Anagén Effluvium

Posledná úprava 25.09.2018

Anagen effluvium je difúzna strata vlasov, rovnako ako telogen effluvium, ale rozvíja sa oveľa rýchlejšie a môže spôsobiť, že jednotlivec stratí všetky svoje vlasy. Anagen effluvium sa najčastejšie vyskytuje u ľudí, ktorí užívajú cytostatiká na liečbu rakoviny alebo pre ľudí, ktorí požili toxické látky ako napríklad jed na potkany.

Látky tohto typu inhibujú rýchlu proliferáciu buniek. To je žiadúci faktor ak sa snažíte blokovať rozvoj rakoviny, ale bunky vlasových folikulov sú jedny z najrýchlejšie sa množiacich nerakovinových buniek, ktoré telo má. Vlasové vlákno rastúce z folikulov na hlave rastie rýchlosťou až 0,4 mm za deň a táto miera rastu vyžaduje veľa bunkovej proliferácie. Cytostatické lieky proti rakovine a rôzne toxíny a jedy inhibujú rýchly rast buniek, vrátane proliferácie buniek vo vlasových folikulov. Výsledkom je náhle zastavenie rastu vlasov.

Nástup anagen effluvium je veľmi rýchly. Niektorí jedinci, ktorí začnú užívať lieky proti rakovine počas prvých dvoch týždňov doslova vyťahujú svoje vlasy v chumáčoch. Pretože tieto lieky pôsobia tak rýchlo a sú tak silné, vlasové folikuly nemajú čas vstúpiť do telogénnej pokojovej fázy, rovnako ako je to pri telogen effluvium, reakcii na miernejší negatívny vplyv životného prostredia.

Namiesto toho, pri anagen effluvium vlasové folikuly zostanú akoby zamrznuté v čase. Vlasové vlákna vypadnú rýchlo, ale namiesto toho, aby vyzerali ako typické telogénne chĺpky s malými hrudkami keratínu na koreňovom konci, chĺpky, ktoré vypadnú, sú väčšinou dystrofické anagénne vlasy s kužeľovým alebo niekedy pernatým koreňovým koncom.

Pri užívaní cytostatických liekov proti rakovine, miera vypadávanie vlasov sa líši od človeka k človeku. U niektorých ľudí môže nastať kombinácia anagen effluvium a telogen effluvium a obmedzenejšie vypadávanie vlasov.

Niektoré centrá pre liečbu rakoviny sa snažia blokovať vypadávanie vlasov pomocou chladovej terapie. Pokožka hlavy sa pri nej pokryje vreckami s ľadom alebo špeciálnou kapucou naplnenou studenou vodou, zatiaľ čo sú podané protirakovinové lieky. Chlad privedie vlasové folikuly pred kontaktom s liekom “do bezvedomia”. Tým sa zabráni bunkám vlasových folikulov pred prijatím liekov a ich následným poškodením. Výsledkom je oveľa menšie liekmi-spôsobené vypadávanie vlasov. Lekári sa však obávajú, že akékoľvek nádorové bunky nemusia lieky proti rakovine účinkovať v prípade, že je chladová terapia použitá počas podania lieku.

Niektoré experimentálne lieky, ktoré blokujú liekmi-spôsobené vypadávanie vlasov sú vo fáze vývoja, ale obavy sú rovnaké. Ošetrenie na zastavenie vypadávania vlasov môže tiež chrániť všetky rakovinové bunky v koži.

Tak ako je vývoj anagen effluvium rýchle, opätovný rast je rovnako rýchly. Vzhľadom k tomu, že folikuly sú len zamrznuté v čase, sú pripravené k rastu, akonáhle je faktor spôsobujúci anagen effluvium odstránený.

Po skončení protinádorovej liečby, môže pacient spozorovať nový rast vlasov počas jedného mesiaca. Vlasové folikuly nie sú zničené, takže hustota rastu vlasov by mala byť normálna. Niektorí pacienti však pozorujú zmeny vo vlastnostiach vlasov. Niektorým ľuďom začali rásť kučeravé vlasy namiesto rovných alebo naopak. Niekedy nastane zmena vo farbe vlasov. Tieto zmeny môžu byť trvalé.

Čítajte ďalej Domáce lieky na rast vlasov
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

  • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
  • Rýchle doručenie + Výhodná cena

Čítajte viac

Blízke témy