Domov / / / Typy vypadávania vlasov (alopé...

Typy vypadávania vlasov (alopécia)

Posledná úprava 21.09.2017

Slovo "alopécia" je lekársky termín pre vypadávanie vlasov. Alopécia sa nevzťahuje na jedno konkrétne ochorenie pri ktorom vypadávajú vlasy - akákoľvek forma vypadávanie vlasov je alopécia. Slovo alopécia je latinské, ale pochádza z gréckeho slova "alopekia," ktoré pochádza zo slova alopek, čo znamená "líška." V doslovnom preklade slovo alopécia (alopekia) je termín vyjadrujúci svrab u líšok.

Vypadávanie vlasov môže byť spôsobené ľubovoľným množstvom ochorení, ktoré sa odrazia v určitej diagnóze. Niektoré diagnózy majú slovo alopécia vo svojom názve, ako napríklad alopecia areata alebo jazvová alopécia, ale mnohé nie, ako napríklad telogen effluvium.

Alopécia môže byť spôsobená mnohými faktormi od génov po životné prostredie. Zatiaľ čo androgénna alopécia (mužské alebo ženské ložiskové vypadávanie vlasov, skrátene AGA) je najčastejšia forma vypadávania vlasov, dermatológovia liečia veľa ľudí aj s inými formami alopécie. Vypadávanie vlasov je primárnym symptómom niekoľko stoviek ochorení.

Medzi pravdepodobne najčastejšie ne-AGA druhy alopécie, ktoré dermatológovia liečia, patrí telogen effluvium, alopecia areata, dermatofytóza, jazvová alopécia, a strata vlasov v dôsledku priveľkého množstva kozmetických zásahov. Ostatné, vzácnejšie formy vypadávania vlasov, môže byť ťažké diagnostikovať a niektorí pacienti môžu na správnu diagnózu čakať mesiace i roky a podstúpiť množstvo konzultácii s mnohými dermatológmi, kým nájdu takého, ktorý pozná ich ochorenie. Okrem toho, pri zriedkavých ochoreniach je iba malá motivácia vykonať výskum a vyvinúť liečbu. Častokrát, aj keď je určená správna diagnóza, dermatológ nemôže ponúknuť pacientovi žiadnu liečbu ochorenia.

Táto sekcia je len špičkou ľadovca, pokiaľ ide o to, čo môže spôsobiť vypadávanie vlasov, ale s výnimkou androgénnej alopécie, väčšina foriem alopécie postihuje relatívne málo ľudí. Pravdepodobne najčastejšími ne-AGA druhmi alopécie, s ktorými sa dermatológovia stretávajú sú telogen effluvium, alopecia areata, dermatitída, jazvová alopécia a strata vlasov v dôsledku kozmetických úprav. Priemerný dermatológ nešpecializujúci sa na poruchy vlasov sa nikdy nemusí stretnúť s inými ochoreniami spôsobujúcimi vypadávanie vlasov počas celej svojej kariéry. To však môže spôsobiť problém pre tých, ktorí trpia vzácnou formu alopécie. Ak dermatológ, s ktorým sa radíte nemá skúsenosti s Vašim ochorením môže byť ťažké byť správne diagnostikovaný. U niektorých ľudí s vzácnymi ochoreniami spôsobujúcimi vypadávanie vlasov môže určenie správnej diagnózy trvať mesiace, niekedy aj roky a môžu byť potrebné konzultácie s mnohými dermatológmi, kým nájdu takého, ktorý pozná ich ochorenie. Okrem toho, pri vzácnych ochoreniach existuje len malá motivácia vykonať výskum a vyvinúť liek. Často krát, aj v prípade, že dermatológ určil správnu diagnózu, neexistuje žiadna liečba, ktorú by Vám mohol ponúknuť.

Výskum biológie a ochorení vlasov je veľmi malá oblasť, a dokonca aj výskum androgénnej alopécie je pomerne obmedzený. Pred zhruba 20 rokmi študovalo vlasy významnejším spôsobom len asi 100 ľudí na celom svete. V posledných rokoch ich môže byť päťkrát toľko. Je to stále malý počet v porovnaní s, povedzme, výskumom diabetu, ale zvyšujúce sa množstvo výskumníkov skúmajúcich biológiu vlasov je dobrým znakom a nakoniec by malo viesť k lepšiemu porozumeniu a pomoci pre tých, ktorí trpia vzácnym druhom alopécie.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Typy vypadávania vlasov (alopécia) Priemerné hodnotenie: 3.7 (3 hodnotení­)

Podporte eOtazky lajkom

Doporučené produkty

  • Biotin tabletky 10 000mcg

    • Biotín - vitamín H pre zdravú kožu, vlasy a nechty
    • Má mnoho ďalších zdravotných účinkov

    Liek na predpis? : Nie