Sú detoxikačné diéty bezpečné?

Posledná úprava 15.12.2017

Čo znamená detoxikačná diéta

Názov detoxikácia znie upokojujúco - každý vie, že niečo toxické je pre nás škodlivé. Navyše, tieto detoxikačné diéty vám odporúčajú jesť prírodné potraviny a zahŕňajú veľa vody a zeleniny - vy viete, že všetky tieto veci sú pre vás dobré. Počuli ste o celebritách, ktoré sú na detoxikačných diétach a ľudia, ktorí absolvujú protidrogové alebo protialkoholické liečenie, aj to sa nazýva detoxikácia. Takže, nieje teda detoxikačná diéta dobrá voľba?

Nie tak celkom. Rovnako ako mnoho iných výstrelkov stravy, detoxikačné diéty môžu mať škodlivé vedľajšie účinky, a to najmä pre dospievajúcich.

Toxín je chemická látka alebo jed, ktorý ako je známe má škodlivé účinky na telo. Toxíny môžu pochádzať z potravy alebo vody, z chemických látok používaných pri raste alebo spracovaní potravín, a to aj zo vzduchu, ktorý dýchame. Naše telá spracovávajú tieto toxíny cez orgány, ako sú pečeň a obličky a zbavujú sa ich vo forme potu, moču a stolice.

Aj keď teória detoxikačnej stravy nebola vedecky preukázaná, ľudia, ktorí ju podporujú veria, že toxíny sa nie vždy správne odplavia z tela pri vylučovaní. Podľa nich toxíny ostávajú v našom zažívacom systéme či lymfe a taktiež v našej koži a vlasoch. Spôsobujú problémy, ako je únava, bolesti hlavy a nevoľnosť.

Základnou myšlienkou detoxikácie je vzdať sa dočasne určitých druhov potravín, o ktorých sa predpokladá, že obsahujú toxíny. Cieľom je očistiť a zbaviť telo všetkých "zlých" vecí. Ale pravda je, že ľudské telo je navrhnuté tak, aby sa detoxikovalo samé.

Detoxikačné diéty sa líšia. Väčšina z nich ponúka urýchlenú verziu. Znamená to vzdať sa jedla na pár dní a potom postupne opätovné zavedenie niektorých potravín do stravy. Mnoho z týchto detoxov tiež nabáda k črevnej sprche alebo klystíru, aby sa vyčistilo hrubé črevo. (Klystír vyplachuje konečník a hrubé črevo vodou.) Ostatné detoxikačné programy odporúčajú užívať špeciálne čaje alebo doplnky na pomoc v procese "čistenia".

Existuje veľa tvrdení o tom, čo detoxikačná strava dokáže, od prevencie a liečby chorôb, dodá ľuďom viac energie alebo koncentráciu. Samozrejme, jesť stravu s nižším obsahom tuku a vyšším obsahom vlákniny môže pomôcť veľa ľudom cítiť sa zdravšie. Ale ľudia, ktorí podporujú detoxikačné diéty tvrdia, že je to spôsob na odstránenie toxínov. Neexistuje žiadny vedecký dôkaz, že tieto detoxikačné diéty pomáhajú zbaviť telo toxínov rýchlejšie, alebo že odstránením toxínov budete zdravší a energický človek.

Na čo si treba dať pozor

Detoxikačné diéty údajne pomáhajú "vyčistiť systém", mnoho ľudí si myslí, že budú chudnúť, ak sa pokúsia o tieto diéty.

Tu je pravda:

  • Detoxikačné diéty sa nedporúčajú teenagerom. Normálny dospievajúci človek potrebuje veľa výživných dobrôt, kalórií a bielkovín na podporu rýchleho rastu a rozvoja. V tomto prípade diéty, ktoré zahŕňajú pôst a prísne obmedzenie jedla, nie sú dobrý nápad. Pre teenagerov, ktorí sa podieľajú na športových a pohybových aktivitách, ktoré si vyžadujú dostatok jedla a takýto pôst im neposkytuje dostatočné palivo a podporu na výkon, môžu byť detoxikačné diéty obzvlášť riskantné.
  • Detoxikačné diéty sa neodporúčajú pri zmenenom zdravotnom stave.​Detoxikácia sa neodporúča sa pre ľudí s cukrovkou, srdcovými chorobami, alebo inými chronickými ochoreniami. Vyhnite sa detoxikačnej diéte ak ste tehotná, alebo máte poruchu príjmu potravy.​
  • Detoxikačné diéty môžu byť návykové. ​​​ Je to preto, že pri nejedení a používaní klystíru vzniká určitý pocit eufórie, ktorý je podobný ako zažívajú ľudia z nikotínu alebo alkoholu. To sa môže stať nebezpečnou závislosťou, ktorá vedie k zdravotným problémom, vrátane závažných porúch príjmu potravy, srdcových problémov a dokonca aj smrti.
  • Detoxikačné prípravky môžu mať vedľajšie účinky.Veľa doplnkov používaných pri detoxikačných diétach sú vlastne laxatíva a tie sú navrhnuté tak, aby si ľudia častejšie “odskakovali”, čo nemusí byť vždy príjemné. Laxatívne doplnky niesú dobrý nápad, pretože môžu spôsobiť dehydratáciu, minerálnu nerovnováhu a problémy s tráviacim ústrojenstvom.
  • Detoxikačné diéty nepomáhajú zbaviť sa tuku. ​​Ľudia, ktorí rýchlo stratia kilá po dobu niekoľkých dní, ale väčšina z toho bude voda a svalovina, získajú po ukončení detoxikačného programu svoju pôvodnú váhu naspäť.
  • Detoxikačné diéty sú len pre krátkodobé účely. Okrem spôsobenia ďalších zdravotných problémov, pôst po dlhšiu dobu môže spomaliť metabolizmus človeka, takže je ťažšie udržať si stálu váhu, alebo neskôr schudnúť.
  • Jedzte správne a vaše telo sa postará o všetko. ​​Samozrejme, že je to skvelý nápad, jesť veľa ovocia a zeleniny, získať veľa vlákniny a piť vodu. Ale tiež je potrebné sa ubezpečiť, či máte všetky živiny, ktoré potrebujete aj z iných potravín, vrátane bielkovín (zo zdrojov, ako sú chudé mäso, ryby, vajcia a fazuľa) a vápnika (z potravín, s nízkym obsahom tuku alebo nízkotučných mliečnych výrobkov).
  • Ľudské telo je navrhnuté tak, aby sa čistilo samo.​​Môžete si pomôcť používaním množstva zdravých potravín. Ak máte otázky týkajúce sa detoxikačných diét alebo obavy zo svojej hmotnosti, poraďte sa so svojím lekárom alebo registrovaným dietológom.
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy