10 spôsobov ako NE-detoxikovať vaše telo

Posledná úprava 16.12.2022

Už len prostým denným pitím čistej vody telo očistíte od toxínov a pridaním pár ingrediencií môžete vodu premeniť na detoxikačnú vodu a získať z nej tak ešte viac benefitov. Piť vodu kvôli očiste môžete na dennej báze alebo ako súčasť širšie zameranej detoxikácie. Každá z ingrediencií vám poskytne trochu odlišné benefity, takže dbajte na to, aby ste vždy vybrali ingredienciu podľa cieľu, ktorý chcete dosiahnuť.

Čomu by ste sa ale radšej mali pri správnej detoxikácii vyhnúť a na čo dávať pozor?

Ísť do extrémov

Aj napriek tomu, že pri detoxikácii musíte zmeniť to, čo bežne jete, pijete alebo robíte, nemusíte ísť do veľkých extrémov. Bežná mienka je, že musíte po určitú dobu hladovať a že to, ako sa vaše telo bude zbavovať toxínov, bude bolestivý proces. Avšak jeden z najúčinnejších detoxikačných programov sa zameriava na vaše pohodlie a zároveň dodáva vášmu telu to, čo si na nutričnej úrovni vyžaduje.

Nebyť pripravený

Ak detoxikáciu vášho tela zoberiete na ľahkú váhu, podľa všetkého sa dočkáte rozličných výsledkov. Musíte vedieť nielen to, ako to spravíte ale ako začnete, ako dlho to budete robiť a ako sa vrátite do normálu, keď detoxikáciu skončíte. Musíte si taktiež stanoviť to, čo pre vás „normál“ bude znamenať. Vrátite sa späť k predchádzajúcemu stravovaniu, alebo detoxikáciou chcete vaše stravovanie zmeniť? Tieto otázky musia byť predtým ako začnete s detoxikáciou zodpovedané, lebo inak celá detoxikácia môže byť neúspešná.

Vybrať si zlé obdobie

Absolvovať detoxikáciu počas stresujúceho alebo zaneprázdneného obdobia nie je dobrý nápad. Nenaplánujte si detoxikáciu ak sa blížia vaše narodeniny, počas sviatkov alebo ak to máte v práci rušné. Musíte sa uistiť, že si vyberiete obdobie, kedy máte vo vašom živote čo najmenej rozrušenia a pokušenia, čiže máte lepšiu šancu dodržiavať program a ťažiť z jeho výhod. Najlepším obdobím na detoxikáciu je zvyčajne po sviatkoch alebo narodeninách, počas ktorých ste to pravdepodobne prehnali s nezdravým jedlom a alkoholom.

Zanedbávať pitie vody

Nezáleží na aký program detoxikácie sa dáte, prídete na to, že pri každom musíte dodržiavať podobnú stratégiu: dodržiavať určitý príjem vody. Pre mnohých to znamená pitie viac vody ako sú zvyknutí a stojí ich to nemalé úsilie. Pitie vody je dôležité, pretože vaše vnútorné orgány sú vtedy v detoxikačnom režime s cieľom očistiť sa od toxínov. Bez dostatočnej hydratácie toho však nie sú schopné. Je to taktiež spôsob, s ktorým sa postaráte o to, aby všetky procesy vo vašom tele prebiehali ľahko.

Ignorovať signály vášho tela

Detoxikačné obdobie je obdobím, kedy máte lepšie počúvať signály vášho tela, nie ich ignorovať. Ak cítite bolesť alebo nepohodlie, ktoré je silnejšie ako je bolesť z hladu, nemali by ste na seba tlačiť a pokračovať ignorujúc bolesť. Pred detoxikáciou je najlepšie poradiť sa s lekárom, či môžete bezpečne absolvovať detoxikáciu. Takýmto spôsobom prídete na to, či sú vaše bolesti spôsobené detoxikáciou, alebo iným problémom. Môže to vyznieť nezmyselne, avšak na to, aby ste absolvovali detoxikáciu, musíte byť dostatočne zdraví aj napriek tomu, že práve pomocou detoxikácie chcete byť zdravší.

Unáhliť sa do a z detoxikačného programu

Na detoxikáciu musíte pripraviť vaše telo aj vašu myseľ, preto je dôležité sa do detoxikácie nenáhliť a zrazu prestať jesť, alebo zhurta začať jesť iba ovocie alebo zeleninu. Prejdite na to ľahko, upozornite telo, že prichádza zmena. Taktiež takto uvedomíte aj vašu myseľ, že robíte iné veci a nie je dôvod na paniku. Je taktiež dôležité vrátiť sa k normálnej strave postupne a nie šokovať telo tým, že ho nakŕmite jedlami, ktoré ste si po nejaký čas nedopriali.

Domnievať sa, že to robíte iba pre vaše telo

Ak si myslíte, že detoxikácia je niečo, čo robíte iba pre vaše telo, tak ste na veľkom omyle. Je možné detoxikovať vašu myseľ rovnako ako aj vaše telo. A to zastavením toku nesprávnych a znepokojujúcich myšlienok a zvýšením toku posilňujúcich a pozitívnych myšlienok. Ak sa snažíte o detoxikáciu a pritom stále trávite hodiny pri znepokojujúcich správach a napchávate sa pizzou a fast foodom, nedoprajete si kompletnú očistu. Zbavte sa týchto negatívnych návykov a snažte sa počas detoxikačného programu vašu myseľ zrelaxovať, ako najviac dokážete.

Podľahnúť hriešnym chúťkam

Detoxikácia naozaj funguje iba keď zastavíte príjem toxických látok. Ak sa do toho ledva dostávate a už pocítite hriešne chúťky a rovno sa im poddáte, dávate vášmu telu iba polovičnú šancu na to, aby vykonalo to, čo potrebuje. Kvalitný detoxikačný program uzná skutočnosť, že budete mať hriešne chúťky a bude na to pripravený. Bude v ňom buď polievka, smoothie alebo čaj, ktorý si môžete dopriať, keď príde na pokušenie. A to tak, že si tým nepokazíte celé vaše úsilie. Berte to takto: hriešne chúťky sú dôkazom, že váš detoxikačný program naozaj funguje. Vaše telo túži po niečom, čo mu nie je dopriate. Zabojujte s týmito chúťkami a oni nakoniec ustúpia.

Skočiť z jedného programu do druhého

Je bežné, že si myslíte, že tráva u suseda je zelenšia. Môže sa vám stať, že ste uprostred detoxikačného programu a zapáči sa vám iný. To je v pohode, pokiaľ určitý program najprv dokončíte, a až potom začnete iný. Avšak prerušiť jeden a začať iný vás nedostane tam, kde zo zdravotného hľadiska chcete byť. Kvalitný detoxikačný program vám poskytne vytúžené výsledky, pokiaľ sa nedáte zlákať zdanlivo zelenšou pastvinou. To môže byť totiž únikový mechanizmus, ktorý použijete na to, aby ste nedokončili očistu vo fáze, kedy už veci nie sú tak ľahké.

Vzdať sa príliš skoro

Hoci nechcete ignorovať signály vášho tela a pokračovať ignorujúc bolesť, nechcete taktiež v tom najlepšom, kedy je to zároveň o niečo ťažšie, prestať. Často až po týchto momentoch začne mať očista pozitívne účinky, takže je dôležité vedieť rozlíšiť, čo je normálne a čo zase nesúvisí s vedľajšími účinkami a symptómami detoxikácie. Vaša snaha a sústredenosť je pri detoxikácii kľúčom, a ak chcete vidieť vytúžené výsledky, vyžaduje si to zotrvať až do konca. Skúste sa poradiť s niekým, kto už túto cestu absolvoval a bude ochotný vám poradiť.

Vyhýbanie sa niečomu, čo by ste nemali robiť, je niekedy rovnako účinné ako vedieť, čo by ste robiť mali. Teraz, keď ste už oboznámený s 10 najväčšími chybami, ktoré ľudia robia na ceste zvanej detoxikácia, budete lepšie pripravený na úspešnú cestu a nepridáte sa k tým, ktorí to nezvládli. Vaše telo je nádherným nástrojom schopným vysporiadať sa so všetkým, čím ho zaťažíte a vie, kedy s ním máte iba tie najlepšie úmysly. Pamätajte na to aj počas detoxikačného programu, vtedy túto cestu úspešne zvládnete.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy