Starostlivosť o vlasy podľa 5 ročných období

Posledná úprava 14.03.2023

Tak ako naše odevy a domovy, aj vlasy prechádzajú zmenami ročných období. Ako sa im čo najlepšie prispôsobiť a ktorá starostlivosť je pre ktoré obdobie najvhodnejšia?

Žijeme vo svete, ktorý sa viac a viac vzďaľuje od prírody. Vytvárame si návyky, ktoré sú v protiklade s podstatou fungovanie ľudského tela. Napríklad osem hodín denne vkuse sedieť, pridávanie chemických látok do jedla, do kozmetiky, na odevy. Mnohí sa takémuto konzumnému a uponáhľanému spôsobu života vzopreli a snažia sa žiť v súlade s prírodou, často bez akýchkoľvek výdobytkov vedy a techniky. Skúsme však nájsť cestu niekde uprostred a začnime sa zamýšľať nad tým, čo by sa dalo zmeniť. Akceptujme kolobeh prírody aj moderný svet, v ktorom žijeme.

Vedeli ste napríklad, že sa aj naše vlasy prispôsobujú ročným obdobiam a reagujú na každé ročné obdobie inak, a preto by ste ich v každom ročnom období mali ošetrovať inak? Má to svoju logiku. Veď počas roka nosíme rôzne oblečenie, tiež v závislosti od ročného obdobia. Kupujeme si iné hydratačné prípravky na pleť. Tak prečo by sme to nemali robiť aj v prípade vlasov?

Ošetrenie vlasov vychádzajúce z čínskej medicíny je založené na piatich elementoch, pričom každé ročné obdobie reprezentuje jeden element. Čínska teória piatich elementov sa opiera o drevo, oheň, zem, kov a vodu. Aj akupunktúra a feng šuej majú svoje korene v tomto cykle elementov. Tiež čajové obrady, jóga a bojové umenia.

Asi si hovoríte... veď sú len štyri ročné obdobia, či? Ale podľa tohto cyklu je piatym ročným obdobím neskoré leto. Obdobie, kedy už leto skončilo, ale jeseň ešte neprepukla v plnej sile.

Tieto teórie sú staré stovky rokov, sú veľmi hlboké a komplexné. Ak sa teda chcete trochu priblížiť prírode, ale netúžite žiť priamo v lese, skúste tieto tipy na starostlivosť o vlasy podľa ročných období.

Jar – drevo a rast (1. február – 26. apríl)

Jar je ročným obdobím detoxikácií a očíst, vlasy by ste si mali umývať každé tri dni. Možno si všimnete, že sú vaše vlasy veľmi mastné. Bežné je aj vypadávanie vlasov. Netreba sa však obávať, denne prichádzame v priemere o 100 vlasov. Vlasy na jar prechádzajú procesom očisty. Môžete im v tom pomôcť. Aby ste stimulovali vlasovú pokožku, používajte na jar energizujúci šampón.

Leto – oheň a energia (27. apríl – 20. júl)

V lete by ste si mali vlasy umývať denne, a to kvôli transpirácii (vylučovaní vody), ktorá býva na hlave nadmerná. Je to obdobie slnka a tepla. A výborný čas na konzumáciu jedál bohatých na minerály, teda ovocie a zeleninu. Je samozrejmou povinnosťou chrániť si vlasovú pokožku pred slnkom. Vlasom však môžeme dopriať aj zábal z jojobového oleja alebo aloe vera. V lete by ste mali používať šampón na suché vlasy.

Neskoré leto – zem a odstraňovanie nečistôt (21. júl – 31. august)

Toto je druhá fáza očisty. Môžu sa u vás objaviť lupiny kvôli obnove buniek, tiež vyrážky a pupienky. Najlepšie, čo môžete urobiť pre vlasy, je suché kefovanie. Kefovanie pomáha vlasom eliminovať nečistoty, ktoré pokrývajú vlasovú pokožku. Súčasne stimuluje vlasové folikuly a podporuje rast nových vlasov zvýšením prietoku krvi do pokožky hlavy.

Jeseň – kov a minerály (1. september – 29. november)

Je to dôležité ročné obdobie pre starostlivosť o vlasy. Na jeseň sa spomaľuje náš lymfatický systém, preto dochádza k strate minerálov. To znamená, že nedokážeme natoľko efektívne vstrebávať vodu. Pre vlasy to znamená obdobie sucha, svrbenia a padania vlasov.

Zima – voda a tekutiny (30. november – 31. január)

Toto sa vám bude páčiť. Najlepšia vec, ktorú môžete pre svoje vlasy v zime urobiť, je masáž hlavy. Stimulujete tak prietok krvi k vlasovej pokožky. Pokiaľ ide o jedlo, jedzte čo najviac teplého jedla, dokonca aj na raňajky a večeru. Vaše telo využíva veľmi veľa energie na to, aby udržalo teplotu. A studené jedlá robia presný opak toho, o čo sa snaží vaše telo. Zima môže byť aj obdobím vypadávania vlasov kvôli hormónom. Ale znovu, nemusíte sa príliš obávať, deje sa to každý rok a ak výraznejšie padanie pominie, niet dôvodu na obavy.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy