Emu olej

Posledná úprava 09.03.2018

Emu olej je známy a vyhľadávaný pre svoje priaznivé účinky na ľudský organizmus po celom svete. Olej je vyrábaný z tuku pštrosa Emu - pochádzajúceho z Austrálie. Pôvodní austrálski obyvatelia ho používali na liečbu popálenín, rán, modrín ako aj proti bolesti svalov a kĺbov. Čistý emu olej má rôzne odtiene žltej farby. Najväčší podiel z obsahu má kyselina olejová. Kyselina linolejová tvorí približne 20% z obsahu.

Ako účinkuje emu olej proti vypadávaniu vlasov?

  • Schopnosť veľmi jednoducho preniknúť cez pokožku. To je vynikajúci predpoklad na použitie spolu s topikálnou liečbou vypadávania vlasov - napríklad v kombinácii s minoxidilom.
  • Protizápalové účinky. Podobne ako ketokonazol odstraňuje plesňové infekcie z pokožky, ktoré môžu byť príčinou vypadávania vlasov
  • Pôsobí aj ako inhibítor 5-alfa reduktázy. Mastná kyselina - kyselina linolejová, ktorej obsahuje emu olej približne 20%, oslabuje účinky 5-alfa reduktázy typu 1 aj typu 2.
  • Pôsobí regeneračne na tkanivá pokožky, priaznivo pôsobí na zväčšenie vlasových folikulov, čo vedie k zväčšeniu hrúbky vlasov.

Často sa vyzdvihuje schopnosť emu oleja pôsobiť na obnovu vlasov na prednej čelovej línii.

Emu olej je prírodný olej získavaný z tuku vtáka emu, ktorý je podobný ľudskému mazu. Pri aplikácii na vlasovú pokožku má emu olej zabrániť vypadávaniu vlasov a aktivovať neaktívne vlasové folikuly. Tento olej na vlasy má fungovať tak, že blokuje dihydrotestosterón (DHT), čím sa zvýši nahrádzanie starých buniek novými a podporí rozvoj vlasových folikulov. Štúdie ukázali, že používanie emu oleja na liečbu vypadávania vlasov môže prospievať vlasovej pokožke a podporiť rast vlasov. Aj keď nie je možné povedať, či bude tento druh liečby účinkovať u každého.

Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa emu olej používa na liečbu vypadávania vlasov, je jeho schopnosť blokovať DHT. DHT je metabolit testosterónu, ktorý bráni vlasovým folikulom absorbovať živiny. Ak sa do folikulov nedostáva dostatok živín, môžu sa zmenšiť, začať produkovať menšie množstvo vlasov a nakoniec sa stať neaktívnymi. Použitie emu oleja na liečbu vypadávania vlasov môže pomôcť spiacim folikulom vrátiť sa späť do pôvodného zdravého stavu. To by malo zvýšiť rast a hrúbku vlasov a zabrániť ďalšiemu vypadávaniu vlasov.

Okrem blokovania DHT, môže emu olej zabrániť vypadávaniu vlasov podporením náhrady starých buniek novými a podporou rozvoja folikulov pri aplikácii na vlasovú pokožku. Tento olej má tiež mať protizápalové vlastnosti. Použitie emu oleja na vypadávanie vlasov môže brániť tvorbe faktoru nádorovej nekrózy alfa (TNF-a). TNF-a je cytokín, ktorý spôsobuje zápal a môže tiež hrať úlohu pri alopécii.

Účinnosť používania emu oleja na liečbu vypadávania vlasov nie je úplne známa. Štúdie preukázali, že emu olej je účinný pri znižovaní zápalu, zvyšuje regeneráciu buniek a zvyšuje rast vlasov. Tieto výsledky naznačujú, že emu olej môže byť účinným liekom na vypadávanie vlasov.

Výskum tiež preukázal, že kyselina linolénová, esenciálna mastná kyselina nachádzajúca sa v emu oleji, je účinná pri inhibícii DHT. Hoci výskum bol pozitívny, je dôležité si uvedomiť, že doposiaľ (2011) bolo na túto tému vykonaných len málo štúdií. Niektorí jednotlivci hlásia pozitívne výsledky užívania emu oleja, zatiaľ čo iní nezaznamenajú zlepšenie kvality alebo sily vlasov.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Emu olej Priemerné hodnotenie: 4 4 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy