Liečba vypadávania vlasov a minoxidil - Ako dlho trvá, kým začne minoxidil pôsobiť?

Posledná úprava 26.02.2020

Minoxidil sa používa na liečbu vypadávania vlasov a opätovný rast vlasov pri mužskom (aj ženskom) vzorovom padaní vlasov. Tak ako väčšina prípravkov na liečbu vypadávania vlasov, začína pôsobiť aj minoxidil okamžite. Viditeľné výsledky sa však dostavia až po niekoľkých mesiacoch.

Na rozdiel od liekov ako je finasterid, ktorý bráni v padaní vlasov blokovaním DHT, minoxidil vytvára ideálne prostredie na rast vlasov z existujúcich živých vlasových folikulov. Pozri tiež ako zistiť, či je vlasový folikul živý alebo mŕtvy.

Ako minoxidil pôsobí?

Vlas prechádza pri svojom raste rôznymi fázami, ide o cyklus rastu vlasov. Ako prvé vstupuje do anagénovej fázy. Ide o obdobie, v ktorom vlas rastie. Potom sa presunie do katagénu a telogénu. Vtedy sa vlasový folikul scvrkáva a tým vytláča vlas von. Následne je takto vypadnutý vlas nahradený novým vlasom.

Minoxidil po aplikovaní na vlasovú pokožku vyvoláva skorú anagénnu fázu. Vlasové folikuly tak predčasne prejdú zvyšným rastovým cyklom a potom začínajú opäť rásť.

Práve to je dôvod, prečo niektorým ľuďom po nasadení minoxidilu najskôr vlasy začnú výraznejšie padať. Keď vlasové folikuly prechádzajú rastovým procesom a vstúpia do anagénu, môžu staré vlasy začať vo veľkom vypadávať. Potom to skutočne vyzerá, že prichádzate o oveľa viac vlasov ako zvyčajne.

Minoxidil a anagénový rast vlasov

Anagénová fáza rastového cyklu vlasov môže trvať tri až päť rokov. Počas tejto doby vlasy narastú do svojej prirodzenej maximálnej dĺžky, a potom dochádza k ich vypadávaniu.

Minoxidil síce dokáže v niektorých vlasových folikuloch spustiť novú anagénovú fázu, ale než na vlasoch zbadáte jeho účinok, prejde zvyčajne niekoľko mesiacov.

Väčšina výskumov uvádza, že výsledky pri liečbe minoxidilom začínajú byť badateľné po šiestich mesiacoch. V prvých troch mesiacoch sú zvyčajne výsledky len veľmi nevýrazné, prípadne žiadne. Vyplýva z toho, že minoxidil potrebuje určitý čas, aby sa jeho pôsobenie aj prejavilo, resp. aby u niektorých mužov začal vôbec pôsobiť.

Ak ste teda trpezliví a minoxidil užívate pravidelne, minoxidil skutočne funguje. Ako bolo spomenuté už na začiatku, i keď začne minoxidil pôsobiť okamžite, prvé tri až šesť mesiacov nie sú výsledky badateľné. Po šiestich mesiacoch však už môžete vidieť určité zlepšenie v raste vlasov. Konečný výsledok je potom viditeľný približne po roku nepretržitého používania minoxidilu.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy