Effluviá

Posledná úprava 06.03.2023

Niektoré typy vypadávania vlasov sa nazývajú effluvium, čo znamená odliv – v tomto prípade sa jedná o odliv, ustúpenie vlasov. Effluviá ovplyvňujú fázy cyklu rastu vlasov. Vlasové folikuly na hlave neprodukujú vlasy stále. Prechádzajú rastovou fázou, ktorá môže trvať dva alebo viac rokov potom, čo dva mesiace pred začatím rastu nového vlasu vstúpia do pokojovej fázy. V každom danom momente na zdravej ľudskej pokožke hlavy rastú vlasy z asi 80% až 90% vlasových folikulov. Tieto aktívne folikuly sú v takzvanej anagénnej fáze. To znamená, že 10% až 20% vlasových folikulov na hlave je v pokojovej, tzv. telogénnej fáze keď neprodukujú žiadne vlasové vlákno. Rozlišujeme anagén a telogén effluvium.

Životný cyklus vlasového folikulu

Vlasový folikul prechádza troma životnými cyklami:

  • anagén – fáza aktívneho rastu
  • katagén – prechodná fáza medzi anagénom a telogénom
  • telogén – prirodzená fáza padania vlasov

Tento cyklus sa týka ako vlasov, tak telesného ochlpenia kdekoľvek na tele. Folikul prechádza fázou anagénou, následne katagénu a nakoniec telogénu. Potom cyklus znovu začína a folikul sa dostáva opäť do fázy anagénu.

Telogén effluvium v skratke

Ako už bolo spomenuté vyššie, vo fáze telogénu sa nachádza bežne minimálne 10% vlasov. Telogen effluvium nastáva vtedy, ak naraz vypadáva viac ako priemerné množstvo vlasov, teda 30% a viac Pri telogen effluvium však nezvykne vypadnúť viac ako 50% vlasov. [1] Bežnými spúšťačmi tejto zmeny je pôrod, úraz, choroba, strata blízkeho človeka, náhly úbytok na váhe, nasadenie liekov alebo hormonálne zmeny. Približne v tretine prípadov nemožno určiť príčinu pre nástup telogen effluvium.[2]

Ako vyzerá telogen effluvium?

Vlasy padajú rovnomerne po celej hlave, výsledkom je prerednutie vlasov a strata na objeme vlasového porastu.

Je telogen effluvium trvalé a nezvratné?

Telogen effluvium zvyčajne úplne odznie a samovoľne sa vyrieši. Normálna dĺžka telogénu je približne 3 až 6 mesiacov, potom začínajú vlasy opätovne rásť, pretože prejdú do anagénu. Ako dlho potrvá, kým vlasy získajú opäť na objeme, závisí od dĺžky vlasov. [1]

Možno telogen effluvium liečiť?

Pri telogen effluvium je potrebné vyriešiť základný zdravotný problém. Vlasy začínajú rásť samé hneď, ako sa odstráni spúšťač. Telogen effluvium sa môže vrátiť, ak nie je prvotná príčina problému liečená alebo sa opätovne vráti. Samotným vlasom môžeme pri regenerácii pomôcť výživovými doplnkami - vitamínmi určenými proti vypadávaniu vlasov a na podporu rastu vlasov.

Anagen effluvium v skratke

Ako anagen effluvium sa označuje padanie vlasov, ktoré sa objaví počas anagénove, rastovej fázy vlasového cyklu. Hlavnou príčinou anagen effluvium býva ožarovanie, chemoterapia, infekcia, lieky a toxíny. [3]

Ako vyzerá anagen effluvium

Náhle padanie veľkého množstva alebo všetkých vlasov na hlave, častokrát aj na celom tele, vrátane obočia, mihalníc a telesného ochlpenia.

Je anagen effluvium trvalé a nezvratné?

Vo väčšine prípadov začnú vlasy znovu rásť, keď sa odstráni alebo vylieči základný spúšťač problému. Ak dôjde k anagen effluvium v dôsledku chemoterapie, obnoví sa rast vlasov 3 až 6 mesiacov po ukončení liečby. Samotným vlasom môžeme pri regenerácii pomôcť výživovými doplnkami - vitamínmi určenými proti vypadávaniu vlasov a na podporu rastu vlasov.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy