Typy vypadávania vlasov (alopécia)

Posledná úprava 21.02.2023

Slovo "alopécia" je lekársky termín pre vypadávanie vlasov. Alopécia sa nevzťahuje na jedno konkrétne ochorenie pri ktorom vypadávajú vlasy - akákoľvek forma vypadávanie vlasov je alopécia. Slovo alopécia je latinské, ale pochádza z gréckeho slova "alopekia", ktoré pochádza zo slova alopek, čo znamená "líška". V doslovnom preklade slovo alopécia (alopekia) je termín vyjadrujúci svrab u líšok.

Vypadávanie vlasov môže byť spôsobené ľubovoľným množstvom ochorení, ktoré sa odrazia v určitej diagnóze. Niektoré diagnózy majú slovo alopécia vo svojom názve, ako napríklad alopecia areata alebo jazvová alopécia, ale mnohé nie, ako napríklad telogen effluvium.

Alopécia môže byť vyvolaná mnohými faktormi od génov po životné prostredie. Zatiaľ čo androgénna alopécia (mužské alebo ženské vzorové vypadávanie vlasov, skrátene AGA) je najčastejšia forma vypadávania vlasov, dermatológovia liečia veľa ľudí aj s inými formami alopécie. Vypadávanie vlasov je primárnym symptómom niekoľko stoviek ochorení.

Medzi pravdepodobne najčastejšie neandrogénne druhy alopécie, ktoré dermatológovia liečia, patrí telogen effluvium, alopecia areata, dermatofytóza, jazvová alopécia, a strata vlasov v dôsledku priveľkého množstva kozmetických zásahov. Ostatné, vzácnejšie formy vypadávania vlasov, môže byť ťažké diagnostikovať a niektorí pacienti môžu na správnu diagnózu čakať mesiace i roky a podstúpiť množstvo konzultácii s mnohými dermatológmi, kým nájdu takého, ktorý pozná ich ochorenie. Okrem toho, pri zriedkavých ochoreniach je iba malá motivácia vykonať výskum a vyvinúť liečbu. Častokrát, aj keď je určená správna diagnóza, dermatológ nemôže ponúknuť pacientovi žiadnu liečbu ochorenia.

Výskum biológie a ochorení vlasov je veľmi malá oblasť, a dokonca aj výskum androgénnej alopécie je pomerne obmedzený. Pred zhruba 20 rokmi študovalo vlasy významnejším spôsobom len asi 100 ľudí na celom svete. V posledných rokoch ich môže byť päťkrát toľko. Je to stále malý počet v porovnaní s, povedzme, výskumom diabetu, ale zvyšujúce sa množstvo výskumníkov skúmajúcich biológiu vlasov je dobrým znakom a nakoniec by malo viesť k lepšiemu porozumeniu a pomoci pre tých, ktorí trpia vzácnym druhom alopécie.

Medzi súčasné možnosti liečby alopécie radíme šampóny proti vypadávaniu vlasov, vlasové aktivátory, vitamínové doplnky a lieky s rôznymi účinnými látkami v závislosti od typu vypadávania vlasov.

Druhy alopécie

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Typy vypadávania vlasov (alopécia) Priemerné hodnotenie: 3.7 3 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Blízke témy