Emu olej a jeho 6 prínosov pre pleť, vlasy a celkové zdravie

Posledná úprava 07.03.2023

Emu olej je známy a vyhľadávaný pre svoje priaznivé účinky na ľudský organizmus po celom svete. Olej je vyrábaný z tuku pštrosa Emu - pochádzajúceho z Austrálie. Pôvodní austrálski obyvatelia ho používali na liečbu popálenín, rán, modrín ako aj proti bolesti svalov a kĺbov. Čistý emu olej má rôzne odtiene žltej farby. Najväčší podiel z obsahu má kyselina olejová. Kyselina linolejová tvorí približne 20% z obsahu.

Emu je nelietavý vták z Austrálie, podobá sa pštrosovi. Vtáky emu sú tvorené prevažne mastnými kyselinami. Už austrálski Aboriginci ako prvá populácia, využívala tuk z vtákov emu na liečenie kožných infekcií. V súčasnosti aj niektorí lekári využívajú emu olej na popáleniny a ďalšie kožné problémy.

Zloženie emu oleja

Emu olej môže byť rôzny, od špinavo krémovej textúry až po veľmi riedku žltú tekutinu. Zdravotné prínosy oleja vyplývajú z obsahu nenasýtených mastných kyselín, ktoré tvoria až 70% oleja. Práve kombinácia omega-9, 6 a 3 mastných kyselín je zodpovedná za jeho výrazné protizápalové vlastnosti. Emu olej je bohatý aj na antioxidanty. Aké konkrétne priaznivé zložky teda tento výrazne hojivý a liečivý olej obsahuje?

Kyselina olejová

Táto mononasýtená, omega-9 mastná kyselina sa spája s poklesom hladín zlého cholesterolu a zvýšením hladín dobrého cholesterolu. Kyselina olejová nachádzajúca sa v emu oleji umožňuje oleju vstrebať sa rýchlo do pokožky.

Kyselina linolová

Kyselina linolová je polynenasýtená, omega-6 mastná kyselina, spoluzodpovedná za zlepšenie zdravia kože a zmiernenie výskytu stareckých škvŕn.

Kyselina linolénová

Kyselina linolénová je omega-3 mastná kyselina, je silne protizápalová, užitočná pri prevencii chronických ochorení vrátane chorôb srdca a artritídy. Omega-3 mastné kyseliny tiež podporujú mozog, pomáha s rastom a vývojom.

Vitamíny

V emu oleji sa nachádzajú vitamíny E aj A, a práve tie pomáhajú hojiť kožu a zmierňovať zápaly. Vitamíny pomáhajú spevniť žilové steny a zlepšiť pružnosť pokožky. Vitamín E chráni pred voľnými radikálmi a vyrovnáva hladiny cholesterolu. Vitamín A podporuje imunitu a dokáže ochrániť pred bežným prechladnutím, nádchou a kašľom.

6 zdravotných prínosov emu oleja

Bolesť a zápaly

Silné protizápalové vlastnosti emu oleja sú účinné pri tlmení bolesti svalov a kĺbov, tiež pomáhajú pri rýchlom hojení rán. Údajne je topikálne (lokálne) použitie emu oleja rovnako účinné ako orálne podanie ibuprofenu. Keďže lokálne aplikovaný emu olej zmierňuje opuch, čím sa následne znižuje bolesť, je to tiež užitočný prostriedok proti tlmeniu bolesti a opuchov, ktoré súvisia s problémami ako je bolestivosť karpálneho tunelu, bolesti hlavy, holenných kostí, tiež migrény a artritída.

Pokožka

Ak trpíte na suchú, svrbivú pokožku, môže vám emu olej dopriať úľavu. Keďže pozostáva z mastných lipidov, ktoré sú veľmi podobné tým na hornej vrstve kože, je ľahko vstrebateľný a účinkuje ako silná hydratačná látka. Mnoho komerčných hydratačných prípravkov zvyčajne zostane na povrchu kože, takže od suchej kože uľavia iba dočasne. Emu olej je obzvlášť vhodný pre suché, drsné lakte, kolená, päty a ruky. Ak pracujete vonku a ste vystavený poveternostným podmienkam, získate z emu oleja príkladnú ochranu a znížite výskyt suchej a popraskanej kože.

Ľudia, ktorí trpia psoriázou a ekzémom, môžu pomocou emu oleja iba získať. Práve vďaka protizápalovým vlastnostiam a schopnosti stimulovať regeneráciu a obnovu kožných buniek. Užitočný môže byť aj pre ľudí, ktorí trpia na vredy. Tiež môže hojiť a odstraňovať jazvy, popáleniny a strie.

Lokálne použitie emu oleja dokáže pomôcť s nasledovnými problémami:

  • jazvy
  • popáleniny
  • strie
  • vrásky
  • poškodenie kože od slnka
  • poškodenie kože po chirurgických zákrokoch
  • poškodenie kože po úraze
  • poškodenie kože kvôli akné

Nechty a vlasy

Emu olej je nabitý antioxidantmi, ktoré podporujú rast vlasov a nechtov, súčasne zachovávajú ich zdravie. Navyše, vitamín E v emu oleji dokáže zmierniť environmentálne poškodenie a zvýšiť cirkuláciu k vlasovej pokožke. Emu olej je vhodný na hydratovanie vlasov a podporu rastu vlasov.

Dokáže veľmi jednoducho preniknúť cez pokožku. To je vynikajúci predpoklad na použitie spolu s topikálnou liečbou vypadávania vlasov - napríklad v kombinácii s minoxidilom. Má protizápalové účinky. Podobne ako ketokonazol odstraňuje plesňové infekcie z pokožky, ktoré môžu byť príčinou vypadávania vlasov. Pôsobí aj ako inhibítor 5-alfa reduktázy. Mastná kyselina - kyselina linolejová, ktorej obsahuje emu olej približne 20%, oslabuje účinky 5-alfa reduktázy typu 1 aj typu 2. Pôsobí regeneračne na tkanivá pokožky, priaznivo pôsobí na zväčšenie vlasových folikulov, čo vedie k zväčšeniu hrúbky vlasov.

Emu olej hydratuje nechtové kutikuly a zmierňuje zápal spôsobený problémami ako je pleseň na nechtoch.

Cholesterol

Emu olej sa ukázal byť účinný aj pri znižovaní cholesterolu. Škrečky, ktoré boli dva týždne na diéte, pri ktorej im zvýšili hladiny cholesterolu, následne dostávali emu olej a súčasne pokračovali v tejto diéte ďalšie 4 týždne. Na konci testov zistili, že vďaka emu oleju klesli celkové hladiny cholesterolu o viac ako 30%. 25% zníženie sa pritom týkalo LDL cholesterolu, teda zlého cholesterolu.

Dojčenie

Emu olej je prírodný, vysoko účinný hydratačný prostriedok, obzvlášť pre dojčiace matky. Lokálna aplikácia na bradavky zlepšuje fungovanie kožnej bariéry, čím sa znižuje riziko bolestivých bradaviek. Vďaka protizápalovým vlastnostiam pomáha emu olej zachovať celistvosť kože a je prevenciou rozpraskaných bradaviek.

Vlasy a vlasová pokožka

Protizápalové vlastnosti emu oleja pomáhajú podporiť zdravie vlasovej pokožky. Emu olej nevyvoláva podráždenie, je nekomedogénny. Neupcháva póry, ani nespôsobuje vyrážky na vlasovej pokožke, pleť hydratuje. Keďže je emu olej dobrým emulgátorom, nevzniká po jeho použití pocit mastnoty. Dobre sa vstrebáva, čím znovu zlepšuje zdravie vlasovej pokožky aj vlasov samotných. Emu olej sa často používa vo forme horúcej vlasovej kúry, pomáha pri lámavých a rozštiepených končekoch a navracia vlasom vitalitu.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy