Detoxikácia organizmu - 23 jednoduchých a prírodných tipov

Posledná úprava 14.12.2022

Počuli sme už veľa o očiste a prekvapuje nás, aké to môže byť prospešné. Správne čistenie alebo dobré návyky pre prirodzenú detoxikáciu tela vám môžu naozaj pomôcť dosiahnuť úžasné zdravotné výhody. Pojem jednoduchého detox programu by mal byť začlenený do zdravého životného štýlu, aby vám priniesol tie najlepšie výsledky.

Rovnako ako je potrebné zamerať sa na potraviny, ktoré jete a poriadny pohyb, je veľa ďalších prvkov, ktoré Vám pomôžu v najlepšom a najzdravšom životnom štýle. Nielen tieto veci treba zaradiť počas detoxikácie tela, ale existujú aj iné jednoduché a vysoko účinné spôsoby, ako to urobiť rovnako. My sa pozrieme na 23 najjednoduchších, najprirodzenejších, a nepochybne najúčinnejších spôsobov, ako odstrániť zlé toxíny a prijať dôležité prvky, ktoré telo potrebuje.

23 prírodných spôsobov pre detoxikáciu tela

1) Vymeňte jedno jedlo každý deň za detoxikačné smoothie

Aj keď nechcete zachádzať do extrémov a púšťať sa do znepokojujúcich diét, máme pre vás nápady, ktoré dokážu divy. Pokiaľ ide o prirodzený detox tela do značnej miery môže byť jedno jedlo denne nahradené s detoxikačným smoothie. To nie je extrémny zásah, nespôsobí škody a pomôže vám odstrániť z tela látky, ktoré sú nepotrebné. Je dôležité nepustiť sa do detoxu bezhlavo a rozhodnúť sa pre smoothie, ktoré je z prírodných surovín. Skôr než sa obrátite na polotovary alebo chemicky upravené smoothie, stačí si vybrať prírodné potraviny, ktoré vás očistia. To môže pomôcť nielen pri chudnutí, ale aj pri zachovaní správnej funkie tráviaceho systému. Výmena jedného jedla za detoxikačné smoothie je skvelý spôsob, ako naštartovať váš metabolizmus a nakopnúť tráviaci systém na plné obrátky. Pocítite prirodzenú energiu a budete mať radosť z toho, že niektoré z príznakov, ktorými denne trpíte sú vďaka tomuto prírodnému životabudiču preč.

Dobrý recept obsahuje prírodné a zdravé látky, ktoré budú podporovať trávenie, zavedenie vlákniny a pomôžu vám vykonať očistu pravidelne a prirodzeným spôsobom.

Zelené smoothie

 • 1 šálka kelu alebo listovej zeleniny, stonky odstrániť, nahrubo nasekať
 • 1 jablko, nahrubo nasekané
 • 1 zrelý banán
 • 1/2 šálky čerstvej petržlenovej vňate Kel, jablko, banán, petržlen, a 2 1/4 šálky vody rozmixujeme v mixéri dohladka

Ak je zmes príliš hustá, pridajte trochu vody.

2) Pokiaľ môžete používajte biopotraviny

Aj keď nemusíte jesť len bio, existujú určité potraviny, na ktoré si treba dať pozor. Všeobecne platí pravidlo, že ak budete jesť šupku alebo vonkajšiu časť ovocia a zeleniny, vtedy by ste sa mali naozaj rozhodnúť pre ekologické. Jahody, jablká a paradajky sú dobré príklady typov potravín, na ktorých naozaj záleží. Ak zvolíte správne biopotraviny potom sa vyhnete toxínom, ktoré môžu byť škodlivé pre vaše zdravie. Toto je jednoduchá cesta pre detoxikáciu tela a všetko čo máte robiť, je správny výber v obchode s potravinami. Čítajte etikety a vylúčte potraviny, ktoré by vám mohli uškodiť. Odmenou vám bude to, že vám pomôžu zbaviť sa toxínov a vaše telo bude oveľa čistejšie a zdravšie.

3) Dopraje si dobrú a intenzívnu masáž

Máme tendenciu si myslieť, že relaxačné masáže sú luxus. Aj keď tomu tak môže byť, zhodou okolností je to tiež dobrý spôsob pre detoxikáciu tela. Záleží však od typu masáže. Pokiaľ máte záujem zbaviť sa toxínov v tele, potrebujete získať dobrú a intenzívnu masáž, ktorá sa výrazne zameriava na tlakové body. Klasická masáž je skvelá, ale niečo intenzívnejšie ako športová masáž, je ešte lepšia. Musíte sa dostať hlboko do svalového tkaniva. Keď budete tlačiť na tieto tlakové body, alebo miesta, uvoľníte cesty kde sa toxíny zhromaždujú. To Vám pomôže k prirodzenej detoxikácii tela a zbavíte sa vecí, ktoré môžu spôsobovať choroby. Uistite sa však, že masáž vykonáva registrovaný masér, ktorý vie, čo robí, pokiaľ ide o zbavenie tela toxínov. Pre lepší efekt detoxikačnej masáže pite veľa vody, aby sa toxíny z tela čo najskôr vyplavili. Doprajte si tento proces pravidelnejšie a budete cítiť jeho veľmi pozitívny efekt a relaxáciu.

4) Pite oveľa viac vody

Dokonca aj keď si myslíte, že pijete dostatok pitnej vody za deň, dajte príjem vody na úplne novú úroveň. Ak existuje jedna vec, ktorá ľahko a prirodzene pomôže k detoxikácii tela, je to určite voda. Myslíme si, že pijeme postačujúce množstvo vody. Voda pomôže vypláchnuť telo prirodzene, a ak jej budete piť veľa, stane sa to pre Vás rutinou. Dostatočný príjem vody prispieva k jasnejšej pokožke, správnej funkcii orgánov, a účinnejšiemu obehovému, dýchaciemu a tráviaciemu systému. Táto jednoduchá látka ponúka veľkú pomoc pre celé naše telo. Zabudnite na všetky pravidlá, ktoré ste počuli v priebehu rokov o tom, čo je dostatočný príjem vody, osem pohárov ako minimum. Je na čase zvýšiť svoj príjem, ak chcete získať tie najlepšie výhody pre zdravie. Voda by pre Vás mala byť nápoj číslo jedna, pred aj po jedle a nielen vtedy.

5) Vymeňte rannú kávu za zelený čaj

Trochu kofeínu neuškodí, ale buďte opatrný pri dávkach počas dňa aj celého týždňa. Tiež dávajte pozor na to, čo obsahuje kofeín a v akom množstve. Aj keď občasné šálka kávy je v poriadku, ak ste po detoxikačnej kúre, potom budete chcieť veci trochu zmeniť. Zelený čaj ponúka významné antioxidanty, ktoré naše telo potrebuje v najprirodzenejšej forme. Obsahuje mierne množstvo kofeínu, ktorý vám pomôže skočiť do nového rána. Takže ak sa rozhodnete vymeniť rannú šálku kávy za šálku zeleného čaju získate skutočné prínosy ochrany zdravia. Naučiť sa správnemu detoxikačnému programu nemusí byť zložité, znamená to však vyberať si zdravé potraviny, ktoré skutočne pomáhajú. Budete musieť urobiť nejaké úpravy, ale stojí to za to. Napríklad, ak sa môžete naučiť piť zelený čaj, získali ste zdravú náhradu kofeínu. Zelený čaj prirodzene pomáha pri detoxikácii a poskytuje niektoré veľmi dôležité antioxidanty, pre zachovanie zdravia v krátkodobom i dlhodobom horizonte.

6) Cvičte viac a poťte sa!

Všetci vieme, že pohyb je nevyhnutnou súčasťou zdravého životného štýlu a pomáha pri chudnutí, ale je v tom oveľa viac! Pokiaľ ide o prirodzený a efektívny detox tela, cvičenie je skvelá voľba. Hoci mnoho ľudí ani netuší, že týmto spôsobom telo očistíte. Cvičenie pomáha telu zbaviť sa tuku a nadváhy, ale tiež zbaviť sa toxínov v tele. Ako sa potíte toxíny sa z tela vylučujú a preto čistenie prebieha. Nielen to, ale tiež pomáhajú pri trávení, obehu a udržaní správnych funkcií orgánov.

Potenie, dýchanie a pohyb, to všetko pomáha telu dosiahnuť kondíciu a zbaviť sa zlých a potenciálne škodlivých látok, ktoré sa nahromadili v priebehu času. Ak ste sa rozhodli, aby sa cvičenie stalo vo vašom živote pravidlom, potom pomôžete telu v procese čistenia sa. Zapoťte sa v posilňovni a odmenou vám bude úžasný pocit, uvoľnia sa najlepšie hormóny a vaše telo bude mať prirodzenú detoxikačnú kúru.

7) Vyskúšajte akupunktúru pre vyváženie tela

Málo z nás vie, že je to jeden z najlepších spôsobov detoxu. Akupunktúra je súčasťou celostnej medicíny, ktorá môže pomôcť prirodzene liečiť niektoré z vašich najväčších zdravotných problémov a zároveň vám pomôže očistiť rôzne blokády toxínov v tele.

Tu je návod, ako to funguje:

Možno ste o tom počuli, ale neboli ste si istý, či to chcete vyskúšať. Zavedenie akupunktúry do vášho života môže byť skutočná pomoc. Nielen, že vám táto staroveká prax pomôže s chorobami alebo zdravotným stavom, ale môže to byť vynikajúci spôsob pre prirodzenú detoxikáciu. Táto praktika bola po celé stáročia a stále je hlavnou zložkou vo východnej svetovej medicíne. Keď pacient leží, malé ihličky sú umiestnené na povrchu kože v oblastiach, ktoré sú zablokované alebo spôsobujú bolesť či nepohodlie. I keď to tak nemusí znieť, môže to byť veľmi relaxačný proces s takmer okamžitými výsledkami. Samozrejme, je dôležité nájsť licencovaného akupunkturistu, ktorý sa v tom skutočne orientuje. Mnoho ľudí vyhľadáva akupunktúru pre riešenie mnohých zdravotných problémov, od problémov s plodnosťou až po rôzne zranenia. Funguje tak, že pomáha uvoľniť zóny v tele, ktoré môžu byť blokované kvôli toxínom alebo iným škodlivým látkam a tie prispievajú k zdravotným problémom. Je to holistická a vysoko efektívna praktika. Budete sa cítiť lepšie takmer okamžite. Môže to byť jeden z najlepších nástrojov pre prírodný detox. Nájdite si čas vyhľadať odborníka, ktorému budete dôverovať a potom privítajte akupunktúru do svojho života ako vynikajúci spôsob prírodného detoxu.

8) Jedzte viac vlákniny v ten najprirodzenejšej podobe

Pravdepodobne ste to už počuli stokrát, že musíte jesť viac vlákniny. Nie je to len časť zdravej stravy prispievajúca k chudnutiu, ale tiež zásadný spôsob, akýsi detox pre telo v jeho najprirodzenejšej podobe. Vláknina je vynikajúci doplnok z rôznych dôvodov a prečistenie tela je len jeden z nich. Naše telo, najmä zažívací trakt, má tendenciu zadržiavať látky v priebehu času. Najmä toxíny, konzervačné látky z potravín, ktoré jeme, alebo nesprávne zlikvidovaný odpad v tele. Nech už je príčina akákoľvek, konečný výsledok je, že sa môžete cítiť nafúknutý, zaťažený a neobvykle unavený a z toho môžu prameniť zdravotné problémy. Keď začleníte správnu porciu vlákniny do svojho jedálnička, pomôžete udržať tráviaci trakt v správnej funkcii. Všetky toxíny, nadmerný odpad a ostatné nežiadúce prvky, nahromadené v tráviacom trakte sa budú pohybovať rýchlejšie. Budete sa cítiťzdravšie a váš tráviaci proces bude fungovať správne. Doplnkov vlákniny je veľa, ale mali by ste sa pokúsiť jesť prirodzene, kedykoľvek je to možné. Čerstvé ovocie a zelenina, fazuľa, strukoviny a celé zrná sú všetky vynikajúcim zdrojom vlákniny. Začnite pomaly, aby sa zabránilo nepriaznivým účinkom. Keď pocítite pravidelnosť v pohyboch čriev, budete vedieť, že čistenie sa deje a telo funguje tak ako má.

9) Skúste pôst na deň alebo dva

Nemusíte ísť do extrémov ako to robia mnohé detoxikačné programy. Jednoducho vyskúšajte pôst na deň alebo dva a nahraďte potraviny prírodnými šťavami vyrobené z čerstvého ovocia a zeleniny. Nemusíte to robiť často, ale malo by to byť prioritou vo vašom živote. Keď dáte svojmu telu šancu na odpočinok, potom má čas zotaviť sa a omladnúť. Orgány nie sú zamerané na trávenie, nie sú poškodené jedlom a potenciálnymi toxínmi. Keď oddychujú, majú šancu sa zregenerovať a vy budete plný prírodnej energie s účinnejším tráviacim systémom. Najlepšia doba na pôsť je vtedy, keď budete doma a mimo od všetkých potravinových pokušení. Skúste to urobiť cez víkend, kde je pre vás oveľa jednoduchšie nechať zvyšok tela dobiť. Budete prekvapený, ako vám bude ľahšie a koľko prírodnej energie potom pocítite.

10) Majte dostatok spánku každú noc

Môžete sa pozrieť na spanie ako luxus, ale je to dôležitá súčasť zdravého životného štýlu. Bez poriadneho spánku, môžete získať na váhe, váš imunitný systém bude ohrozený a samozrejme berie prirodzenú energiu. Zvykli sme si spánok odsúvať ako stratu času, keď môžeme urobiť toľko ďalších vecí. Problém je, že nedostatok spánku na vás môže po chvíli doľahnúť. Telo upadá, imunitný systém je v ohrození a náchylný na choroby. Máte tiež nedostatok vôle a energie, zvoliť si zdravo, keď sa cítite vyčerpaný. Nedokážete sa o seba postarať správnym spôsobom, a to nie je dobré pre vaše zdravie a schopnosť pre prirodzenú detoxikáciu. Pravidelným sedem až osem hodinovým spánkom dáte svojmu telu šancu na odpočinok a nabratie sily. To nie je luxus, ale dôležitý spôsob, ktorým sa vaše telo obnovuje a pripravuje sa na ďalší deň plný činností.

11) Vyhnite sa toxínom zo životného prostredia

Niektoré toxíny sú pomerne nápadné a treba sa im vyhnúť za každú cenu. V ich prítomnosti a s ich dopadom by ste v priebehu času ochoreli. Toxíny životného prostredia sa môžu pohybovať od smogu, cez zníženú kvalitu vzduchu k pasívnemu fajčeniu. Akýkoľvek chemický typ výparov ako sú napríklad z továrne, sú pre vás veľmi škodlivé. Keď cítite pach alebo vám niečo nevonia dobre, taktiež to nie je pre vás zdravé. Ak máte možnosť, vyhnite sa týmto látkam, najmä pasívnemu fajčeniu. Budete dýchať čistý vzduch a zbavíte sa nahromadených toxínov. Ak si nie ste istý, držte sa ďalej od akéhokoľvek nezdravého prostredia, výpary alebo látky môžu pracovať proti vašej schopnosti prirodzene sa čistiť.

12) Užívaním probiotík sa zbavíte zlých baktérií a zároveň privítate tie dobré

Možno ste počuli o probiotikách, ale možno neviete veľa. Tieto mocné látky pomáhajú prirodzene eliminovať zlé baktérie v tele. S vedomím, že pracujú týmto spôsobom je načase, aby probiotiká pracovali pre vás. Tu sú niektoré veci, ktoré treba mať na pamäti, ak ste sa rozhodli spoľahnúť sa na probiotiká pre prirodzenú detoxikáciu tela:

 • Probiotiká sa nachádzajú v potravinách ako sú jogurty a ich popularita rastie.
 • Probiotiká sú prirodzené a dobré baktérie, ktoré pomáhajú regulovať a vyrovnať rovnováhu organizmu.
 • Najpozoruhodnejšie aplikovanie probiotík je v tráviacom systéme, kde môžu rásť v priebehu času škodlivé baktérie a iné organizmy .
 • Môžete si zvoliť niektoré potraviny s probiotikami a tiež ich nájsť v podobe doplnkov.
 • Pomáhajú nielen regulovať baktérie, ktoré sa hromadia vo vašich črevách, ale aj svojou schopnosťou zbaviť sa týchto škodlivých látok raz a navždy.
 • Vzhľadom k tomu, že zažívací trakt je najvýraznejšou z oblastí, kde sa škodlivé látky môžu zhromažďovať, probiotiká sú veľmi užitočný nástroj, ktorý pomáha.
 • Použitie probiotík nielen pomôže udržať správnu funkciu tráviaceho systému, ale tiež účinkuje ako detoxikačný prostriedok.
 • Ak ich budete užívať pravidelne, potom môžete očakávať plne funkčný tráviaci systém. Zabezpečením dobrých baktérií sa zároveň nerozvinú zdravotné problémy.

13) Skúste jogu ako nový typ cvičenia a meditácie

Už vieme, že cvičenie je dobré pre zdravie a pre našu prirodzenú schopnosť čistiť sa. Vezmeme to ešte o krok ďalej, joga je jedným z najviac užitočných typov cvičení počas detoxikácie. Očistí telo a zbaví ho nahromadených toxínov. Je to nielen skvelá forma cvičenia, ale aj meditácia. Počas pohybu sa zbavíte stresu, čo je dobré pre vaše telo i myseľ a načerpáte novú silu. Toto cvičenie, zamerané na flexibilitu a rovnováhu, je nástrojom dychu. Prebieha čistenie kyslíkom a vydychovanie škodlivých látok z tela. Ak budete pri pozíciách dýchať správne, zbavíte sa stresu a telo sa očistí prirodzeným a veľmi efektívnym spôsobom. Dostanete sa hlboko do svalového tkaniva ako počas masáže a uložené toxíny sa uvoľnia dychom. To je jeden z príkladov ako čistiť obehový systém dynamickým spôsobom ale má aj ďalšie pomocné využitia.

14) Naučte sa začleniť "superpotraviny" do každého jedla

Skvelá vec je, že obsahujú dôležité živiny a antioxidanty, ktoré naše telo potrebuje k boju s infekciami. Prítomnosť týchto antioxidantov a živín v tele prekoná škodlivé toxíny a látky, ktoré ohrozujú náš imunitný systém a celkový zdravotný stav.

Superpotraviny sú chutné a výživné skupiny potravín, vrátane potravín bohatých na omega-3 mastné kyseliny, ako je:

 • Losos
 • Tuniak
 • Avokádo
 • Vlašské orechy
 • Mandle
 • Olivový olej
 • Ľanového semienka

Zamerajte sa na ovocie a zeleninu, ktoré sú svetlej farby a to znamená, že ich tmavý odtieň obsahuje veľa antioxidantov:

 • Čučoriedky
 • Maliny
 • Špenát
 • Kel
 • Baklažán
 • Paradajky
 • Mrkva
 • Sladké zemiaky
 • Jablká
 • Pomaranče

Snažte sa začleniť superpotraviny do každého jedla a užívať si ich prospešné účinky. Nielenže sú zdravé a nízkotučné, ale zvýšia aj Váš antioxidačný príjem. Tieto látky očistia a zbavia škodlivých látok, ale tiež zastavia tie, ktoré ohrozujú telo. Antioxidanty pomáhajú lepšie bojovať s vírusmi a chorobami, preto by mali byť každonnenou súčasťou jedálnička.

15) Vyhýbajte sa jednoduchým sacharidom, bielemu cukru a múke a všetkým vyprážaným potravinám

Biely chlieb, ktorý ste si pravdepodobne užili ako dieťa, nerobí absolútne nič pre vaše celkové zdravie. Večera z obsahom škrobu, ako je biela ryža alebo cestoviny sú rovnako škodlivé pre obvod pásu a zdravie, ako extrémnejšie šišky, koláče a sušienky. Veľa ľudí nerozumie tomu, aké sú výrobky z bieleho cukru alebo múky škodlivé. Tie majú za následok nežiadúce toxíny v tele. Požitím jednoduchých sacharidov sa budete cítiť plný a spokojný, ale v zákulisí po prívale tejto vlny následne klesne hladina cukru v krvi, čo nie je dobré pre apetít a zdravie! Rovnaké hrozivé následky jednoduchých sacharidov sú hlavnou súčasťou samotných toxínov, ktoré sa hromadia vo tráviacom trakte. Vaše telo nepotrebuje konzervačné látky, a to je dôvod, prečo vláknina bohatá na celé zrná a komplexné sacharidy je tak dôležitá pre zdravie. Zabezpečuje funkčný tráviaci systém. Takže, keď prejdete ku komplexným sacharidom, ktoré sú lepšie pre trávenie, budete si istí, že ste sa zbavili jednoduchých sacharidov. Vzostup a pokles hladiny cukru v krvi nie je dobrý pre chudnutie. Konzervačné a škodlivé látky obsahujú toxíny, ktoré Vás spomaľujú a nakoniec sa budete cítiť chorý.

16) Naučte sa správne riadiť svoj stres

Stres nie je dobrý pre nikoho. Mali by ste si uvedomiť, že ak sa o seba budete správne starať, pravidelne cvičiť a udržiavať si naozaj zdravý životný štýl, stres budete zvládať ľahšie. Ak necháte stresu dostať to najlepšie z vás znamená to, že telo nie je v prevádzke na optimálnej úrovni. Keď ste v strese, neuvoľnujú sa dobré hormóny. To môže mať následky ako priberanie na váhe, choroby a absolútny nedostatok energie. Ste náchylnejší k nevhodným voľbám pre zdravie, s väčšou pravdepodobnosťou sa cítite depresívne a nakoniec jednoduchšie ochoriete. Keď pociťujete stres, telo zadržiava škodlivé toxíny a preto sa spomalí. Naučte sa ho zvládať správne tým, že budete používať správne opatrenia pre prirodzenú očistu tela.

17) Počas choroby využívajte prírodnú lekáreň, ak nie sú nutné antibiotiká

Samotné lieky, ktoré sú určené na pomoc proti chorobe alebo zlepšenie zdravia, môžu prispievať k toxínom v tele. Hoci antibiotiká a ďalšie lieky sú určené, aby vám pomohli zostať zdravý, tiež obsahujú škodlivé látky, ktoré pôsobia v tráviacom trakte. Aj keď môžu byť niektoré lieky nutné, je vždy lepšie vyskúšať domáce liečivé prostriedky, kedykoľvek je to možné. Ak môžete zahnať choroby s využitím možnosti ako je zázvor, cesnak, alebo iné prírodné byliny a rastliny, potom máte dobrú šancu na dosiahnutie lepšieho zdravia a detoxikovanie svojho organizmu. Prírodné domáce liečivé prostriedky vám pomôžu zbaviť sa choroby.

18) Prispôsobte sa zdravému životnému štýlu a pokúste sa eliminovať každodenné lieky tam, kde je to možné

Čím viac si budete vyberať prírodné metódy pre starostlivosť o seba, tým lepšie sa budete cítiť a to i dlhodobo. Naozaj zdravý životný štýl sa skladá z používania správnych potravín, pravidelného cvičenia, dostatku odpočinku. Naučiť sa zvládať stres, zbaviť sa zlých návykov, vykonávanie pravidelného detoxu, a prispôsobovanie sa pozitívnemu a zdravému mysleniu. To je kľúč k dobrému zdraviu, teraz aj do budúcnosti! Pokiaľ však užívate lieky zachraňujúce život, v takom prípade v tom pokračujte. Naozaj zdravý životný štýl, ktorý zahŕňa všetky tieto prvky bude nástrojom, ktorý vám pomôže cítiť sa veľmi dobre s okamžitými výsledkami. Detoxikácia je dôležitou súčasťou tohto procesu. Pri vykonávaní všetkých ostatných opatrení tiež pomáhate telu prirodzeným spôsobom zbaviť sa škodlivých látok tými najlepšími metódami.

19) Zvýšenie cirkulácie masážou tlakových bodov

Pravdou je, že čistenie povrchu kože jemnou kefkou môže byť skvelý spôsob, ako stimulovať krvný obeh.

Tu je návod, ako to funguje:

 • Zvolte jemnú kefku, ktorá je príjemná a nie drsná, začnite pri nohách pomalým a jemným pohybom.
 • Pokračujte pomaly od chodidiel, cez nohy a do celého tela.
 • Urobte si čas a sústreďte sa na oblasti, ktoré sa cítia napnuto alebo ktoré môžu byť náchylné k chybnému obehu ako sú členky, kolená a dokonca aj paže.
 • Opakujte pohyby niekoľkokrát každý týždeň pre maximálny účinok.
 • Aj keď to vyzerá ako metóda k odstráneniu celulitídy, pravdou je, že to je dobrá stimulácia krvného obehu a spôsob ako zbaviť telo toxínov.

Mnoho mladých ľudí nemá čas sústrediť sa na otázky týkajúce sa krvného obehu. Netýka sa to len starších ľudí, pretože cirkulácia je dôležitá v ktorejkoľvek fáze svojho života. Dávajte pozor, aby sa zabezpečil správny obeh v tele po celú dobu a sústreďte sa na oblasti, kde majú toxíny tendenciu zhromažďovať sa. Ďalší spôsob, ako vytvárať a podporovať dobrú cirkuláciu, je samozrejme zamerať sa na tlakové body. To pomôže nielen zmierniť napätie ako pri masáži, ale aj k správnemu udržaniu obehového systému. Ak sa zameriate na tlakové body ako sú dlane rúk či brušká chodidiel, uvoľníte napätie z tela. Rovnako pomáhate efektívne uvoľniť z tela toxíny. Keď jemne stlačíte na týchto tlakových bodoch, takmer okamžite cítite uvoľnenie napätia. Krvný obeh je stimulovaný, toxíny sa uvoľnia a potom vylúčia z organizmu. Uistite sa, že rovnako ako u masáží akéhokoľvek typu pijete dostatok vody, aby sa toxíny prirodzene odplavili.

20) Podporte vylučovanie správnou diétou a hydratáciou

Pravdou je, že väčšina z nás nemá pravidelné vylučovanie. Ak sú vaše črevá pomalé a nechodíte často ani na malú potrebu, vtedy sa v tele zadržiava odpad a ten musí byť vylúčený. Takže toto je miesto, kde musíte dbať na odstránenie a klásť veľký dôraz na stravu, ktorú konzumujete a ako často pijete tekutiny. Začnite prísnym a dlhým pohľadom na svoj jedálniček a zamyslite sa nad tým:

 • Jete dostatok vlákniny každý deň?
 • Jete správne potraviny, ako je čerstvé ovocie a zelenina, chudé proteíny, fazuľa a strukoviny, celé zrná, dobré tuky, a nízkotučné mliečne výrobky?
 • Koľko vody skutočne vypijete počas dňa?
 • Pristihnete sa, že pociťujete neobvyklý smäd?
 • Ako často za deň močíte?
 • Ako často máte stolicu?

Verte tomu alebo nie, toto všetko sú dôležité otázky pre zdravie, a pre naučenie sa prirodzenému a efektívnemu detoxu. Ak ste dehydrovaný, nie je to dobré pre vaše celkové zdravie. Organizmus potrebuje dostatok vody, aby riadne vypláchol tráviaci systém a mohol presunúť toxíny von. Dostatok vlákniny alebo kombinácia tých správnych potravín, umožňuje pohyb črevným klkom a pravidelnú stolicu. Ak nie je pravidelná, odpad je uložený v tele a konečným výsledkom je, že sa zmení na toxíny. Hľadajte spôsoby, ktorými môžete podporiť správne trávenie a vylučovanie. Piť viac vody a zabezpečiť, aby ste nikdy neboli dehydrovaný je jeden zo spôsob ako udržať odplavovanie zlých toxínov. Jesť správne potraviny s hlavným zameraním na vlákninu je ďalším spôsobom, ktorý zabezpečuje pohyb odpadu von z tela. Majte prehľad o týchto veciach a urobte potrebné zmeny, aby ste zabezpečili pravidelné močenie a vylučovanie odpadu.

21) Zvoľte si stravu bohatú na potraviny, ktoré sú bez prísad a konzervačných látok

Už sme hovorili o tom, aké dôležité je dodržiavať zdravú výživy a zamerať sa na správne potraviny. Rovnako tak dôležité je odstrániť zlé potraviny zo svojho jedálnička, ale mnohí ľudia to neuznávajú. Aj keď môžete byť náchylnejší obrátiť sa na "diétne potraviny", ktoré sú s nízkym obsahom tuku, nízkokalorické, alebo balené pre vaše pohodlie. Skôr než siahnete po balených potravinách, zvoľte si celostvé potraviny, ktoré pochádzajú z krajiny a sú prírodné. Balené potraviny sú väčšinou plné prísad a konzervačných látok. Aj keď môžu obsahovať menej kalórií a tuku, ich umelé prísady sa pomstia na vašom tele. Rovnako ako pesticídy, môžu a budú postupom času vytvárať toxíny vo vašich črevách. Budete sa cítiť spomalený a objavia sa ďalšie príznaky, z ktorých môžete ochorieť.

Vylúčte zo stravy nezdravé balené potraviny, ktoré sú plné tuku, ale vezmite to ešte o krok ďalej. Len preto, že jedlo sa zdá byť zdravé alebo "diétne pripravené", neznamená, že je pre vás dobré. Ak je naložené prísadami, konzervačnými a chemických látkami alebo zložkami, ktoré ani nepoznáte, tie sa priamo transformujú do do toxínov vo vašom tráviacom trakte. Zbavte sa ich a telo sa začne okamžite detoxikovať!

22) Naučte sa meditovať a robte to každý deň

Tak ako Vám cvičenie pomôže zbaviť sa toxínov, aj meditácia prináša pozitívne účinky v oblasti detoxu. Je to mentálne cvičenie a rovnako poskytuje výhody celému telu.

 • Keď ste v meditácii, pomaly a jemne sa odpojíte od každodennej rutiny života a zbavujete sa toho čo vás trápi.
 • Týmto spôsobom sa zbavujete stresu a úzkosti.
 • Časom vás stres a úzkosť držia od prevádzky na plný výkon. Uvoľnenie sa v meditácii vám pomôže k lepšiemu zdraviu.
 • Naučte sa začleniť meditáciiu do svojho každodenného života, zbavíte sa tým napätia, úzkosti a stresu. Budete milovať prínosy meditácie ako súčasti zdravého životného štýlu.

23) Používajte prírodné byliny a celostnú medicínu

Existuje toľko nádherných prírodných bylín, ktoré nám ponúkajú jedinečné a úžasné prínosy. Nielen, že môžu zvýšiť a zlepšiť naše zdravie, ale tiež môžu pomôcť v detoxikačnom procese. Môžete sa obrátiť na celostnú medicínu a nájsť úplne nový svet bylín a prírodných prostriedkov ako pomoc na čokoľvek, čo vás trápi. Začlente ľahko dotupné bylinky do svojho každodenného života. Zelený čaj, cesnak, bazalka, a dokonca aj lístky koriandru majú niektoré vlastnosti prírodného detoxu a môžete ich ľahko pridať do svojich obľúbených jedál, alebo vychutnať len tak samotné. Ak si nie ste istí celostnými bylinami, potom by ste sa mali spýtať odborníka. Prírodné byliny vám ponúkajú veľkú pomoc pri očiste tela, ale musíte si vybrať, ktoré z nich sú pre vás to pravé a potom ich používať správne.

Niektoré z bylín, vhodné pre detoxikáciu:

 • Púpava
 • Kurkuma
 • Pestrec Mariánsky (Bodliak)
 • Cyprus
 • Koreň Hortenzie
 • Konopáč Purpurový koreň

Uistite sa, že viete, čo si vybrať a aj ako používať. Vedzte však, že tieto byliny pomôžu prirodzene a efektívne čistiť. Účinok pôsobí pomerne rýchlo, takže nebuďte znepokojený, ak sa to stane. Keď sa tieto byliny stanú vašim partnerom zdravého životného štýlu a súčasťou detoxikačnej kúry, budete v tej najlepšej forme.

Detoxikácia može byť vykonaná toľkými rôznymi spôsobmi, dôležitá je však pravidelnosť. Je normálne, že sa v našom tele časom nahromadia toxíny, ale s týmito metódami zmiernite ich dopad. Treba sa len naučiť naozaj počúvať svoje telo, spraviť inventúru toho, čo funguje a čo nie, zbaviť sa zlých návykov a vštepiť si tie dobré. Neberte to ako problém, ale skôr spôsob, ako sa o seba postarať. Niektoré z metód môžu byť skutočne príjemné a prispejú k lepšiemu duševnému a fyzickému zdraviu.

Zistíte, čo pre vás funguje najlepšie, a vyskúšajte nové spôsoby pre občasný prirodzený detox. Príznaky, ktoré Vás trápia každý deň, budú preč takmer okamžite.

Čítajte ďalej Čo je detoxikačná diéta?
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy