Vlasy

Posledná úprava 20.10.2021

O vlasoch

Prirodzená funkcia vlasov je chrániť naše hlavy pred chladným alebo horúcim počasím, no v priebehu histórie sa stali dôležitou súčasťou nášho výzoru.

Vlas má štruktúru podobnú rastline – má svoj koreň a „stonku“.

Práve táto „stonka“ je viditeľnou časťou vlasu a tým pádom je predmetom nášho záujmu. Neviditeľná časť vlasu (koreň) sa nachádza pod pokožkou v cibuľke, ktorá vyživuje vlasový folikul. Folikul je tvorcom kmeňových buniek, ktoré spôsobujú rast vlasov a je jednou z najaktívnejších a najdynamickejších častí nášho tela. Z okolitých mazových žliaz je zásobovaný mazom, ktorý robí vlas elastickým a flexibilným.

V pokožke na ľudskej hlave sa nachádza okolo 100 – 150 tisíc vlasov. Každý z nich je tvorený z 10% vodou, tukmi a stopovými prvkami železa, zinku, mangánu, jódu, vápnika a pigmentom ako melanín (melanín je polymér zodpovedný za farbu vlasu). Zvyšných 90% tvoria proteíny nazývané keratíny (odvodené z gréckeho slova κέρατος, čo v preklade znamená roh). Keratíny sú uložené v 6 alebo 8 vrstvách. Vonkajšia vrstva sa nazýva kutikula; zabraňuje vysušovaniu a má vplyv na farbu a svetlosť. Keratín v ľudských vlasoch je keratínom skupiny alfa. Možno ho nájsť aj v nechtoch alebo v zvieracích rohoch. Tento druh keratínu je veľmi tvrdý, lebo obsahuje veľké množstvo síry, ktorá spája jeho vláknité vrstvy. Nerozpúšťajú sa vo vode ani v soľnom roztoku, sú elastické a odolné voči lámaniu, teplu a zmenám kyslosti, čo im dáva dlhú životnosť. Kutikula obklopuje strednú vrstvu – kortex. Kortex obsahuje melanín.

Vlasy na hlave narastú mesačne zhruba o 1,2 cm – ročne to je zhruba 15 cm. 1 mm narastie za dva dni a 8 - 9 hodín. Vlasy rastú najrýchlejšie medzi obdobím dospievania a 30. rokom života, pričom ženám rastú rýchlejšie než mužom. Taktiež rastú rýchlejšie v lete než v zime.

Tip: Použite našu kalkulačku a zistite ako rýchlo rastú vlasy.

Najčítanejšie za posledný deň

Typy vlasov

Tvar vlasu sa líši medzi rôznymi etnickými skupinami. Toto však vďaka postupnému miešaniu etnických skupín medzi sebou po celom svete už tak úplne neplatí. Dve storočia dozadu boli rozdiely omnoho viditeľnejšie. Dnes sú druhy vlasov rozmanitejšie, než tie základné, ktoré sú popísané nižšie.

  • Kaukazský typ produkuje celkovo menej melanínu, nielen vo vlasoch, ale v celej pokožke a zahŕňa široké spektrum farieb: vlasy môžu byť plavé, ryšavé, hnedé, svetlé alebo tmavé až čierne. Takéto vlasy majú okrúhly folikul, ktorý je umiestnený vertikálne, takže vlasy bývajú rovné alebo vlnité. Mazu sa vylučuje menej, čo spôsobuje, že sú vlasy normálne, alebo suché. Vlasy tiež šedivejú skôr.
  • Africký typ má eliptické folikuly, ktoré ležia takmer paralelne s pokožkou, čo spôsobuje veľmi brčkavé vlasy. Mazu produkujú veľa, preto vlasy bývajú lesklé a mastné. Folikuly produkujú veľa čierneho melanínu, čo zapríčiňuje čiernu farbu vlasov. Pigment vo vlasoch vydrží dlhšie, šedivejú neskôr. Domorodí obyvatelia Austrálie majú tiež tento typ vlasov.
  • Orientálny typ má rovné vlasy. Folikul je okrúhly a leží v pravom uhle k pokožke. Produkcia čierneho melanínu aj mazu je vysoká a vlasy sú teda buď čierne, alebo tmavé a taktiež lesklé. Vlasy šedivejú neskôr, než u ostatných typov. Do tejto skupiny patria aj domorodí obyvatelia Polynézie, Eskimáci a pôvodní obyvatelia Ameriky.

Tvar, kvalita a farba vlasov

  • Tvar vlasov závisí od polohy folikulu pod pokožkou: ak je vzpriamený, vlasy sú rovné; ak je zakrivený alebo pootočený, tak sú vlasy vlnité alebo kučeravé.
  • Kvalita vlasu závisí aj od mazu: ak je obsah mazu v poriadku, tak sú vlasy svetlé a hebké. Maz s veľkým obsahom mastných kyselín robí vlasy mastnými. Ak sú vlasy suché, tak maz obsahuje málo tukov a vody.
  • Farba vlasov závisí od melanínu. Je to polymér, ktorý sa nachádza aj v pokožke a očiach a určuje ich farbu. Zároveň ochraňuje pred UV žiarením.
  • Vlas obsahuje dva druhy melanínu: eumelanín a pheomelanín. Eumelanín sa nachádza vo vlasoch najčastejšie a má dve farby: hnedú a čiernu. Pheomelanín je zafarbený do červena. Tmavohnedé a čierne vlasy teda obsahujú veľké množstvo čierneho eumalenínu. V svetlohnedých vlasoch viac dominuje hnedý eumelanín.
    • Šedivé vlasy obsahujú celkovo málo pigmentu. Šedivé vlasy však nie sú šedé: sú priehľadné.
    • V plavých vlasoch je hnedý melanín, pričom ostatné pigmenty chýbajú. Ryšaví ľudia majú vo vlasoch veľa pheomelanínu. Červené vlasy nie sú vôbec bežné: má ich iba 1 – 5% kaukazskej populácie. Ak chýbajú obidva druhy melanínu, hovoríme o albinizme.

Vlasový cyklus

Ako vlas narastie, tak isto aj vypadne. Je bežné prísť denne o 50 – 100 vlasov. Je to dôsledkom toho, že rastový cyklus vlasu pozostáva z niekoľkých fáz. Sú tri: rastová fáza, ktorá trvá 3 – 4 roky. Nasleduje prechodná fáza, ktorá trvá cca 3 týždne a po nej nasleduje oddychová fáza. Tá trvá zhruba 3 mesiace a počas nej vlas vypadne. Po vypadnutí začne folikul produkovať nové bunky a rastový cyklus sa začína znova. V priemere je v jednom okamihu zhruba 85% vlasov na hlave v rastovej fáze a 15% v odpočívacej fáze. Dĺžka týchto fáz je individuálna a líši sa od človeka k človeku.

Tip: Pokiaľ vypadávajú vlasy vo väčších množstvách, jedná sa o nadmerné vypadávanie vlasov.

Tip: Bližšie informácie o rastovom cykle vlasov nájdete v článku: Rastový cyklus vlasov

Čítajte ďalej Vypadávanie vlasov
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Vlasy Priemerné hodnotenie: 5 1 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

  • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
  • Rýchle doručenie + Výhodná cena

Čítajte viac

Súvisiace témy