Žihľava na rast vlasov

Posledná úprava 13.05.2020

Z 30 rôznych typov žihľavy je žihľava dvojdomá tá najbežnejšia a často používaná v bylinnej liečbe dny, bolesti kĺbov, bolesti svalov, sennej nádchy a bodnutia hmyzom. Ľudia tiež používajú žihľavu na vlasy, na podporu rastu vlasov.

Žihľava dvojdomá

Žihľava je trvalka s tmavo zelenými listami a malými fialovými kvetmi, ktorú možno nájsť po celom svete. Popŕhlenie spôsobujú jemné chĺpky na listoch. Tie pri dotyku uvoľňujú enzýmy, ktoré spôsobujú pálivú, svrbivú vyrážku na koži.

Funkcia

Vzťah medzi žihľavou a hormónom DHT - dihydrotestosterónom, je predmetom výskumu. DHT je metabolit, ktorý je spájaný s vypadávaním vlasov u mužov a žien. Žihľava môže byť schopná spomaliť formovanie DHT z testosterónu blokovaním dvoch kľúčových enzýmov. Aj keď neboli vykonané žiadne priame štúdie vplyvu žihľavy na rast vlasov, štúdie vplyvu žihľavy na zväčšenú prostatu ukázali schopnosť žihľavy ovplyvňovať vytváranie DHT. [1] [2]

Lokálna liečba žihľavou dvojdomou

Rad rôznych prípravkov na vlasy vrátane šampónov a kondicionérov obsahuje výťažky zo žihľavy. Extrakt zo žihľavy na vlasy by tiež mal dodávať vlasom hustotu a lesk.

Žihľava na vlasy

Odporúčaná dávka kapsúl obsahujúcich žihľavu dvojdomú je 250 mg dvakrát denne. Ak pripravujete čaj, mali by ste variť 1 čajovú lyžičku koreňa vo vriacej vode 10 minút a čaj pred pitím precediť.

Upozornenie

K nežiadúcim účinkom používania žihľavového koreňa patria žalúdočné kŕče, kožné vyrážky, zadržiavanie vody a žihľavka. Nemali by ste používať žihľavové doplnky, ak ste tehotná alebo dojčiaca žena, alebo ak užívate nesteroidné protizápalové lieky, beta blokátory alebo lieky na zriedenie krvi. Poraďte sa so svojím lekárom pred použitím koreňa žihľavy.

Zdroje

  • GHORBANIBIRGANI, A. a kol., 2013. The Efficacy of Stinging Nettle (Urtica Dioica) in Patients with Benign Prostatic Hyperplasia: A Randomized Double-Blind Study in 100 Patients. IRCMJ [online]. 15 (1), 9-10 [cit. 13.5.2020]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3589769/
  • MORADI, H.R. a kol., 2015. The histological and histometrical effects of Urtica dioica extract on rat’s prostate hyperplasia. Veterinary Research Forum [online]. 6 (1), 23-29 [cit. 13.5.2020]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4405682/
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

  • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
  • Rýchle doručenie + Výhodná cena

Čítajte viac

Blízke témy