Pravda o detoxikačných čajoch

Posledná úprava 15.12.2022

Na tekutej strave nemôže byť ľudské telo príliš dlho a väčšina nápojov má len obmedzené detoxikačné účinky. Teatox, alebo detox čajom, je jemnejší prístup k detoxifikácii a to preto, že zahŕňa pridanie niekoľkých šálok bylinného čaju k zdravej strave, ktorú konzumujete, namiesto úplného nahradenia jedla nápojmi.

Sila čaju

Zdravotné prínosy čaju pokrývajú takmer všetky oblasti - čaj môže pomôcť znížiť riziko vzniku cievnej mozgovej príhody a srdcových chorôb, znížiť krvný tlak, zlepšiť náladu a duševnú výkonnosť a dokonca aj udržať si vysokú hladinu energie a nízku váhu.

Keď však príde na detoxikáciu, samotný čaj nestačí. Žiadne jedlo, bylina, alebo liek nemá schopnosť liečiť ochorenia ani “detoxikovať” telo, na tom sa zhodujú aj odborníci.

V skutočnosti neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by podporili tvrdenia výrobcov čajových zmesí, že ich detoxikačné čaje skutočne očistia ľudské bunky. Vysoko kvalitné čaje však môžu pomôcť podporiť prirodzený denný proces detoxikácie tela, rovnako ako iné potraviny a nápoje môžu tomuto systému ublížiť, tvrdia vedci.

Klasické zelené a čierne čaje sú bohaté na antioxidanty – ktoré sú tajomstvom posilnenia prirodzeného procesu čistenia nášho tela. Antioxidanty znižujú oxidačný stres a množstvo voľných radikálov v tele. Priveľa voľných radikálov môže spôsobiť chronický zápal a dokonca mutáciu DNA kmeňov, čo vedie k rakovine a ďalším chronickým ochoreniam.

Detoxikačné čaje

Ak sú zelený a čierny čaj užitočné v čistej forme, poskytujú značkové čaje určené špeciálne na detoxikáciu nejaké výhody?

Detoxikačné čaje ponúkajú ďalšie prínosy pre zdravie vďaka pridaným zložkám. Byliny ako je citrónová tráva, zázvor, púpava, a pestrec majú vlastnosti, ktoré podporujú zdravie pečene, jedného z orgánov zodpovedných za prirodzený proces detoxikácie. Bolo tiež preukázané, že zázvor zmierňuje oxidačný stres v pečeni, čo nepriamo pomáha tomuto orgánu efektívnejšie si plniť svoju úlohu čistenia krvi.

Jedna vec, na ktorú si treba dávať pozor pri detoxe čajom, je jedna bežná zložka - bylinné preháňadlo - sena. Jedna časť detoxikácia je očista čriev, a sena pomáha tomuto procesu. Aj keď čaj s obsahom seny môže byť v krátkodobom horizonte užitočný ako večerný nápoj, príliš dlhé užívanie seny môže spôsobiť zvracanie, hnačku, nerovnováhu elektrolytov a dehydratáciu. Ak máte pocit zápchy, pite pár večerov čaj zo seny. Na bežné pitie si však vyberte čaje bez obsahu seny.

Najlepšia metóda

Odborníci na výživu sa zhodujú na tom, že pitie čaju po prebudení a pred spaním môže pomôcť naštartovať telo alebo ho upokojiť, v závislosti na druhu čaju, ktorý si zvolíte. Ak ste čajový fanatik, vypite za deň niekoľko šálok. Ak nie ste citlivý na kofeín, pravdepodobne zvládnete päť až sedem šálok denne, bez akýchkoľvek negatívnych vedľajších účinkov.

Najdôležitejšia časť vášho teatoxu nespočíva v tom, aký čaj si vyberiete - je to o tom, čo jete: Čaj môže byť liečivý a detoxikujúci, iba ak vaše telo nezaťažujete stravou, ktorú konzumujete, čoho sa dopúšťa väčšina ľudí. Aby bolo možné skutočne detoxikovať telo, prestaňte jesť spracované a vyprážané potraviny, a zvýšte príjem ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov, chudých bielkovín a protizápalových tukov ako sú avokádo a mandle. Akonáhle bude vaša strava čistá a jemná k vášmu telu, môžete začať s detoxikačnými čajmi, aby ste posilnili svoju prirodzenú funkciu orgánov. Vyskúšať môžete aj nasledovné kombinácie.

Púpava

Púpava pomáha funkcii pečene tým, že pomáha odstrániť toxíny a obnoviť hydratáciu a vyváženie hladiny elektrolytov.

Citrón a zázvor

Tento revitalizujúci čaj je skvelý na ráno, pretože jeho nízky obsah kofeínu vás zobudí bez toho, aby zaťažil žalúdok. Okrem toho ľudia, ktorí pili horúci zázvorový čaj, sa cítili po jedle plnšie a mali menšiu chuť do jedla neskôr.

Citrónový jazmínový zelený čaj bez obsahu kofeínu

Spolu s harmančekom a mätou na upokojenie tela, sa odporúča šálka pred spaním. Navyše, jeho vysoký obsah vitamínu C znamená, že je plný antioxidantov.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy