pri šampónovaní alebo česaní. Vypadávanie môže byť aj oveľa závažnejšie, v chuchvalcoch. Býva sprevádzané aj vyrážkou na pokožke hlavy. A keďže tieto symptómy sa objavujú aj pri mnohých iných ochoreniach, je lupus často nazývaný aj veľký imitátor.

Testy: reumatológ prezrie kĺby a iné tkanivá na príznaky zápalu. Napríklad teplo, bolesť, opuch a začervenanie. Krvný test na meranie hladín protijadrových autoprotilátok (ANA) môže ukázať na lupus. Tiež sa určí, ktoré diagnostické kritériá spĺňate. Diagnostiku možno podporiť aj biopsiou. [9]

Anémia – nedostatok železa

Ženy, ktoré mávajú silné menštruácie, alebo nejedia dostatočné množstvá potravín bohatých na železo, môžu byť náchylné na nedostatok železa. Vtedy krv nemá dostatok červených krviniek. Červené krvinky presúvajú kyslík do buniek v tele. Tým získavate potrebnú energiu.

Symptómy: anémia spôsobená nedostatkom železa spôsobuje extrémnu únavu, slabosť a bledú pleť. Môžete tiež pociťovať bolesti hlavy, ťažkosti s koncentráciou, studené ruky a nohy a vypadávanie vlasov. Akýkoľvek druh námahy môže mať za následok zadýchanie.

Testy: na diagnostikovanie anémie je potrebný krvný test na meranie feritínu, čo je proteín, ktorý uchováva železo vo vašom tele. Lekár môže skontrolovať aj hladiny hematokritu v krvi. Tým sa odmeria, koľko z krvi tvoria červené krvinky.

Čo môžete robiť: jedzte potraviny bohaté na železo, napríklad hovädzie mäso, bravčové mäso, ryby, listovú zeleninu, obilniny a fazuľu. Najlepšie spolu s potravinami bohatými na vitamín C, ktorý zvyšuje vstrebávanie železa. Ženy potrebujú 18 mg železa denne, po menopauze 8 mg železa.

Syndróm polycystických vaječníkov

Ochorenie, ktoré môže začať už vo veku 11 rokov, je spôsobené hormonálnou nerovnováhou. Vaječníky vtedy tvoria príliš veľa mužských hormónov. PCOS častokrát spôsobuje neplodnosť.

Symptómy: PCOS môže spôsobiť rast ochlpenia na tvári, nepravidelné periódy, akné a cysty na vaječníkoch. A hoci vám môžu začať výraznejšie vypadávať vlasy, na zvyšku tela sa telesné ochlpenie zosilní.

Testy: lekár pravdepodobne nariadi testy, aby potvrdil zvýšené hladiny testosterónu a DHEAS (dehydroepiandrosterónu), čo je vedľajší produkt testosterónu.

Čo môžete robiť: vo väčšine prípadov sa PCOS lieči pomocou antikoncepčných tabliet, ktoré obsahujú silné antiandrogény, ktoré blokujú testosterón. Na zníženie účinku mužských hormónov je tiež vhodné schudnúť. [10]

Ochorenia vlasovej pokožky

Na nezdravej vlasovej pokožke vzniká zápal, kvôli ktorému je rast vlasov sťažený. Medzi ochorenia vlasovej pokožky, ktoré vedú k vypadávaniu vlasov, patrí seboroická dermatitída (lupiny), psoriáza a plesňové infekcie ako dermatofytóza (tinea).

Symptómy: seboroická dermatitída spôsobí, že sa z vlasovej pokožke zlupuje koža. Na pleciach a vo vlasoch potom máte mastné, žltkasté šupinky. Môže ísť o výsledok kvasinkovej infekcie nazývanej malassezia, hormonálnych zmien alebo prebytočného oleja v koži. Psoriáza, autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje nadmernú obnovu kožných buniek, vytvára veľmi pevný biely povlak na vlasovej pokožke. Ak sa odlúpne, môže krvácať. Dermatofytóza, pleseň prenášajúca sa priamym kontaktom s infikovanou osobou alebo zvieraťom, sa prejavuje ako červené škvrny na hlave. Môžu byť rozptýlené.

Testy: pri určení, o ktoré ochorenie sa jedná, pomáha fyzická kontrola vlasovej pokožky. Kultiváciou a prípadnou biopsiou vlasovej pokožky možno preukázať dermatofytózu.

Čo môžete robiť: každé z týchto ochorení si vyžaduje liečbu pomocou liekov na predpis. Šampón na seboroickú dermatitídu, lieky alebo svetelnú terapiu pri psoriáze a perorálne antifungálne lieky pri dermatofytóze.

Stav vlasov nemá vplyv iba na váš vzhľad. Je tiež dôležitým indikátorom vášho zdravia. Ak zažívate výrazné či neobvyklé padanie vlasov, navštívte lekára.

Hormonálne zmeny ako najčastejší faktor vypadávania vlasov u žien

Ženské vlasy sú veľmi náchylné na hormonálne zmeny, choroby alebo rôzne externé faktory.
Hormonálne zmeny sú práve najčastejšou príčinou vypadávania vlasov u žien. Nastanú napríklad v období menopauzy, tehotenstva, užívania antikoncepcie alebo pri poruchách štítnej žľazy a môžu spôsobovať rednutie vlasov u žien.

Dobrá správa je, že pokiaľ je vypadávanie vlasov spôsobené takýmito hormonálnymi zmenami, vo väčšine prípadov sa jedná iba o dočasný stav. V období do 6 mesiacov po kritickom období (choroba, tehotenstvo atď.) sa prirodzený rast vlasov obnoví. V prípade, že sa ani po tomto období rast vlasov nezastaví alebo neobnoví, pravdepodobne sa nebude jednať iba o hormonálne zmeny a je potrebné vyhľadať lekára a poradiť sa o ďalších možnostiach liečby.

Každá žena má aj mužské pohlavné hormóny, ktorých účinky sú normálne potláčané prevahou väčšieho množstva ženských pohlavných hormónov. V živote ženy sú však obdobia, kedy sa pomer hormónov mení napríklad počas niektorých ochorení, po pôrode alebo v období prechodu, čo môže viesť k zvýšenému vypadávaniu vlasov.

Ženám najčastejšie vypadávajú vlasy tzv. difúznym spôsobom. Znamená to, že vlasy vypadávajú rovnomerne po celom temene hlavy. Je veľmi dôležité správne vyhodnotiť príčiny vypadávania vlasov u žien, pretože difúzne vypadávanie môže byť zapríčinené okrem viacerých zdravotných faktorov, aj geneticky.

Antikoncepcia a vypadávanie vlasov u žien

Perorálne kontraceptíva sa od schválenia stali jednou z najobľúbenejších foriem kontroly pôrodnosti používaných v dnešnej dobe. Antikoncepcia je každý rok predpísaná miliónom žien, ale len veľmi málo z nich si uvedomuje, že hormonálna antikoncepcia je bežným spúšťačom vypadávania vlasov u mnohých, ktoré ju užívajú.

Antikoncepčné tabletky potláčajú ovuláciu spojeným účinkom hormónov estrogénu a gestagénu, alebo v niektorých prípadoch samotného gestagénu. Ženy, ktoré sú náchylné k hormonálne spôsobenému vypadávaniu vlasov, alebo tie, ktoré sú precitlivené na hormonálne zmeny, ktoré prebiehajú v ich tele, môžu počas užívania antikoncepcie alebo niekoľko týždňov alebo mesiacov po jej vysadení zaznamenať vypadávanie vlasov v rôznej miere.

Väčšina perorálnej antikoncepcie, je bezpečná a účinná forma antikoncepcie. Bolo dokonca klinicky preukázané, že antikoncepcia má pre niektoré ženy, ktoré ju používajú aj iné zdravotné výhody. Je však nevyhnutné aby si všetky ženy, najmä tie, ktoré majú vypadávanie vlasov v rodine, boli vedomé potenciálne ničivých účinkov antikoncepčných tabletiek na normálny rast vlasov.

Odborníci odporúčajú, aby všetky ženy, ktoré majú záujem užívať perorálnu antikoncepciu na prevenciu počatia užívali iba antikoncepčné pilulky s nízkym obsahom androgénov. V prípade, že máte v rodine silnú predispozíciu na genetické vypadávanie vlasov, odporúčame použitie inej nehormonálnej formy antikoncepcie.

Je dôležité si uvedomiť, že akékoľvek lieky alebo liečba, ktoré menia ženské hormóny, vrátane antikoncepcie, môžu vyvolať vypadávanie vlasov u každého, kto ich užíva.

  • Progestínové implantáty - Implantáty sú malé tyčinky implantované chirurgicky pod kožu, obvykle na hornú časť ramena. Na zabránenie ovulácie neustále uvoľňujú progestín.
  • Hormonálne injekcie - Progestínové injekcie sa aplikujú do svalov v hornej časti ramena alebo do zadku. Táto injekcia zabraňuje ovulácii.
  • Kožná náplasť - Kožná náplasť je umiestnená na rameno, zadok, alebo na iné miesto. Neustále uvoľňuje progestín a estrogén.
  • Vaginálny krúžok - Vaginálny krúžok je pružný prstenec v priemere asi 2 cm široký, ktorý je vložený do pošvy. Uvoľňuje progestín a estrogén.

Diagnostika vypadávania vlasov u žien

Vypadávanie vlasov u žien nie je vždy tak jednoduché, ako je to u väčšiny mužov. U mužov je asi 90 percent všetkých prípadov spôsobených dedičným mužským vzorovým vypadávaním vlasov. U žien však vypadávanie vlasov môže byť vyvolané mnohými ochoreniami a okolnosťami. [11]

Na zistenie toho, čo spustilo vypadávanie vlasov by mali byť vykonané nižšie uvedené skupiny diagnostických testov. Tieto testy môžu prinajmenšom vylúčiť možnosť niektorých porúch vyvolávajúcich vypadávanie vlasov a môžu pomoc pri hľadaní skutočnej príčiny. U mnohých pacientov budú výsledky "v normálnom rozmedzí," ale je dôležité si uvedomiť, že správna diagnóza ženského vypadávania vlasov sa zvyčajne začína procesom eliminácie.

Diagnostické testy

  • Hladiny hormónov (DHEAS, testosterón, androsténdión, prolaktín, folikuly stimulujúci hormón a luteinizačný hormón)
  • Železo v sére
  • Feritín v sére
  • Celková väzbová kapacita železa (TIBCO)
  • Hormón stimulujúci štítnu žľazu (T3, T4, TSH)
  • VDRL (skríningový test na syfilis)
  • Kompletný krvný obraz (CBC)

Biopsia pokožky hlavy

Odstráni sa malá časť pokožky hlavy zvyčajne 4 mm v priemere, ktorá sa skúma pod mikroskopom, čo pomôže určiť príčinu vypadávania vlasov.

Test ťahom

Test ťahom je jednoduchý diagnostický test, pri ktorom lekár ľahko potiahne za malé množstvo vlasov (cca 100 vlasov súčasne) za účelom zistenia, či je strata nadmerná. Normálny rozsah je jeden až tri vytiahnuté vlasy.

Denzitometria

Denzitometer je ručné zväčšovacie zariadenie, ktoré sa používa na kontrolu miniaturizácie vlasov.

Stupnice na určenie vypadávania vlasov u žien

Existujú dve veľmi známe stupnice hustoty vypadávania vlasov u žien používané väčšinou odborníkov na vypadávanie vlasov: Ludwigova stupnica a Savinova stupnica. Tieto dve stupnice sú identické s výnimkou toho, že Savinova stupnica meria aj celkové rednutie vlasov u žien.

Ludwigova stupnica

Ženám vypadávajú vlasy najčastejšie difúznym (rozptýleným) spôsobom - rovnomerne po vrchnej časti hlavy. Ludwigova stupnica popisuje fázy difúzneho dedičného vypadávania vlasov u žien. V troch fázach vlasy postupne rednú na vrchnej časti hlavy, pričom vlasová línia na čele zostáva relatívne zachovaná. Vlasy po bokoch a vzadu na hlave nezvyknú vypadávať.

  1. stupeň - je charakteristický zmenšovaním hrúbky vlasov a miernym vypadávaním. V tomto štádiu sa vypadávanie dá ešte ľahko zamaskovať.
  2. stupeň - vypadaná oblasť sa rozširuje a hustota vlasov viditeľne klesá.
  3. stupeň - na hlave sa objavujú lysé miesta a je možné vidieť pokožku cez vlasy.

Veľmi dôležitá je správna diagnostika príčin vypadávania vlasov u žien. Špeciálne pri difúznom type, pretože takéto vypadávanie môže byť zapríčinené aj ďalšími zdravotnými ťažkosťami. [12]

Savinova stupnica

Savinova stupnica bola vytvorená v roku 1996. Ide vlastne o 9 počítačom vytvorených obrázkov, ktoré sledujú rozsah padania vlasov. Prvý obrázok udáva stav, kedy nie je voľným okom badateľné žiadne rednutie vlasov. Nákresy "I" ukazujú preriednuté vlasy okolo cestičky, teda v strede hlavy. Táto cestička je čím ďalej tým širšia. Nákresy "II" a "III" demonštrujú difúzne rednutie vlasov na vrchu hlavy. Predposledný nákres už ukazuje stav, kedy na hlave nezostanú takmer žiadne vlasy, ide o pokročilé padanie vlasov. Predostredné padanie vlasov je posledným typom padania podľa Dr. Savina. [13]

Ako liečiť vypadávanie vlasov u žien?

Pýtate sa, ako zabrániť vypadávaniu vlasov u žien? Úspech liečby ženského padania vlasov závisí od konkrétneho človeka, ale väčšine žien pri správnej liečbe vlasy dorastú. V zriedkavých prípadoch, keď ľudia trpia celkovou stratou vlasov, nie je známa žiadna liečba.

Zlatým pravidlom je: hneď ako si všimnete vypadávanie vlasov, urobte základné kroky. Na začiatok je to odstránenie stresu a doplnenie vhodných vitamínov proti vypadávaniu vlasov.

Pri liečbe androgénnej alopécie sa treba zamerať na zníženie aktivity androgénov. Používajú sa takzvané antiandrogény, napríklad Minoxidil, Trioxidil či Saw Palmetto.

Pri telogen effluvium (chemoterapia, stresujúca udalosť, metabolické problémy) nie je potrebná žiadna špeciálna liečba, pretože normálny rast vlasov sa obnoví s postupujúcim časom. Samozrejme, je potrebné spúšťač padania vlasov odstrániť, prípadne ukončiť liečbu.

Okrem toho, že pri alopecia areata treba správne stanoviť diagnózu a liečiť základný zdravotný problém, lieči sa alopecia areata imunomodulačnými látkami a modifikátormi biologickej odozvy. Na liečbu sa využívajú lokálne a orálne užívané kortikosteroidy, prípadne intralesionálne kortikosteroidné injekcie (ak alopecia areata zasiahne menej ako 50% vlasovej pokožky).

Kvôli psychickému rázu trichotillomaniezákladom liečby psychologické sedenia, rôzne techniky pre zmenu správania, dokonca hypnóza. V niektorých opodstatnených prípadoch sa môžu použiť selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu, či iné lieky na depresiu alebo obsedantno-kompulzívnu poruchu.

Liečba pri trakčnej alopécii znamená zmenu spôsobu úpravy vlasov a účesu. Vo vysokom štádiu trakčnej alopécie môžu byť potrebné aj rôzne produkty na podporu rastu vlasov. V najhoršom prípade môže byť strata vlasov trvalá a to aj v prípade, že sa predíde ďalšiemu poškodzovaniu vlasov a vlasovej pokožky.

Viac čítajte v článku Bežné typy a príčiny vypadávania vlasov z pohľadu lekára

Liečba dedičného vypadávania vlasov u žien

Ak to s liečbou vypadávania vlasov myslíte naozaj vážne, venujte zvýšenú pozornosť nasledujúcim riadkom. Nasledujúce informácie sú založené na vedeckých poznatkoch o vypadávaní vlasov, odporúčaniach dermatológov ako aj skúsenostiach pacientov s liečbou mužského vypadávania vlasov. Tieto odporúčania sa považujú za úspešne pre väčšinu pacientov trpiacich genetickým vypadávaním vlasov. Pri zostavovaní liečby majte vždy na pamäti nasledujúce kroky. Z čoho by teda mala pozostávať naozaj účinná liečba vypadávania vlasov u žien?

1. Blokovať v tele DHT
Účinný šampón
  • Kofeín
  • Saw Palmetto
  • Emu Olej
  • Ketokonazol
+ DHT blokátor tablety (antiandrogény)
  • Saw Palmetto extrakt
  • Finasterid
  • Dutasterid
2. Aktivovať folikuly k opätovnému rastu
  • Minoxidil
  • Nanoxidil
  • Laserová terapia
3. Doplniť chýbajúce vitamíny/minerály

Aminokyseliny, vitamíny a minerálne látky.

4. Zahustenie vlasov

Tento krok nie je nutný. Pacienti však často počas liečby siahajú po zahusťovačoch vlasov, pretože kvalitne prekryjú riedke vlasy a tak im pomôžu prekonať obdobie liečby.

Odporúčaný zahusťovač: Toppik

Odporúčaná liečba na základe stupňa vypadávania vlasov

Podľa nasledovnej tabuľky, znázorňujúcej jednotlivé štádiá dedičného vypadávania vlasov u žien, si môžete zvoliť najprimeranejšiu liečbu.

Pri prvých príznakoch dedičného vypadávania vlasov začnite liečbu nasledovne. Liečba pozostávajúca zo všetkých zložiek má väčšiu šancu byť úspešná.

Doporučená liečba:

Šampón: šampón Revita alebo šampón Revivogen.
3-4x do týždňa

DHT blokátor: saw palmetto extrakt 320
1kapsula 1x za 2 dni / 1 kapsula denne

Vlasový aktivátor: Spectral RS s aminexilom alebo liečba laserovým aktivátorom

Vitamíny na vlasy: Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO
1 kapsula denne

Zahustenie vlasov: Zahusťovač Toppik (nie je nutné)

V tomto štádiu je zrejmé, že sa jedná o difúzne vypadávanie vlasov po celom povrchu hlavy typické pre dedičné vypadávanie vlasov. Pravdepodobnosť, že sa vlasy vrátia na pôvodnú úroveň je veľká, ale iba pri dôslednom dodržiavaní všetkých krokov liečby.

Doporučená liečba:

Šampón: šampón Revita alebo šampón Revivogen.
3-4x do týždňa

DHT blokátor: saw palmetto extrakt 320
1 kapsula denne

Vlasový aktivátor: Spectral DNC-N s nanoxidilom a liečba laserovým aktivátorom

Vitamíny na vlasy: Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO
1 kapsula denne

Zahustenie vlasov: Zahusťovač Toppik (nie je nutné)

Pokročilé dedičné vypadávanie, vlasy sú na temene hlavy prakticky kompletne preriedené. Ak ste doposiaľ nepodstúpili žiadnu liečbu, doporučujeme čo najskôra začať s kompletným zložením liečby pre II. stupeň.

V prípade, že ani po 9-12 mesiacoch liečba nezaberá, doporučujeme zvážiť:

Zahustenie vlasov: Zahusťovač Toppik - v prípade, ak na povrchu hlavy zostali ešte jemné chĺpky

Transplantáciu vlasov

Dôležité pojmy pri liečbe androgénnej alopécie

DHT blokátory / Antiandrogény

Nasleduje zoznam látok, ktoré môžu pomôcť ženám zastaviť vypadávanie vlasov avšak jedine v prípade, ak sa jedná o androgennú alopéciu – teda vypadávanie vlasov spôsobené prebytkom/citlivosťou na mužský pohlavný hormón. [14]

Estrogén / progesterón

Estrogénové a progesterónové tabletky a krémy sú tiež známe ako hormonálna substitučná terapia a bežne sa predpisujú ženám trpiacim androgennou alopéciou počas menopauzy, alebo ženám ktorým estrogén a progesterón chýba z iných dôvodov.

Perorálna antikoncepcia

Vzhľadom k tomu, že antikoncepčné pilulky znižujú produkciu ovariálnych androgénov, môžu byť použité na liečbu androgénnej alopécie u žien. Majte však na pamäti, že musíte byť rovnako obozretný či už antikoncepčné tabletky užívate iba na zabránenie tehotenstva alebo na liečbu ženského vzorového vypadávania vlasov. Na liečbu vypadávania vlasov by mali byť použité antikoncepčné pilulky s nízkym indexom androgénov. Antikoncepčné pilulky s vysokým indexom androgénov v skutočnosti prispievajú k vypadávaniu vlasov buď tak, že ho spustia alebo tak, že umožnia jeho priebeh ak ho už vyvolalo niečo iné.

Ketokonazol

Ketokozanol sa v súčasnosti použva ako antifungálne činidlo pri liečbe hubových infekcií a je k dispozícii aj na lokálne použitie. Má tiež anti-androgénne účinky a môže spôsobiť zníženie produkcie testosterónu a iných androgénov v nadobličkách a mužských a ženských reprodukčných orgánoch (u žien vo vaječníkoch). Pre túto svoju vlastnosť môže byť použitý na liečbu vypadávania vlasov.

Pirocton olamine

Pirocton olamine podporuje rast vlasov viacerými spôsobmi. Zmierňuje vypadávanie vlasov a zvyšuje hrúbku jednotlivých vlasov. Často sa prirovnáva ku ketokonazolu, čo je veľmi často používaná prísada na boj s lupinami. Pirocton olamine však dosahuje lepšie výsledky, pokiaľ ide o lupiny a mykotické infekcie.

Finasterid

Liek finasterid inhibuje enzým 5-alfa reduktázy, čím spomaľuje a blokuje produkciu DHT. Môže fungovať aj u niektorých žien, ale ženy ho nesmú užívať, ak sú tehotné a nesmú počas užívania tohto lieku otehotnieť kvôli riziku vrodených vád v mužskom plode. Menej ako 2 percentá mužov trpí prechodnými sexuálnymi nežiaducimi účinkami vrátane problémov s erekciou a libidom. U žien sa tieto nežiaduce účinky nevyskytujú.

Saw palmetto extrakt

Extrakt z plodov Saw palmetta sa používa ako prírodná liečba hlavne mužských problémov s prostatou. Tieto sú však úzko späté s pôsobením mužských pohlavných hormónov a preto sa extrakt používa aj ako prírodná liečba vypadávania vlasov u mužov aj u žien trpiacich androgénnou alopeciou. Extrakt účinkuje podobným spôsobom ako finasterid – blokuje účinky DHT. Výťažky z tejto rastliny sa používajú aj na liečbu nadmerného ochlpenia na tvári u žien. Viac o Vhodnosti používania saw palmetta.

Cyproterónacetát

Cyproterónacetát sa používa na zníženie sexuálnej túžby u mužov, ktorí majú nadmerné libido a na liečbu výraznej sexuálnej agresie. Predpisuje sa aj ženám v plodnom veku na liečbu závažného hirsutizmu a tiež androgénnej alopécie u žien. Cyproterónacetát sa považuje za jedno z posledných východísk v liečbe ženského vzorového vypadávania vlasov pre svoju možnú toxicitu a dlhodobé nežiadúce účinky.

Vlasové aktivátory

Vlasové aktivátory sú ďalším odporúčaným krokom v liečbe vypadávania vlasov. Vlasový folikul ničený účinkami DHT potrebuje energiu aby sa "prebral" a začal opäť produkovať silný a zafarbený vlas. Existuje viacero druhov vlasových aktivátorov s mnohými účinnými látkami, ktoré fungujú napríklad na princípe zabezpečenia väčšieho prísunu krvi k folikulom a tak zabezpečia väčší prísun výživných látok alebo priame dodanie účinných látok a vitamínov cez pokožku.

Minoxidil

Liek s obsahom Minoxidilu bol prvý liek schválený na liečbu mužskej plešivosti. Po mnoho rokov bol minoxidil vo forme tabliet používaný na liečbu vysokého krvného tlaku. Rovnako ako pri finasteride, výskumníci objavili veľmi zaujímavý vedľajší účinok tohto lieku. Ľuďom, ktorí užívali tento liek, rástli vlasy na nečakaných miestach, ako na lícach a na zadnej strane rúk, niektorým z nich dokonca na čele.

Liečba minoxidilom však rovnako ako finasterid so sebou nesie možné vedľajšie účinky. Alergické reakcie v podobe vyrážiek, ťažkostí s dýchaním, úzkosť na prsiach, opuchy na tvári. Často sa vyskytujú aj bolesti na hrudi alebo zrýchlený tep srdca. Potenie dlaní a chodidiel ako aj rýchly nárast telesnej hmotnosti sú menej časté príznaky.

Nanoxidil 5%

Táto účinná látka (nanoxidil) je modernejšía verzia Minoxidilu. Podľa výrobcu má však lepšie vlastnosti vďaka nižšej molekulovej hmotnosti. Dokáže preniknúť hlbšie k vlasovým folikulom. Je voľne dostupný vo vlasovom aktivátore Spectral DNC-N. Neboli zistené žiadne vedľajšie účinky.

Laserová terapia

Laserové svetlo aplikované na skalp je jednou z najnovších terapií v boji proti vypadávaniu vlasov. Laserová terapia (LLLT) je dostupná vďaka ručným laserovým zariadeniam a môže byť vykonávaná doma alebo pod dohľadom doktora. Vedci sa domnievajú, že LLLT sprostredkúva rast nových vlasov skrz priame alebo nepriame zvýšenie proliferačnej aktivity vo vlasovom folikule. Znamená to, že bunky sa "prebúdzajú" a rýchlejšie sa delia.

Doplnenie vitamínov/minerálov

Vlasy potrebujú pre správny rast určité aminokyseliny, vitamíny a minerály vo vhodných množstvách. V prípade, že sú hladiny nižšie, môže to negatívne ovplyvniť kvalitu vlasov alebo spôsobiť aj ich vypadávanie. Ku každej liečbe vypadávania vlasov sa preto odporúča doplniť vitamíny proti vypadávaniu vlasov, aby sa eliminovala možnosť vypadávania vlasov z nedostatku vitamínov. Doplnenie vitamínov a minerálov môže naviac posilniť vlasy a spôsobiť, že budú vyzerať zdravšie a lesklejšie. Ako vedľajší efekt užívania vitamínov na vlasy je aj zlepšenie kvality nechtov.

Zahusťovač vlasov

Zahusťovač nie je liek. Nelieči vypadávanie vlasov. Je to v podstate prípravok na prekrytie presvitajúcej pokožky cez preriedenú vlasovú časť hlavy. Hlavnou zložkou zahusťovača vlasov sú tzv. mikrovlákna, ktoré sa nanesú nasypaním alebo nasprejovaním na preriedené vlasy. Hojne sa využíva na zahustenie jemných, riedkych vlasov alebo po transplantácii vlasov na prekrytie darcovských rán. Viac o Zahusťovači vlasov.

Často používané lieky pri liečbe ženského vypadávania vlasov

Nasleduje zoznam látok, ktoré sa používajú najčastejšie na liečbu vypadávania vlasov u žien. Účinnosť týchto látok a metód sa líši od človeka k človeku, ale mnoho žien zistilo, že táto liečba mala pozitívny účinok na ich vlasy a odrazilo sa to aj na ich sebavedomí.

Minoxidil 2% na lokálne použitie

Minoxidil bol najprv používaný vo forme tabliet ako liek na liečbu vysokého krvného tlaku (antihypertenzívum). Lekári si ale všimli, že u pacientov, ktorí boli liečení minoxidilom sa objavil nadmerný rast vlasov (hypertrichóza) ako vedľajší účinok. Ďalšie výskumy preukázali, že použitie roztoku minoxidilu priamo na pokožku môže tiež stimulovať rast vlasov. Liečba minoxidilom však nesie riziko velajších účinkov ako nadmerný nárast ochlpenia na tvári, alergické reakcie v podobe vyrážiek, ťažkostí s dýchaním, úzkosť na prsiach, opuchy na tvári. Často sa vyskytujúce bolesti na hrudi alebo zrýchlený tep srdca. Potenie dlaní a chodidiel ako aj rýchly nárast telesnej hmotnosti sú menej časté príznaky. [15] [16]

Nanoxidil 5%

Relatívne nová látka, vytvorená podľa vzoru látky minoxidil. Zloženie je však modernejšie a vďaka menšiemu molekulárnemu zloženiu látka preniká hlbšie cez pokožku ku vlasovým folikulom. Vedľajšie účinky nie sú známe. [17]

Saw palmetto extrakt

Extrakt z plodov Saw palmetta sa používa ako prírodná liečba hlavne mužských problémov s prostatou. Tieto sú však úzko späté s pôsobením mužských pohlavných hormónov a preto sa extrakt používa aj ako prírodná liečba vypadávania vlasov u mužov aj u žien trpiacich androgénnou alopeciou. Extrakt účinkuje podobným spôsobom ako finasterid – blokuje účinky DHT. Výťažky z tejto rastliny sa používajú aj na liečbu nadmerného ochlpenia na tvári u žien. Je bez výrazných vedľajších účinkov. Užívať ho však nesmú deti a tehotné či dojčiace ženy. [18]

Ketokonazol

Ketokozanol sa v súčasnosti používa ako antifungálne činidlo pri liečbe hubových infekcií a je k dispozícii aj na lokálne použitie. Má tiež anti-androgénne účinky a môže spôsobiť zníženie produkcie testosterónu a iných androgénov. Ketokonazol je vhodný na liečbu androgénnej alopécie aj v kombinácii s ďalšími liekmi či doplnkami stravy a vitamínmi. Nie sú známe žiadne významné vedľajšie účinky. [19]

Pirocton olamine

Pirocton olamine podporuje rast vlasov viacerými spôsobmi. Zmierňuje vypadávanie vlasov a zvyšuje hrúbku jednotlivých vlasov. Často sa prirovnáva ku ketokonazolu, čo je veľmi často používaná prísada na boj s lupinami. Pirocton olamine však dosahuje lepšie výsledky, pokiaľ ide o lupiny a mykotické infekcie. Šampón proti padaniu vlasov Folivital Pro obsahuje piroktón olamín ako účinnú látku zameranú na boj proti lupinám a na zaistenie intenzívnej hydratácie vlasovej pokožky.

Na záver

Liečba vypadávania vlasov u žien ako aj samotné vypadávanie vlasov u žien je veľmi komplexný problém, ktorý žiaľ nie je ani v súčasnej dobe ešte dostatočne preskúmaný. Úspešnosť liečby rednutia vlasov sa líši od človeka k človeku a dôvodom je aj zložitosť samotného problému vypadávania vlasov. Môže sa preto stať, že presne rovnaká liečba vypadávania vlasov u niektorých pacientov zaberie perfektne, u niektorých iba trochu a niekto žiaľ nepocíti žiadne výsledky. Dôležité je na liečbu nezanevrieť a dodržiavať pravidelnosť, pretože u niekoho sa môžu dostaviť výsledky aj neskôr. Ak zistíte, že Vám liečba ani po dlhšej dobe nezaberá, nezúfajte, naštastie existuje viacero účinných látok, ktorých kombinácia môže mať práve na Vaše vlasy výrazné účinky.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Vypadávanie vlasov u žien Priemerné hodnotenie: 3.4 5 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy