Zdravé stravovanie. Zmeňte svoje predsavzatia na návyky

Posledná úprava 20.01.2023

Tri najpopulárnejšie predsavzatia týkajúce sa zlepšenia zdravotného stavu sú zdravšie sa stravovať, pravidelne cvičiť a zhodiť nadbytočnú váhu. Ak tieto zámery chcete aj uskutočniť, je potrebné čosi viac ako iba vrúcne želanie. Ako preniesť tieto predsavzatia do každodenného života?

Návyk je zvyk, ktorý vykonávame automaticky, často bez toho, aby sme sa nad ním zamýšľali, uvedomovali si takéto konanie. Jednoducho, na takúto činnosť sa nesústredíme, vykonávame ju so samozrejmosťou.

Tu je niekoľko príkladov, ako posunúť zdravšie stravovanie na úroveň návyku:

  • Cieľ. Spíšte si, čo presne chcete urobiť. Napríklad, zjesť ovocie a zeleninu ku každej večeri.
  • Skutok. V kalendári alebo poznámkovom bloku (v tlačenej alebo elektronickej forme) si zaznačte deň, kedy začínate. Nachystajte si zásoby ovocia a zeleniny, ktoré máte radi. Začnite.
  • Opakovanie. Každý večer si pridajte k jedlu ovocie a zeleninu. „Odfajknite“ si v kalendári alebo poznámkovom bloku túto položku ako splnenú.
  • Opakovanie. Pokračujte v tom každý večer a vždy si to zaznamenajte do kalendára či bloku. Pri večeri sa vždy na chvíľu zamyslite a uvedomte si svoje pozitívne pocity prameniace z tohto večerného rituálu.
  • Opakovanie. Nech sa vám tento rituál stane rutinou. Stanovte si určitý spúšťač, ktorý vyvolá takéto správanie. Nech sa pre vás ovocie a zelenina stane neprehliadnuteľným – uložte si ich v chladničke aj v špajzi do popredia. Nalepte si k tanierom poznámku, aby ste si ovocie či zeleninu nezabudli pridať k jedlu.

Počas tohto procesu buďte čo najkonkrétnejší.

Zamyslite sa nad krokmi, ktoré vás dovedú k vytúženému cieľu, a to zautomatizovať si určitý vzorec chovania. Napríklad, spíšte si špeciálny ovocno-zeleninový nákupný zoznam. Rozdeľte si ho na čerstvé, konzervované, sušené a mrazené zásoby ovocia a zeleniny, nech vám nikdy žiadna položka doma nechýba.

Zamyslite sa nad prekážkami vo večernej rutine.

Napr., čo ak nebudete večerať doma? Zbaľte si niečo, čo budete môcť zjesť pred večerou.

Alebo, ako si zachováte vaše úsilie, až „vyprchá čaro novosti“? Zamerajte sa na pozitíva, ktoré pociťujete – dobrý pocit sýtosti, konzumovanie menej vysokokalorických potravín, lepší vzhľad pleti, atď.

Inými slovami, zamyslite sa nad výhodami, ktoré vám váš nový návyk prináša.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac