Prečo kvôli upchatým vlasovým folikulom rednú vlasy a čo sa s tým dá robiť?

Posledná úprava 13.03.2023

Strata vlasov kvôli ich rednutiu alebo úplná plešatosť sú záležitosti, ku ktorým vôbec nemusí dôjsť. Keď pochopíte, prečo vám padajú vlasy a prečo sú zrazu redšie, môžete prijať protiopatrenia. Zistite, čo treba urobiť, aby vaše vlasy zostali husté a pevné.

Ak vám začnú rednúť vlasy, mohli by byť príčiny nasledovné:

  • vlasové folikuly sa postupne upchávajú, čím bránia vlasom v raste,
  • vlasy nedostávajú živiny, ktoré potrebujú na rast a silu,
  • vaše vlasy nedostávajú dostatok krvi cez pokožku hlavy.

Upchaté vlasové folikuly

Rovnako ako v prípade akné, aj vlasové folikuly sa môžu upchať. Pri akné sa v zapchatých folikuloch nahromadí maz a baktérie sa vo folikule dostávajú do pasce, čo vedie k infekcii a zápalu prejavujúcemu sa pupienkom.

Keď sa na hlave upchajú vlasové folikuly, vlasy v týchto folikuloch zostanú v pasci a nemôžu sa dostať na povrch. Časom zostane skalp (teda pokožka hlavy) úplne hladký a človek zostane plešatý, prípadne stratí väčšinu svojich vlasov.

Tajomstvo prevencie vypadávania vlasov, pre rednutie vlasov a plešatenie je prevencia vlasových folikulov, teda zabránenie upchatia folikulov. Keď už viete, kvôli čomu sa vaše vlasové folikuly upchávajú, môžete sa tomuto stavu vyhnúť alebo mu priamo zabrániť.

Aké sú príčiny upchávania folikulov?

  • Nadmerné hromadenie testosterónu v krvi, ktorý sa mení na DHT a upcháva vlasové folikuly.
  • Používanie šampónov, kondicionérov a gélov, ktoré obsahujú nadmerné neprírodné chemické látky, ktoré zostávajú na vlasovej pokožke a zachytávajú sa vo folikuloch.
  • Nadmerná tvorba mazu a lupín, ktoré sa navzájom premiešavajú, čím vzniká tuhá hmota, ktorá zapcháva folikuly.

Hromadenie DHT vo folikuloch

Dnes je už dobre známe, že pri nadmernej premene testosterónu na DHT sa tento akumuluje vo vlasových folikuloch a tvorí „zátky“. Keď ste si toho vedomí, môžete začať používať rôzne šampóny na vlasy, aby ste toto DHT roztopili. Póry tak zostanú otvorené a vlasy budú rásť normálne. Môžete tiež užívať kapsule, ktoré bránia premene testosterónu na DHT.

Neprírodné šampóny a kondicionéry

Na výrobu väčšiny šampónov, kondicionérov a gélov na vlasy sa používa petrochémia, neprírodné prísady, farbivá, konzervačné látky, ktoré sú pre vlasy a vlasovú pokožku škodlivé.

Navyše, tieto neprírodné umelé produkty na vlasy s obsahom rôznych chemikálií sa dostávajú do pórov a môžu spôsobiť ich upchatie. Keď už sú raz vo folikuloch, dostávajú sa aj do krvného obehu a škodia pečeni aj zvyšku tela.

Skúste si nájsť prírodné šampóny a produkty starostlivosti o vlasy, ktoré obsahujú menej chemických látok, a naopak viac byliniek s prírodnými čistiacimi látkami.

Nadmerná tvorba mazu a lupín

Niektorí ľudia majú vlasy mastné a niektorí suché. Ak vlasové folikuly uvoľňujú nadmerné množstvo mazu, akumuluje sa tento na vlasovej pokožke. Tu sa zmieša s nečistotou, odumretými kožnými bunkami a chemickými zvyškami šampónu.

Používaním prírodných prípravkov znižuje množstvo chemických látok, ktoré by sa mohli kombinovať s mazom a odumretými bunkami vlasovej kože. Ak na styling vlasov používate gél, tak aj tento sa mieša s mazom a upcháva folikuly.

Aby zostali vaše vlasy a vlasová pokožka čistá a folikuly otvorené, vyskúšajte napríklad aj tento domáci recept na gél z aloe vera zmiešaný s niekoľkými kvapkami jojobového oleja. Nalejte si do dlane trochu gélu z aloe vera a pridajte štyri až päť kvapiek jojobového oleja. Zmiešajte ich v dlaniach a zmes si votrite do vlasov. Tento mix vám pomôže zachovať žiarivé, lesklé a pevné vlasy a vlasové folikuly zostanú voľné a otvorené.

Už len takouto drobnou zmenou pri starostlivosti o vlasy dokážete urobiť dôležitý krok na ceste k udržaniu vlasov na hlave a dokážete zabrániť ich rednutiu.

Čítajte ďalej Ako na riedke vlasy
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy