Top 10 potravín pre zdravé a husté vlasy
Nikto netúži po zle vyzerajúcich a povädnutých vlasoch – vždy sa snažíme dodať im lesk a pôvab. Ak sa budete správne stravovať a starať o vlasy, spozorujete zlepšenie dokonca aj u zdravých vlasov. V tomto článku vám ukážeme niekoľko prírodných a jednoduchých spôsobov ako zvýšiť odolnosť vlasov a zlepšiť ich celkový vzhľad.
Možnosťou je samozrejme ísť cestou liekov, ale prečo najprv nevyskúšať prírodnú cestu? Všetko, čo musíte urobiť je vyvážená strava a dostatočný príjem vody, ktoré majú silu vyriešiť mnoho problémov zvnútra a správne nastaviť vaše telo.
K zdravému stravovaniu môžete pridať aj šampóny proti neželanému padaniu vlasov, tiež aktivátory rastu vlasov a vitamíny na vlasy, namiešané v ideálnom pomere.
Zdravé a krásne vlasy - ako na to
Zaraďte do svojho jedálnička veľa šošovice, fazule, rýb, zelenej zeleniny, lososa a vajec. Zdravá strava je dôležitá pre pokožku hlavy a vlasy ako aj pre zvyšok tela, pretože rovnako ako všetky ostatné časti tela, aj vlasy potrebujú starostlivosť a výživu. Jedzte veľa bielkovín a železa, pretože tieto zlepšujú celkové zdravie vlasov.
Prinášame vám zoznam 10 veľmi dôležitých potravín na rast vlasov, za ktoré sa vám vlasy poďakujú. Nebuďte sklamaní ak sa výsledky nedostavia v priebehu niekoľkých mesiacov, pretože môže trvať až rok kým uvidíte žiadanú zmenu.
Losos
Losos je známy ako “kompletné balenie” pokiaľ ide o krásu a zlepšenie celkového zdravia. Obsahuje Omega-3 mastné kyseliny, ktoré majú schopnosť bojovať proti vypadávaniu vlasov, ich suchosti, krepovitosti, vyrážkam na pokožke hlavy a taktiež pomáha vlasom tým, že im dodá pružnosť a lesk. Okrem lososa, zdrojom Omega-3 mastných kyselín sú tiež sardinky, makrely, ľanové semienka, slede a vlašské orechy.
Listová zelenina
Špenát, mangold a brokolica sú vynikajúcim zdrojom potrebných vitamínov A a C, ktoré pomáhajú produkcii mazu, ktorý vlasy prirodzene udržiava. Tmavá listová zelenina je bohatá na železo a vápnik, ktoré sú tiež pre telo ako aj vlasy dôležité.
Fazuľa
Strukoviny ako fazuľa či rôzne druhy šošovice sú nevyhnutné pri správnej starostlivosti o vlasy, pretože obsahujú veľa železa, zinku a biotínu, ktoré telo potrebuje pre lepší rast vlasov ako aj bielkoviny, ktoré urýchľujú uzdravenie vlasov.
Chudé tmavé mäso
Podľa výskumov nedostatok železa môže spôsobiť stratu vlasov. Užívanie zvýšeného množstva železa môže zvrátiť tento proces a pomôcť opätovnému rastu vlasov. Tmavé mäso je zdrojom živín ako železo, ktoré priamo vplýva na produkciu krvi, vitamín B a dobrý zdroj energie. Iné druhy mäsa, morčacina, vajcia, sušené ovocie a celozrnné obilniny sú tiež bohaté na železo, preto zaraďte aj tieto potraviny do Vášho jedálnička.
Vajcia
Ľudské telo ma vlastný systém, ktorým vyživuje vlasy pomocou prírodného kondicionéru - biotínu. Vajcia sú plné tejto látky, ktorá podporuje rast vlasov a podstatne znižuje ich vypadávanie. Ďalšie zdroje biotínu sú arašidy, losos, mandle a avokádo.
Ustrice
Ustrice obsahujú veľa zinku, ktorý reguluje produkciu dôležitých hormónov napríklad androgénov, ktorých nedostatok vedie k vypadávaniu vlasov až ich úplnej strate. Ten môže často pozastaviť alebo spomaliť rast vlasov, takže ak na stôl pridáte potraviny bohaté na zinok ako ustrice, kraby, pečeň, mušle a hovädzie, tieto vám môžu pomôcť v boji proti hormonálnym problémom s vlasmi.
Povojník batatový (Sladký zemiak)
Povojník je veľmi prospešný pretože obsahuje množstvo beta-karoténu, ktorý je následne v organizme premenený na vitamín A. Je to výživa pre vlasy a je rovnako dobrý pre celkový vzhľad pokožky.
Ovocie a zelenina
Ovocie a zelenina obsahujú veľké množstvo vitamínu C, ktoré naše telo potrebuje na vstrebávanie železa. Nedostatok vitamínu C má za následok suché a krepovité vlasy bez lesku. Najlepšie prírodné zdroje vitamínu C sú v citrusových plodoch ako citróny a pomaranče, v brokolici, listovej zelenine a jahodách.
Hrozienka
Hrozienka, kukurica a datle obsahujú železo, ktoré pomáha produkcii hemoglobínu, ktorý roznáša kyslík po tele. Hrozienka dodajú potrebné železo, no potrebujete konzumovať aj potraviny obsahujúce vitamín C, ktorý pomáha telu absorbovať železo.
Rastlinný olej
Hovorí sa, že všetkého veľa škodí, ale to neznamená, že rastlinný olej je škodlivý. Nízkotučná diéta môže spôsobiť suchosť vlasov a vlasy bez lesku. Olivy, arašidy a slnečnicový olej môžu navrátiť lesk vašich vlasov, preto užívajte čajovú lyžičku týchto olejov buď samostatne alebo s jedlom.
Potraviny, ktoré vypadávanie vlasov zhoršia
Ktoré potraviny stav vlasov zhoršujú?
Mečúň
Vysoké hladiny ortute môžu spôsobiť padanie vlasov. Tvrdí sa, samozrejme existujú aj výnimky, že čím väčší druh ryby, tým obsahuje viac ortute. Preto by ste sa mali vyhýbať rybám ako sú mečúne, makrely a dokonca aj tuniak.
Sýtené nápoje bez cukru („diétne nápoje“)
A tu je ďalší dôvod, prečo sýtené nápoje s náhradnými sladidlami či bez cukru vôbec nie sú lepšie než tradičné sýtené nápoje. Umelé sladidlá, hlavne aspartám, sú totiž spájané s vypadávaním vlasov.
Cukor
Prečo je cukor už zase na strane tých „zlých“? Odpoveď je jednoduchá. Bielkoviny sú veľmi dôležité pre rast vlasov a práve cukor zabraňuje ich vstrebávaniu. Vyhýbajte sa pridanému cukru v potravinách, no pozor aj na dresingy a rôzne hotové ochucovadlá – obsahujú zvyčajne kopec cukru.
Biely škrob
Škrob kráča ruka v ruke s cukrom. Pretože biely chlieb, koláčiky, múčniky, cestoviny a iné jedlá, v ktorých nájdete rafinované škroby, sa menia na cukor. A okrem naberania na váhe vám rednú vlasy. Preto je vhodné začať používať celozrnnú múku a kupovať celozrnné pečivo a cestoviny.
Rýchloobčerstvenie
Rýchloobčerstvenie znamená mastné jedlo. Mastné jedlo sa pretaví do mastnej kože, vrátane pokožky hlavy. Upchaté póry a folikuly veľmi často vedú k padaniu vlasov. Rastu vlasov významne škodia práve hamburgery, hranolky a podobné fritované a vysmážané jedlá.
Alkohol
Alkohol môže za pokles množstva zinku v tele, pritom ide o dôležitý prvok pre zdravé vlasy a ich rast. Súčasne alkohol vlasy, rovnako ako celé telo, dehydratuje. Vlasy sú potom oveľa krehkejšie a náchylnejšie na lámanie.