Jazvová Alopécia

Posledná úprava 14.03.2023

Jazvová alopécia, tiež známa ako alopecia cicatricielle, označuje skupinu porúch, pri ktorých dochádza ku strate vlasov, ktoré môžu byť diagnostikované až u 3% pacientov, ktorí trpia vypadávaním vlasov. Vyskytuje sa na celom svete u inak zdravých mužov a žien všetkých vekových kategórií.

Každá špecifická diagnóza v tejto kategórii je pomerne vzácna, ale medzi niektoré z nich patria:

  • bakteriálna infekcia kože - cellulitis,
  • eozinofilná pustulárna folikulitída,
  • syndróm folikulárnej degenerácie (predtým nazývaný alopécia "horúci hrebeň"),
  • folikulitída decalvans alebo
  • lichen planopilaris.

Jazvová alopécia môže byť tiež súčasťou oveľa väčšieho ochorenia ako je chronický lupus erythematosus, pri ktorom je zasiahnutých mnoho orgánov v tele. [1]

Klasifikácia jazvovej alopécie

I keď existuje mnoho foriem jazvovej alopécie, spoločným znakom je potenciálne trvalé a nezvratné zničenie vlasových folikulov a ich nahradenie jazvami.

Jazvová alopécia sa delí na:

  • primárnu alopéciu a
  • sekundárnu alopéciu

Primárna alopécia zahŕňa mnoho zápalových ochorení s výraznými klinickými a histopatologickými vlastnosťami, ktoré primárne ovplyvňujú a ničia vlasový folikul. Na druhej strane, choroby klasifikované ako sekundárna jazvová alopécia zahŕňajú zápalové a neoplastické stavy a fyzické traumy, ktoré primárne ovplyvňujú dermu a až sekundárne spôsobujú folikulárne poškodenie. [2]

Priebeh a diagnostika jazvovej alopécie

Pri väčšine foriem jazvovej alopécie sa objavia malé ložiská vypadnutých vlasov, ktoré sa môžu časom zväčšiť. V niektorých prípadoch je strata vlasov postupná, bez znateľných príznakov, a môže nepozorovane prebiehať dlhú dobu. V iných prípadoch je vypadávanie vlasov spojené so silným svrbením, pálením, bolesťou a postupuje rýchlo.

Ložiská jazvovej alopécie obvykle vyzerajú trochu inak než tie pri alopécii areata v tom zmysle, že ich okraje vyzerajú "roztrhanejšie". Ku zničeniu vlasového folikulu dochádza pod povrchom kože, takže na povrchu pokožky nemusí byť vidieť nič okrem nerovnomerného vypadávania vlasov. Postihnuté miesta môžu byť hladké a čisté, alebo môžu byť začervenané, šupinaté, svetlejšie alebo tmavšie než okolitá koža alebo na nich môžu byť pľuzgiere plné tekutiny alebo hnisu.

Tieto vizuálne indikátory môžu pomôcť s diagnostikou, ale je ťažké diagnostikovať jazvovú alopéciu len podľa postupu vypadávania vlasov a vlastností pokožky hlavy. V prípade podozrenia na jazvovú alopéciu je na potvrdenie diagnózy a určenie konkrétnej formy jazvovej alopécie vykonaná jedna alebo viac biopsií kože. Odobratá je malá biopsia v priemere 2 - 4 mm, ktorá sa skúma pod mikroskopom. Patológ alebo dermatológ bude hľadať zničené vlasové folikuly, jazvy hlboko v koži, a prítomnosť a umiestnenie zápalu vlasových folikulov. [3]

V skorých štádiách jazvovej alopécie sa často nachádzajú okolo vlasových folikulov zápalové bunky. Mnohí vedci veria, že práve tie podnecujú ničenie vlasových folikulov a tvorbu jaziev. Dermatológovia však nedospeli ku konečnému záveru, pretože biopsia pacienta trpiaceho alopéciou často vykazuje veľmi malý zápal.

Jazvová alopécia takmer vždy “vyhorí”. Holé miesta sa prestanú rozširovať a akýkoľvek zápal, svrbenie, pálenie alebo bolesť zmizne. V tomto terminálnom štádiu, ďalšie kožné biopsie obvykle nevykazujú žiadny zápal okolo vlasových folikulov. Na holých oblastiach zvyčajne nie sú žiadne ďalšie vlasové folikuly. Niekedy vlasové folikuly, aspoň tie na okraji holých miest, nie sú úplne zničené a môžu dorásť, ale často to jediné, čo zostalo je niekoľko pozdĺžnych jaziev hlboko v koži, ktoré ukazujú, kde kedysi boli vlasové folikuly.

Možnosti liečby jazvovej alopécie

Liečba jazvovej alopécie závisí od toho, či sa jedná o primárnu alebo sekundárnu jazvovú alopéciu.

V prípade alopecie s primárnym zjazvením sú dobre definované chronické zápalové ochorenia pokožky hlavy, ktoré sú prístupné špecifickým terapiám, mikroskopicky rozlíšené na základe typu zápalu a typu prevažujúcich zápalových buniek. Presná diagnóza založená na histopatológii je teda predpokladom akejkoľvek racionálnej terapie.

Liečba menej dobre klasifikovaných chorôb je oveľa problematickejšia. Ak sa zistí fibróza v konečnom štádiu, berie sa do úvahy chirurgická liečba a protetická pomoc. S rozširujúcimi sa znalosťami o imunológii a molekulárnej biológii vlasových folikulov existuje nádej na uskutočniteľnosť liečebných zásahov, ktoré pôsobia už v priebehu patogénnych procesov vedúcich za bežných, neliečených okolností k trvalej strate vlasov. [4]

Jazvová alopécia, ktorá má do činenia s lymfocytickým zápalom vlasových folikulov, lichen planopilaris a pseudopelade sa zvyčajne lieči kortikosteroidnými krémami a injekciami do postihnutej kože. Okrem toho môžu byť použité antimalariká a izotretinoínové látky.

Pri jazvovej alopécii so zápalom neutrofilov alebo rôznych druhov buniek, typická liečba zahŕňa antibiotiká a izotretinoín. Na liečbu určitých foriem jazvovej alopécie sa používajú experimentálnejšie lieky ako metotrexát, tacrolimus, cyklosporín, a dokonca aj talidomid.

Akonáhle dosiahla jazvová alopécia “vyhorený” stupeň a po dobu niekoľkých rokov nedošlo k ďalšiemu vypadávaniu vlasov, môžu byť holé miesta buď chirurgicky odstránené, pokiaľ nie sú príliš veľké alebo môžu byť do holých miest transplantované vlasové folikuly odobraté z nedotknutých oblastí.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy