Husté vlasy

Posledná úprava 24.04.2023

Husté verzus riedke alebo hrubé verzus tenké vlasy?

U ľudí existuje mnoho typov vlasov, veľa fyziologických a morfologických variácií, pričom niektoré z nich sú typické pre konkrétnu populáciu. Okrem farby pleti a rysov tváre je práve morfológia vlasov jedným z najvýraznejších znakov, ktorý slúži pri klasifikácii ľudskej populácie.

Voľným okom sú badateľné rozdiely medzi Ázijcami, Európanmi aj Afričanmi – a to aj pokiaľ ide o priemer vlasu, tvar prierezu, mechanické vlastnosti aj samotnú vlhkosť vlasov. Najmä africké vlasy sú oveľa skrútenejšie než ázijské či belošské vlasy. Ázijské vlasy sú zase najširšie, pokiaľ ide o ich priemer. [1]

Ak vám však ľudia hovoria, že máte husté vlasy, nemyslia ich hrúbku, ale hustotu v zmysle počet vlasov na centimeter štvorcový. Čiže pokým odborná verejnosť rieši prevažne hrúbku vlasového vlákna, laická verejnosť hovorí o ich hustote v zmysle počtu vlasov. [2] Zmeny na hrúbke vlasu sú však dôležité pri diagnostikovaní problémov s vypadávaním vlasov a ovplyvňujú aj samotnú pocitovú hustotu vlasov.

Ako môžete určiť, ako husté sú vaše vlasy v skutočnosti?

Prerátanie vlasov

Ide o jednu z možnosti ako sa dozvedieť, či máte alebo nemáte husté vlasy. Porátajte vlasy na 5 cm štvorcových a potom násobte. V priemere by ich tam malo byť približne 4400. Môže ísť o skutočne únavnú a nezáživnú úlohu, ale skúsiť to môžete.

Presvitá vám vlasová pokožka?

Hustotu vlasov môžete posúdiť aj pohľadom na prirodzený stav svojich vlasov. Vlasy nerozdeľujte, nechajte ich voľne. A ohodnoťte sa v zrkadle. Vidíte presvitať vlasovú pokožku bez toho, aby ste vlasmi pohli? Ak áno, máte s najväčšou pravdepodobnosťou riedke vlasy. Ak vám skalp nepresvitá, máte vlasy husté.

Ak máte dlhé vlasy, odmerajte hrúbku chvostu

Približnú hustotu vlasov môžete odmerať aj tak, že si zmeráte priemer copu. Ak máte vlasy riedke, bude priemer chvosta pod 5 cm. Stredne husté vlasy mávajú v priemere 5 až 7,5 cm. Konský chvost z hustých vlasov by mal mať prinajmenšom 10 cm.

Načo potrebujete poznať hustotu svojich vlasov?

Ak viete, ako husté vlasy máte, ak ich už dokonale poznáte, môžete zvoliť tú správnu starostlivosť o vlasy. Nejde iba o voľbu vhodného účesu, ale aj výber produktov starostlivosti o vlasy a správny režim starostlivosti.

Pri riedkych a jemných vlasoch sú najvhodnejšie ľahké produkty, ktoré ich zbytočne nezaťažujú a nemastia. Hustejšie gély a krémy sú zvyčajne ideálne pre veľmi husté vlasy. Stredne husté vlasy si dobre poradia s bezoplachovými produktami, či už sprejmi alebo kondicionérmi. [2]

Ak teda prispôsobíte účes a starostlivosť o vlasy kvalite vašich vlasov, môžete vyzerať pôvabne a lákať obdivné pohľady pri riedkych aj pri hustých vlasoch. Ak si navyše všimnete, že sa kvalita vlasov mení a začínajú vám nenápadne rednúť alebo sa lámať, môžete včas zasiahnuť a zistiť príčinu svojich prípadných problémov s vlasmi. Viď tiež vypadávanie vlasov u žien, vypadávanie vlasov u mužov, lieky proti vypadávaniu vlasov.

Zdroje

Čítajte ďalej Vitamíny pre husté vlasy
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Husté vlasy Priemerné hodnotenie: 4 3 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy