Lieky proti vypadávaniu vlasov

Posledná úprava 21.02.2023

vypadávanie vlasov je častokrát stresujúce, máva výrazný vplyv na kvalitu života dotyčného človeka. Človek sa ako pacient mnohokrát dostaví k obvodnému lekárovi, a to s difúznym alebo rozptýleným vypadávaním vlasov.

 • Jazvovú alopéciu dokáže najlepšie vyhodnotiť dermatológ, trichológ.
 • Nejazvovú alopéciu dokáže mnohokrát identifikovať aj všeobecný lekár.

Diagnostika jednotlivých typov vypadávania vlasov

 • Androgénna alopécia sa diagnostikuje na základe klinických testov.
 • Alopecia areata sa vyznačuje typickými miestami na hlave, ktoré sú holé.
 • Tinea capitis sa rovnako prejavuje zhlukmi plešatých miest, tieto sú zvyčajne začervenané a šupinaté, tieto ložiská treba liečiť systémovo.
 • Telogénne effluvium je nejazvový typ plešatenia. Ide o nezápalovú alopéciu s relatívne náhlym začiatkom spôsobeným fyziologickým alebo emočným stresom. Keď sa podarí odstrániť príčinu, vlasy zvyčajne znovu vyrastú.
 • Trichotillománia je zase impulzívna porucha. Liečba je zameraná na kontrolu a zvládnutie psychických problémov.
 • Trichorrhexis nodosa sa objavuje, keď sa vlasy lámu po poškodení. Častokrát ide o nadmerné používanie prípravkov na úpravu vlasov a prílišnú úpravu vlasov.
 • Anagénne effluvium je abnormálne difúzne padanie vlasov, ku ktorému dochádza počas rastovej fázy. Najčastejšie ho spôsobuje chemoterapia.

Test na vypadávanie vlasov

Zadarmo

Prečo mi vlasy padajú?

Čo mi najlepšie zaberie?

Začať tu

Dôležité znaky rôznych vzorov a typov vypadávania vlasov

 • Vlasy, ktoré vypadávajú v chumáčoch naznačujú ako príčinu vypadávania vlasov telogen effluvium.
 • Celotelové symptómy ako je únava a priberanie na váhe naznačujú hypotyreózu.
 • Horúčkovité ochorenie, stresujúce udalosti či nedávne tehotenstvo môžu vyvolať difúzne vypadávanie vlasov v rámci telogen effluvium. Viď aj Postpartum alopecia.
 • Ak pacient používa produkty na vlasy, ktoré majú vlasy posilniť, prípadne určité druhy šampónov, naznačujú diagnózu trichorrhexis nodosa.
 • Ak sa v rámci rodinnej anamnézy objavuje hypotyreóza, je vhodné toto ochorenie rovnako otestovať. Viď aj Štítna žľaza a padanie vlasov.
 • Ak rodinná anamnéza potvrdzuje vypadávanie vlasov, je pravdepodobná diagnóza androgénna alopécia.

Lieky proti vypadávaniu vlasov

Liečba vypadávania vlasov ako aj samotné vypadávanie vlasov je veľmi komplexný problém, ktorý žiaľ nie je ani v súčasnej dobe ešte dostatočne preskúmaný. Úspešnosť liečby vypadávania vlasov sa líši od človeka k človeku a dôvodom je aj zložitosť samotného problému vypadávania vlasov. Môže sa preto stať, že presne rovnaká liečba vypadávania vlasov u niektorých ľudí zaberie perfektne, u niektorých iba trochu a niekto nepocíti žiadne výsledky. Dôležité je na liečbu nezanevrieť a dodržiavať pravidelnosť, pretože u niekoho sa môžu dostaviť výsledky aj neskôr. Najčastejšie sa využívajú tabletky proti vypadávaniu vlasov, lokálne aplikované roztoky a vitamínové doplnky.

Lieky proti vypadávaniu vlasov pri androgénnej alopécii

Ide o najčastejší typ padania vlasov, takzvané dedičné padanie vlasov. (Viď články Vypadávanie vlasov u mužov, Vypadávanie vlasov u žien) Medicínska liečba prebieha podľa preferencií pacienta. U mužov sa pri androgénnej alopécii osvedčil napríklad lokálne aplikovaný minoxidil (v tekutej forme a 2% alebo 5% koncentrácii). Opätovný rast vlasov je výraznejší a robustnejší na temene hlavy, na prednej časti nie je natoľko výrazný. Na badateľné zlepšenie treba dodržiavať liečbu minoxidilom 6 až 12 mesiacov. [1] Liečbu treba užívať bez prerušenia a trvalo. Po jej prerušení sa totiž vypadávanie vlasov vráti. Minoxidil v 2% koncentrácii sa odporúča na liečbu androgénnej alopécie u žien. [2] Medzi nežiadúce účinky patrí podráždenie a kontaktná dermatitída.

Novším liekom proti vypadávaniu vlasov, ktorý možno nazvať „vylepšeným minoxidilom“ bez jeho nežiadúcich vedľajších účinkov, je účinná látka Nanoxidil. (voľne dostupný vo vlasovom aktivátore Spectral DNC-N) [3]

Ak bol u mužov lokálne užívaný minoxidil neúčinný, prechádza sa pri liečbe androgénnej alopécie na liečbu finasteridom, a to orálne, 1 mg denne. Nežiadúce účinky finasteridu sa prejavujú poklesom libida, erektilnou dysfunkciou a gynekomastiou. [4]

Oba tieto lieky proti vypadávaniu vlasov stimulujú opätovný rast vlasov u niektorých mužov. Sú však oveľa účinnejšie, ak sa použijú ako prevencia vypadávania vlasov. Okrem toho existuje niekoľko riešení liečby vypadávania vlasov liekmi bez lekárskeho predpisu.

Medzi takéto voľnopredajné lieky proti vypadávaniu vlasov radíme:

V tomto prípade je prevencia ešte dôležitejšia, prílišné otáľanie môže napáchať nezvratné škody. Po vysadení akejkoľvek liečby sa vypadávanie vlasov opätovne spustí.

Lieky proti vypadávaniu vlasov pri alopecia areata

Na liečbu pri menšom postihu ako 50% vlasovej pokožky sa využíva injekčne podávaný triamcinolón acetonid. Liečba sa opakuje každých 4 až 6 týždňov, až pokým sa problém nevyrieši. Maximálne však šesť mesiacov. Lokálne nežiadúce účinky zahŕňajú prechodnú atrofiu a telangiektáziu. [5]

Alopeciu areata možno liečiť tiež lokálne podávanými kortikosteroidmi, minoxidilom, antralínom či imunoterapiou, tiež systémovými kortikosteroidmi. [6]

Lieky proti vypadávaniu vlasov pri tinea capitis

Tinea capitis si vyžaduje systémovú, teda celotelovú liečbu. Lokálne aplikované protiplesňové látky neprenikajú do vlasových folikulov. [7]

Lieky proti vypadávaniu vlasov pri telogen effluvium

Telogen effluvium sa zvyčajne vyrieši samo od seba, k náprave stavu rastu vlasov dochádza po dvoch až šiestich mesiacoch. Liečba zahŕňa odstránenie základnej príčiny vypadávania vlasov a upokojenie situácie. Liečbu, ktorá je potenciálnou príčinou vypadávania vlasov treba prerušiť. Samozrejme iba v prípade, ak je to možné. [8] Telogen effluvium pritom môže pretrvávať aj roky, ak základná príčina vypadávania vlasov, napríklad v podobe stresu, stále trvá.

Lieky proti vypadávaniu vlasov pri trichotillomanii

Optimálna liečba vypadávania vlasov z dôvodu trichotillománie nie je známa. Môže byť potrebný aj zásah a pomoc psychiatra alebo psychológa. Medzi možnosti liečby vypadávania vlasov v tomto prípade sa radí kognitívno-behaviorálna terapia, selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu. [9]

Lieky proti vypadávaniu vlasov pri anagen effluvium

Anagen effluvium sa objavuje najčastejšie pri chemoterapii a je zvyčajne reverzibilné. K opätovnému rastu dochádza jeden až tri mesiace po ukončení liečby. Permanentná alopécia je v tomto prípade veľmi zriedkavá. Chladenie vlasovej pokožky bola jediná intervencia, ktorá výraznejšie znížila vypadávanie vlasov kvôli chemoterapii. Lekári však takýto postup neodporúčajú, pretože chladenie môže minimalizovať prísun chemoterapeutickej látky k vlasovej pokožke, čo môže následne spôsobiť kožné metastázy na vlasovej pokožke. [10]

Zdroje

Čítajte ďalej Liečba vypadávania vlasov
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Lieky proti vypadávaniu vlasov Priemerné hodnotenie: 3.4 17 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

 • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
 • Rýchle doručenie + Výhodná cena

Súvisiace témy

Blízke témy