Domov / / / Pravda o detoxikačných čajoch

Pravda o detoxikačných čajoch

Posledná úprava 13.12.2017

Sme unavení z akéhokoľvek trendu, ktorý zahŕňa detoxikáciu len nápojmi. Všetci už dobre vieme, že na tekutej strave nemôže naše telo byť príliš dlho, a väčšina nápojov, ktoré odporúčajú celebrity majú len obmedzené detoxikačné účinky. Ale teatox, alebo detox čajom, je jemnejší prístup k detoxifikácii a to preto, že zahŕňa pridanie niekoľkých šálok bylinného čaju k zdravej strave, ktorú konzumujete, namiesto nahradenie jedla nápojmi úplne. Detoxikácia čajom nie je nový koncept: Giuliana Rancic použila čajovú diétu na to, aby zhodila tri kilá pred svadbou v roku 2007, zatiaľ čo Kendall Jenner nedávno pripisovala jej postavu ako z predvádzacieho móla jej závislosti na čaji (údajne pije takmer tucet šálok značkovej detoxikačnej zmesi zeleného čaju a citrónovej trávy každý deň!).

Sila čaju

Zdravotné prínosy čaju pokrývajú takmer všetky oblasti - študijná analýza talianskych, holandských, a amerických vedcov zistila, že čaj môže pomôcť znížiť riziko vzniku cievnej mozgovej príhody a srdcových chorôb, znížiť krvný tlak, zlepšiť náladu a duševnú výkonnosť a dokonca aj udržať si vysokú hladinu energie a nízku váhu. Keď však príde na detoxikáciu, samotný čaj nestačí. "Žiadne jedlo, bylina, alebo liek nemá schopnosť liečiť ochorenia ani “detoxikovať” telo," hovoria odborníci. V skutočnosti neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by podporili tvrdenia čajových spoločností, že ich detoxikačné čaje skutočne očistia ľudské bunky. Vysoko kvalitné čaje však môžu pomôcť podporiť prirodzený denný proces detoxifikácie tela, rovnako ako iné potraviny a nápoje môžu tomuto systému ublížiť, tvrdia vedci. Klasické zelené a čierne čaje sú bohaté na antioxidanty – ktoré sú tajomstvom posilnenia prirodzeného procesu čistenia nášho tela. “Antioxidanty znižujú oxidačný stres a množstvo voľných radikálov v našom tele, príliš veľa ktorých môže spôsobiť chronický zápal a dokonca mutáciu našich DNA kmeňov, čo vedie k rakovine a ďalším chronickým ochoreniam,” vysvetľujú odborníci.

Detoxikačné čaje

Ak sú zelený a čierny čaj užitočné v čistej forme, poskytujú značkové čaje určené špeciálne na detoxikáciu nejaké výhody? "Detoxikačné čaje ponúkajú ďalšie prínosy pre zdravie vďaka pridaným zložkám," hovoria odborníci. Byliny ako je citrónová tráva, zázvor, púpava, a pestrec majú vlastnosti, ktoré podporujú zdravie pečene, jedného z orgánov zodpovedných za váš prirodzený proces detoxikácie. Bolo tiež preukázané, že zázvor zmierňuje oxidačný stres v pečeni, čo nepriamo pomáha tomuto orgánu efektívnejšie si plniť svoju úlohu čistenia krvi. Jedna vec, na ktorú si treba dávať pozor pri detoxe čajom, je jedna bežná zložka - bylinné preháňadlo - sena. "Jedna časť detoxikácia je očista čriev, a sena pomáha tomuto procesu. Aj keď čaj s obsahom seny môže byť v krátkodobom horizonte užitočný ako večerný nápoj, príliš dlhé užívanie seny môže spôsobiť zvracanie, hnačku, nerovnováhu elektrolytov a dehydratáciu. Ak máte pocit zápchy, pite pár večerov čaj zo Senny. Na bežné pitie si však vyberte čaje bez obsahu Senny.

Najlepšia metóda

Odborníci na výživu sa zhodujú na tom, že pitie čaju po prebudení a pred spaním môže pomôcť naštartovať vaše telo alebo ho upokojiť, v závislosti na druhu čaju, ktorý si zvolíte. Ak ste čajový fanatik, vypite za deň niekoľko šálok: Ak nie ste citliví na kofeín, pravdepodobne zvládnete päť až sedem šálok denne, bez akýchkoľvek negatívnych vedľajších účinkov, hovoria odborníci. Najdôležitejšia časť vášho teatoxu, aj keď nespočíva ani v tom, aký čaj si vyberiete - je to o tom, čo jete: “Čaj môže byť liečivý a detoxikujúci iba ak váš systém nezaťažujete stravou, ktorú konzumujete, čoho je vinná väčšina ľudí. Aby bolo možné skutočne detoxikovať vaše telo, prestaňte jesť spracované a vyprážané potraviny, a zvýšte svoj príjem ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov, chudých bielkovín a protizápalových tukov ako sú avokádo a mandle. Akonáhle bude vaša strava čistá a jemná k vášmu telu, môžete začať s detoxikačnými čajmi, aby ste posilnili svoju prirodzenú funkciu orgánov. Vyskúšať môžete aj nasledovné kombinácie.

1. Púpava: Púpava pomáha funkcii pečene tým, že pomáha odstrániť toxíny a obnoviť hydratáciu a vyváženie hladiny elektrolytov

2. Citrón & Zázvor: Tento revitalizujúci čaj je skvelý na ráno, pretože jeho nízky obsah kofeínu vás zobudí bez toho, aby zaťažil váš žalúdok. Okrem toho, štúdii vykonanej na Columbia University v roku 2011, ľudia, ktorí pili horúci zázvorový čaj sa cítili po jedle plnšie a hlásili menšiu chuť do jedla neskôr.

3. Yogi DeTox: Okrem inšpiračných správ na každom čajovom sáčku, táto konkrétna paleta Yogi čajov zahŕňa lopúch a púpavu na pomoc vašej pečeni a borievku na posilnenie vašej funkcie obličiek.

4. Citrónový jazmínový zelený čaj bez obsahu kofeínu: Spolu s harmančekom a mätou na upokojenie systému, odporúčame šálku pred spaním. Navyše, jeho vysoký obsah vitamínu C znamená, že je plný antioxidantov.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy