Ketokonazol

Posledná úprava 14.06.2022

Ketokonazol je syntetická látka, ktorá sa používa na liečbu kožných a plesňových infekcií. Vo forme šampónu, krému alebo tabliet proti tvorbe lupín sa predáva pod značkou Nizoral. Počas testovania tejto látky sa zistilo, že jedným z vedľajších účinkov je, že pôsobí ako antiandrogén - znižuje hladinu testosterónu v tele. Tieto výsledky však boli dosiahnuté po vysokých orálnych dávkach 400mg 3x denne.

Ako Ketokonazol účinkuje proti vypadávaniu vlasov?

Efektívne odstraňuje plesňové infekcie spôsobené hubou Malassezia, o ktorej sa predpokladá, že vyvoláva inflamačné (zápalové) reakcie na pokožke hlavy - čo je príznačné pre androgénnu alopeciu. Potláča účinky 5-alfa reduktázy. Podľa niektorých odborníkov je v ketokonazole skrytý veľký potenciál, pretože sa viaže aj priamo na androgénne receptory, čím získava výhodu nad finasteridom v utlmovaní účinkov 5-alfa reduktázy.

Neboli vykonané však žiadne klinické štúdie, ktoré skúmajú vplyv ketokonazolu konkrétne na vypadávanie vlasov. Prakticky všetky informácie pochádzajú z veľmi malých štúdií do 10 pacientov.

Dávkovanie

Neodporúča sa užívať ketokonazol orálne na liečbu vypadávania vlasov, pretože potrebné množstvá látky sú veľmi vysoké a teda pre telo veľmi nebezpečné. V prípade vypadávania vlasov je podstatné pôsobiť na vlasové folikuly v pokožke hlavy a najvhodnejším prostriedkom sa zdá byť použitie šampónov s obsahom ketokonazolu.

Nie je však známe v akej koncentrácii musí byť ketokonazol, aby bol čo najlepšie vstrebateľný do pokožky. Nemusí to teda znamenať, že väčšia koncentrácia bude účinnejšia.

Na dôkladné preskúmanie mechanizmu a účinkov na liečbu vypadávania vlasov sú určite potrebné klinické testy.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

  • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
  • Rýchle doručenie + Výhodná cena

Čítajte viac

Blízke témy