5-alfa reduktáza

Posledná úprava 24.03.2023

Je to enzým, ktorý premieňa mužský pohlavný hormón testosterón na jeho aktívnejšiu formu – dihydrotestosterón (DHT). Tento enzým sa vytvára a najaktívnejšie pôsobí iba v špecifických tkanivách ľudského tela – pokožka, prostata a žľazy nadobličiek.

Zatiaľ sú známe 2 varianty 5-alfa reduktázy. Každá z nich je aktívnejšia v iných častiach tela. Obe sú však zodpovedné za vytváranie DHT, ktorý cirkuluje v tele a má vplyv aj na iné orgány.

  • Typ 2 – Tvorí sa a pôsobí hlavne v pokožke hlavy a v mazových žľazách vlasových folikulov. Produkuje 60-70% z celkového množstva DHT v tele.
  • Typ 1 – Produkuje zvyšných 30% DHT v tele.

Aktivita 5-alfa reduktázy je vyššia na miestach, ktoré sú postihnuté vypadávaním vlasov. Je to jedno z možných vysvetlení, prečo vypadávanie vlasov u mužov postupuje podľa špecifického vzoru a vytvára na hlave známu "podkovu". Ďalším možným vysvetlením je, že vlasové folikuly na miestach, ktoré nie sú postihnuté vypadávaním vlasov, sú menej citlivé na pôsobenie DHT.

Ako znížiť účinky 5-alfa reduktázy?

Potláčanie účinkov 5-alfa reduktázy vedie k zníženiu hladiny DHT a k zvýšeniu hladiny testosterónu v tele. Medzi možné vedľajšie účinky (aj keď zriedkavé) patrí zväčšenie prsníkov u mužov (gynekomastia).

Inhibítory 5-alfa reduktázy

Sú látky, ktoré potláčajú účinky 5-alfa reduktázy. Do tejto skupiny patria účinné látky ako napríklad Finasterid, Dutasterid alebo výťažky z rastliny Serenoa repens - Saw Palmetto. Saw palmetto je odporúčaná voľba, pretože sa jedná o prírodný produkt, kde je riziko vedľajších účinkov minimálne.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy