12 najlepších prírodných DHT blokátorov, ktoré vám pomôžu s opätovným rastom vlasov

Posledná úprava 13.09.2023

Vo všeobecnosti sa verí, že hlavným vinníkom, pokiaľ ide mužské vzorové plešatenie, je DHT. [1] Táto skratka znamená dihydrotestosterón, je to androgénny pohlavný hormón, ktorý sa tvorí z testosterónu. [2]

Testosterón, pohlavný hormón, ktorý je zodpovedný za „mužnosť“, sa spája s 5-alfa reduktázou, čo je enzým podieľajúci sa na metabolizme steroidov. Výsledkom je vznik DHT, zlúčeniny, ktorá môže po celom tele narobiť riadnu neplechu. A hlavne na vlasovej pokožke.

Keď sa DHT naviaže na androgénové receptory na základni vlasových folikulov, znamená to pre ľudí citlivých na DHT miniaturizáciu vlasových folikulov a prípadne stenčovanie vlasov a vypadávanie vlasov.

Možno si poviete, prečo jednoducho nevyblokovať testosterón? Áno, aj to je možnosť. Výsledkom by však boli menej než príjemne nežiadúce účinky. Vrátane gynekomastie, poklesu sily, sexuálnej dysfunkcie a neplodnosti. Zablokovať testosterón by teda znamenalo oslabenie charakteristických znakov, ktoré robia z muža muža.

Aký je ďalší možný krok pri zastavení mužského vypadávania vlasov?

Našťastie v tomto procese vznikajú dve ďalšie zlúčeniny. Obe z nich možno utlmiť s drobnými alebo žiadnymi nechcenými účinkami. Sú to 5-alfa reduktáza a DHT. [3] [4]

Nižšie sú uvedené DHT blokátory. Hoci ide o trochu zavádzajúce označenie, pretože niektoré z nich blokujú DHT, zatiaľ čo iné tlmia aktivitu 5-alfa reduktázy, čím predchádzajú vzniku DHT.

Každopádne, každá z uvedených látok je pri liečbe vypadávania vlasov prínosom. Vyskúšajte ich a nájdite si tú, ktorá je pre vás tá najlepšia.

Prírodné lokálne blokátory DHT

Prečo je potrebné užívať niektoré DHT blokátory lokálne?

Či už je zdravotný problém závažný alebo nie, je bežné liečiť základnú príčinu. Tým sa zmiernia symptómy a účinne sa vylieči dané ochorenie.

Napríklad u ľudí s androgénnou alopéciou dáva zmysel riešiť problém pri zdroji, čo je vlasová pokožka. A zablokovať DHT, ktoré sa nachádza v skalpe ešte predtým, než stihne narobiť škody. Presne o to ide pri lokálnych blokátoroch DHT. Je však zároveň vhodné užívať ich spolu s internými blokátormi DHT.

1) Saw palmetto

Ide o bobuľovitú rastlinu pôvodom z Ameriky. Táto tlmí enzým 5-alfa reduktázu. Je to enzým zodpovedný za premenu testosterónu na DHT, a preto pôsobí ako preventívny blokátor DHT.

Na rozdiel od väčšiny iných látok, ktoré inhibujú DHT a sú uvedené v zozname, je saw palmetto najúčinnejšie, pokiaľ ide o zníženie množstva DHT v tele a na vlasovej pokožke. (Ako je uvedené vyššie, saw palmetto dokáže inhibovať 5-alfa reduktázu. Ide mu to lepšie než zastaviť aktivitu samotného DHT.) [5]

Našťastie pre ľudí trpiacich na androgénnu alopéciu, nie je pridanie saw palmetta do starostlivosti o vlasy žiaden veľký problém. Skúste napríklad túto jemnú, a napriek tomu účinnú kombináciu na prečistenie vlasovej pokožky.

Budete potrebovať:

  • 1 šálku teplej vody
  • 1 lyžicu sódy bikarbóny
  • 1 lyžicu jablčného octu
  • 1 kapsulu výťažku saw palmetta
  • 1/3 šálky grepového džúsu
  • 2-3 lyžičky hroznového oleja

Príprava:

Zmiešajte prísady v miske. Ale pozor na kombináciu sódy bikarbóny a jablčného octu. Keď sa spoja, začnú prudko reagovať, takže vzduchotesná nádoba nie je vhodná. Vrch treba nechať len voľne zašróbovaný, aby mohol unikať vzduch.

Prínosy pre vlasy:

Sóda bikarbóna a jablčný ocot pôsobia ako jemný čistiaci prostriedok. Výťažok zo saw palmetta tlmí 5-alfa reduktázu, a tak bráni hromadeniu DHT na vlasovej pokožke. Navyše, grepový džús a hroznový olej čistí a revitalizuje vlasovú pokožku aj vlasové folikuly.

2) Žihľava dvojdomá

Žihľava dvojdomá je rastlina bežne rastúca v Severnej Amerike, Európe a Ázii a je známa svojim pŕhlivým účinkom pri dotyku. Možno ste ale nevedeli, že ide tiež o vynikajúci lokálny blokátor DHT. [6]

Ak chcete vyskúšať žihľavu, skúste jednoduchý šampón na blokovanie DHT.

Budete potrebovať:

  • 2-3 stonky žihľavy
  • 1 lyžičku kokosového oleja
  • 10 kvapiek rozmarínového esenciálneho oleja
  • 1 lyžičku kurkumy v prášku
  • 1 šálku jablčného octu
  • 1 lyžičku sódy bikarbóny

Príprava:

Priveďte hrnček vody k varu, pridajte pŕhľavu a odstavte z ohňa. Nechajte vychladnúť a zlejte. Čajový výluh prelejte do vhodnej nádoby a pridajte ostatné prísady. Naneste na mokré vlasy a nechajte pôsobiť 3 až 5 minút. Poriadny zmyte.

Prínosy pre vlasy:

V tomto domácom recepte sa kombinujú anti-adrogénové vlastnosti žihľavy spolu s prečisťujúcimi schopnosťami jablčného octu a sódy bikarbóny. Kokosový olej pridáva hydratačný efekt. DHT blokátorom je tu aj rozmarínový esenciálny olej – v skutočnosti inhibuje 5-alfa reduktázu a bráni testosterónu v premene.

3) Huba reishi

Huby reishi sa medzi DHT blokátory a liečbu vypadávania vlasov a rast vlasov zaradili len prednedávnom. To neznamená, že by boli menej účinné pri liečbe základnej príčiny androgénnej alopécie. Je to vynikajúci doplnok k bežnej rutine starostlivosti o vlasy. [7]

Šampóny proti vypadávaniu vlasov sú fajn riešenie. Niekedy však potrebujú vlasy aj vlasová pokožka trochu pridať. Pomôcť môže napríklad domáca maska na vlasy, ktorá obsahuje nejaké tie DHT blokátory. Stačí použiť raz do týždňa, revitalizujete si tak vlasovú pokožku, vyrovnáte pH hladiny a skalp jemne exfoliujete.

Prísady:

  • ½ avokáda
  • 10 kvapiek vanilkového esenciálneho oleja
  • 6 olúpaných a vykôstkovaných čerešní
  • ½ šálky vody
  • bylinky – žihľava, harmanček, reishi

Príprava:

Priveďte k varu hrnček vody, pridajte žihľavu, harmanček a reishi a odstavte z ohňa. Bylinnú zmes nechajte vychladnúť na izbovú teplotu, potom zlejte. Čaj vlejte do mixéru, pridajte ešte čerešne, vanilkový esenciálny olej a avokádo. Vymixujte dohladka, aby nezostali žiadne viditeľné hrudky.

Po našampónovaní naneste na vlhké vlasy masku. Zmes vmasírujte do pokožky, stačí 2 až 3 minúty. Nechajte pôsobiť ďalších 15 až 20 minút. Potom masku z vlasov riadne vymyte a vlasy vytrite dosucha.

Prínosy pre vlasy:

Hydratačná vlasová maska vyživuje vlasovú pokožku, dodáva jej množstvo esenciálnych živín a mastných kyselín.

Kombinácia avokáda a čerešní poskytuje vlahu navyše, tiež antioxidanty. Bylinky a vanilkový esenciálny olej stimulujú rast vlasov. A reishi je inhibítor 5-alfa reduktázy, takže z rovnice odstráni DHT.

4) Rozmarínový olej a rozmarínový výťažok

Rozmarínový olej je vlastne analgetikum s protiplesňovými, antibakteriálnymi a protizápalovými vlastnosťami. Preto je rozmarínový olej dobrá pomôcka pre každého, koho trápi vypadávanie vlasov.

Rozmarínový extrakt dokáže blokovať DHT, hlavne pri lokálnej aplikácii. Lepšie povedané, inhibuje 5-alfa reduktázu. A práve tým bráni DHT v napojení na androgénové receptory na vlasovej pokožke, čiže slúži ako prevencia vypadávania vlasov a miniaturizácie folikulov. [8] Ale koľko rozmarínového extraktu je na tlmenie 5-alfa reduktázy potrebné?

Rozmarínový olej stačí pridať k horeuvedeným šampónom a maskám na vlasy. Prípadne ho použiť priamo na masáž vlasovej pokožky.

Samotná masáž vlasovej pokožky síce DHT neutlmí, má iné klady. Vďaka masáži zlepšíte prísun krvi k vlasovej pokožke, či zlepšíte hrúbku vlasu kvôli napnutiu buniek dermálnej papily.

Budete potrebovať:

  • 1 až 2 lyžičky rozmarínového oleja

Príprava:

Vlejte 1 až 2 lyžičky rozmarínového oleja do dlaní a rozotrite v nich. Potom votrite olej do vlasovej pokožky. Začnite pri korienkoch a pomaly sa prepracujte až ku končekom. Postupujte krúživým pohybom, od malých krúžkov až po veľké. Používajte iba brušká prstov. Nechtami by ste si mohli poškriabať hlavu aj vlasové folikuly, čiže spôsobiť na vlasovej pokožke ďalšiu škodu a prispieť k vypadávaniu vlasov.

5) Ecklonia cava

Ide o jedlý druh hnedej morskej riasy, ktorú možno nájsť na pobrežiach Japonska a Kórei. Môže ísť o nového lídra, pokiaľ ide o zastavenie vypadávania vlasov a rast nových vlasov.

Je zložená z polyfenolov, má protizápalové a výrazné antioxidačné vlastnosti. Obyvatelia Ázie ju konzumujú pravidelne.

E. Cava môže dodať vynikajúcu chuť polievkam. Pri lokálnom použití však vedci navyše potvrdili tlmenie 5-alfa reduktázy, takže aj DHT. Aplikovať ju možno v celku alebo ako polyfenolový extrakt. [9]

Ako účinne používať lokálne aplikované inhibítory DHT

Najúčinnejší spôsob použitia je dôslednosť. Práve preto sa účinnosť lokálnej liečby líši od človeka k človeku. Vyskúšať viacero možností je síce dobrá vec, ale dôslednosť v aplikovaní liečebných postupov je skutočne kľúčová. Preto je dobré držať sa jednej metódy minimálne 6 týždňov, až potom môžete vidieť a rozhodnúť, či u vás daný postup pôsobí alebo nie.

Samozrejme je dôležité, aby bola vlasová pokožka na lokálne ošetrenie správne pripravená. Najskôr z nej potrebujete odstrániť akékoľvek nánosy – či už lupiny, maz, odumretú kožu, DHT… a potom môžete s takouto čistou a zdravou pokožkou začať liečbu zameranú proti vypadávaniu vlasov a na rast vlasov.

Exfoliačný píling na vlasovú pokožku

Budete potrebovať:

  • ½ lyžice himalájskej alebo morskej soli
  • 1 lyžičku rozdrveného živočíšneho uhlia
  • zázvorová a uhorková šťava (100 ml)
  • citrónová šťava z celého citrónu

Príprava:

Zázvor aj uhorku treba odšťaviť – buď odšťavovačom alebo rozmixovať a precediť cez plátienko. Keď je všetko pripravené, stačí pridať soľ, živočíšne uhlie a citrónovú šťavu. Nakoniec ešte riadne premiešať.

Zmes treba naniesť na problémové miesta. Teda tam, kde badáte ubúdanie vlasov, prípadne miesta, na ktorých sú rôzne nánosy znečistenia, prípadne sú podráždené či svrbivé. Zmes nechajte pôsobiť 5 až 10 minút. Opláchnite vlažnou vodou, zvyšnú zmes jemne odstráňte z vlasovej pokožky.

Výbornou vecou je, že túto kombináciu môžete používať tak často ako je potrebné. Aby ste sa vyhli prílišnému vysúšaniu pokožky, je ideálne aplikovať píling dvakrát do týždňa.

Prírodné interné DHT blokátory

Prečo je dobré užívať DHT blokátory vnútorne?

Hoci má lokálna redukcia DHT v liečbe vypadávania vlasov a podpore rastu vlasov určite svoje miesto, vnútorné užívanie DHT je z dlhodobého hľadiska účinnejšie než lokálne blokátory.

1) Zelený čaj

Zelený čaj je považovaný za všeliek. A extrakt zo zeleného čaju možno použiť aj na blokovanie DHT a liečenie mužskej vzorovej plešatosti priamo pri zdroji. Zelený čaj dokáže tlmiť aktivitu 5-alfa reduktázy. Ak chcete ťažiť z jeho prínosov, mali by ste zelený čaj začať piť. Prípadne užívať vo forme doplnku. [7]

Blokátory DHT možno do jedálnička pridať aj inak. Napríklad takto…

Ranné matcha smoothie

Smoothie dodá jedálničku tú správnu vitamínovú bombu. A na jeho prípravu stačí iba zopár minút. Ak teda chcete pridať do tela DHT, skúste matcha. Je to prášková forma zeleného čaju a dodá telu veľkú dávku antioxidantov. Súčasne po celom tele blokuje DHT.

Budete potrebovať:

  • 1 až 2 lyžičky matcha
  • ½ šálky jogurtu
  • 1 celý banán
  • za hrsť lesných plodov
  • ½ šálky vody

Príprava:

Všetky prísady vložte do mixéra a vymixujte dohladka.

Soté z varených listov zeleného čaju

Ďalší spôsob ako zaradiť zelený čaj do stravy je zeleninové soté.

Budete potrebovať:

  • lístky zeleného čaju

Príprava:

Uvarte zelený čaj tak ako zvyčajne. Potom zlejte a dajte na panvicu. Pridajte cesnak a chilli, nakoniec aj zeleninu a mäso podľa svojej voľby.

2) Ľanové semeno

Ľanové semeno obsahuje prevažne omega mastné kyseliny a lignany. Je to tiež overený blokátor DHT, možno ich užívať vnútorne na podporu rastu vlasov. Najjednoduchší spôsob ako ľanové semená pridať do stravy, je smoothie. Získate kopec vlákniny a orieškovú príchuť.

Môžete si nimi tiež posypať šalát, urobiť si domáci dresing, či pridať med a citrón.

3) Sezamové semená

Ide o ďalší zdroj lignanov a osvedčený inhibítor 5-alfa reduktázy. Takže ďalšia dobrá voľba na blokovanie DHT.

Sézamové semená obsahujú veľké množstvá polyfenolov, sterolov a esenciálnych mastných kyselín, tie všetky prispievajú k zdraviu a celkovej pohode.

Primiešajte do smoothie, do polievok alebo šalátov niekoľko kvapiek sézamového oleja. Alebo ho môžete používať na varenie. Obľúbené jedlo si tiež môžete posypať sézamovými semiačkami. Dodá im to jemne orieškovú príchuť.

4) Pygeum

Pygeum je kôra zo stromu pygeum africanum. Výrazne uľavuje mužom od symptómov benígnej hyperplázie prostaty. BPH je zväčšenie prostaty a spôsobuje problémy pri močení. DHT je známe tým, že BPH zhoršuje. Takže po jeho utlmení sa zmenší aj zväčšená prostata a s ňou aj nepríjemné a bolestivé symptómy spájané s týmto ochorením. [10]

5) Olej z tekvicových jadierok

Tekvicový olej je extrakt z lúpaných tekvicových jadierok, je bohatým zdrojom antioxidantov, mastných kyselín, minerálov. Ide o vynikajúci doplnok starostlivosti o vlasy.

Olej z tekvicových jadierok možno samozrejme aplikovať lokálne. Dosiahnete tak jemné prečistenie, takže ide o výborný spôsob ako udržiavať vlasovú pokožku zdravú.

Ale ak trpíte na mužské vzorové padanie vlasov, je tekvicový olej najefektívnejší, keď ho konzumujete. Prečo? Pretože tekvicový olej tlmí aktivitu 5-alfa reduktázy. Ak ho užijete vnútorne, je najúčinnejší.

Samotné slnečnicové semienka sú vynikajúce. Môžete ich jesť za plné priehrštia. Pridať do šalátov, do polievok, dokonca rozmixovať do smoothie a rôznych štiav a džúsov. Samozrejme, môžete používať aj samotný tekvicový olej…

Prísady:

  • 4 až 5 lyžíc oleja z tekvicových jadierok
  • 2 až 3 lyžice jablčného octu
  • soľ a mleté čierne korenie na dochutenie
  • 1 roztlačený strúčik cesnaku

Príprava:

Zmiešajte všetky prísady, riadne premiešajte a vždy pred použitím pretrepte. Pridávajte do šalátov, do cestovín, dokonca môžete použiť ako zálievku na mäso alebo zeleninu.

6) Žihľava

Žihľava bola spomenutá ako výborný blokátor DHT pri lokálnom použití. Je to však rovnako účinný blokátor DHT aj pri vnútornom užití.

Ako účinne užívať vnútorné blokátory DHT

Tak ako pri lokálnych blokátoroch, aj tie vnútorné potrebujú dôsledné užívanie. Preto treba pri jednom zvolenom vydržať aspoň šesť týždňov.

Nezabudnite, že o vlasy neprídete za jeden deň. To isté teda platí aj pre opätovný rast vlasov. Preto musíte byť trpezlivý.

Čo treba vedieť o citlivosti na DHT a vypadávaní vlasov

Blokátory DHT sú ale iba časť príbehu, pretože vysoké hladiny DHT nie sú jedinou príčinou pre vypadávanie vlasov. Okrem blokovania DHT je totiž dôležitá aj citlivosť na DHT. Lepšie povedané, citlivosť vlasových folikulov na vplyv DHT.

Ak totiž znížite citlivosť vlasových folikulov na DHT, ochránite sa aj pred vypadávaním vlasov. Muži trpiaci na mužské vzorové vypadávanie vlasov nemajú oproti ostatným priveľmi vysoké hladiny DHT, sú naň však citlivejší.

Existuje niekoľko možností, ako znížiť senzitivitu na DHT.

Vyrovnanie pomeru dobrých a zlých baktérií

V každom tele existuje určitá rovnováha medzi dobrými a zlými baktériami. Ľudské telo vlastne obsahuje viac buniek baktérií než buniek ľudských. Aj preto je tak dôležité, aby baktérie ľudskému telu prospievali. Tieto miliardy bakteriálnych buniek, ktoré sú súčasťou nás samotných, sa nazývajú „mikrobióm“.

Moderný spôsob života však proti baktériám vedie vojnu. Antibiotiká, konzervačné látky (ktoré majú ničiť baktérie), chloridy a fluoridy vo vode, spracované potraviny bez vlákniny, antibakteriálne hygienické výrobky, hotové jedlá a nápoje, ktoré prešli spracovaním, mikrovlnami, boli pasterizované. Nech už v akejkoľvek forme, zabíjajú všetky baktérie, nielen tie zlé. Vďaka tomu sa dostáva mikrobióm človeka z rovnováhy, je jednoducho ničený.

Jedným z vedľajších účinkov poškodenia mikrobiómu sú aj autoimunitné problémy, kedy sa začína telo samé napádať. Pri citlivosti na DHT ide teda o takýto autoimunitný problém.

Optimalizovať mikrobióm, aby ste znížili citlivosť na DHT, môžete našťastie viacerými spôsobmi. Pomôže napríklad pridávanie špecifických kmeňov probiotických baktérií do stravy, či špeciálne nápoje znižujúce hladiny zlých baktérií.

Oneskorená alergická reakcia na potraviny

Mnohí poznajú potravinové alergie, napríklad na morské plody či arašidy. Iba málo ľudí však vie, že alergická reakcia môže byť aj oneskorená, a teda menej zrejmá.

A pretože sú menej zrejmé, je horšie oneskorenú alergickú reakciu podchytiť. Preto môžeme celý život trpieť na zápaly a autoimunitné problémy ako reakcia na tento stav.

Napríklad, niektorí ľudia sú alergickí na lepok, iní na plody rastlín z čeľade ľuľkovitých, kam patria rajčiaky, zemiaky či baklažány. Ťažko povedať, na čo telo nereaguje dobre, ak o tom vôbec netušíte. Možno ste jednoducho iba nafúknutí, unavení, nevyspatí. Ale netušíte prečo…

Jedným z problémov s oneskorenou alergickou reakciou je to, že môžu spôsobiť autoimunitné problémy. Tak, ako autoimunitné problémy kvôli mikrobiómu môžu spôsobiť citlivosť na DHT, a to vedie k miniaturizácii folikulov.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy