Kedy rastú vlasy najrýchlejšie – letný rastový špurt vlasov

Posledná úprava 09.05.2022

Na lete niečo bude, pretože všetko kvitne. Kvitnú kvety, kvitne láska a z nejakého dôvodu v teplých ročných mesiacoch akoby zakvitli aj vlasy – je to čas pre rýchlejší rast vlasov. Rovnaké pocity majú mnohé ženy.

Ľudské vlasy skutočne rastú rýchlejšie počas leta. Je to však iba približne o 10% viac v porovnaní s rastom v zimných mesiacoch. Ročné obdobia so sebou nesú zmeny aj v raste vlasov. Vlasové folikuly, ktoré sú v anagénovej fáze, sa na svoj vrchol dostávajú približne v marci, tak ako sa vonku otepľuje. Počet folikulov v anagéne klesá približne do septembra. Potom dochádza k opätovnej zmene v rastových fázach a cyklus sa zmení. A hoci rýchlejší rast vlasov o 10% nie je mnoho, je to aspoň niečo.

Prečo rastú vlasy rýchlejšie v lete

Prečo teda nastáva rýchlejší rast vlasov, keď je teplo? Možno je príčinou zvýšená vlhkosť vo vzduchu, možno zvýšená cirkulácia. Keď je teplo, nemusí telo tak ťažko pracovať, aby udržalo vnútorné orgány v teple. Väčšina ľudí trpí v zime na studené ruky a nohy, pretože krv prúdi hlave po trupe a udržiava v teple dôležité orgány, aby tieto mohli správne fungovať. Prúdenie krvi je počas teplých mesiacov v roku oveľa účinnejšie. Krv sa dostane jednoduchšie do iných oblastí tela. Zvýšené prúdenie krvi znamená, že sa viac krvi dostáva aj ku vlasovej pokožke. Zvyšuje sa tým prísun výživných látok ku vlasovej pokožke a to sa rovná rýchlejšiemu rastu vlasov.

Dĺžka zachovania vlasov je lepšia počas leta

Snáď ešte dôležitejšie než letný rastový špurt vlasov je fakt, že zachovanie množstva vlasov, ktoré vám rastú, je v teplom počasí jednoducho ľahšie. Keď je vonku teplo, väčšina žien nenosí vlasy rozpustené. V horúčave ako prvé vypnú vlasy dohora, aby sa nedotýkali krku. Pri takomto účese sú končeky vlasov chránené, dochádza k menšiemu poškodeniu a štiepeniu vlasov a vypadne menej vlasov. Navyše, so zvýšenou vlhkosťou je bezpredmetné aj používanie rôznych žehličiek a kuliem. Kučery totiž padnú alebo sa zmenia na strapatý chaos, a to už za niekoľko hodín. Možno práve kombinácia všetkých týchto faktorov môže za rýchlejší rast vlasov počas leta.

Nezabúdajte na ochranu vlasov pred slnkom

Ak vás ako prvé po prečítaní týchto fascinujúcich faktov o raste vlasov napadne vybehnúť letu v ústrety a nakopnúť letný rast vlasov, spomaľte. Je dôležité počas horúcich mesiacov chrániť vlasy pred poškodením od slnka. Ľudia sa zameriavajú na ochranu pokožky pred škodlivými lúčmi. Zabúdame ale na ochranu vlasov. Mnohí si ani neuvedomujú, že je to dôležitá záležitosť. Kúpte si pekný letný klobúk. Slnko totiž môže poškodiť vlasy spôsobom, ktorý vedie k lámaniu a štiepeniu vlasov. Preto pri ochrane pred slnkom nezabúdajte aj na svoje vlasy.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy