Priberáme z nezdravého jedla, nie zo sacharidov a tukov. Ale prečo?

Posledná úprava 20.01.2023

Skutočné príčiny vzniku obezity sú komplikované a rozmanité. Na vine nikdy nie je iba jedna vec, k obezite prispievajú rôzne faktory – interné (naša biológia) a externé (naše životné prostredie). A nielen to, kombinácia faktorov sa môže od človeka k človeku líšiť. To, čo vyvolá obezitu u jednej osoby, nemusí mať žiaden vplyv na druhú.

Nárast kalórií pochádza zo spracovaných jedál a polotovarov, vrátane nápojov

Samozrejme, nie je to tým, že jeme viacej jedla. Problém je, že jeme viac polotovarov a komerčne spracovaných potravín. Pred sto rokmi sme jedli hlavne jednoduchú, domácu stravu. Dnes pochádza veľké percento príjmu potravy z rýchloobčerstvení, prípadne z polotovarov určených do mikrovlnnej rúry.

Nezdravé jedlo ovplyvňuje mozgové centrá, ktoré regulujú, koľko toho zjeme

Ľudský mozog je najkomplexnejší objekt vo vesmíre. Najväčšiu časť tvorí vonkajšia vrstva nazývaná cerebrálny kortex. Je to miesto, kde sa odohráva väčšina našich „pokročilých“ funkcií. Logika, kreativita, jazyk, matematika, a tak ďalej. Avšak logickú časť nášho mozgu nemáme vždy pod kontrolou.

Ďalšie oblasti mozgu sa starajú o fyziologické funkcie, ako je dýchanie, tep srdca, telesná teplota a iné. Tieto fyziologické funkcie sú kontrolované podvedome. Nemusíme na ne myslieť, pretože všetko sa to deje vďaka autopilotovi.

Telesná váha je tiež kontrolovaná z veľkej časti mozgom. Deje sa tak v oblasti, ktorá sa nazýva hypotalamus. Ten reguluje hormóny a všetky druhy interných funkcií. Do tohto procesu je zapojený aj systém nazývaný „systém odmien“. Aktivuje sa vtedy, ak robíme veci, ktoré nám robia radosť, ako napríklad smiech alebo jedenie.

Nanešťastie, mozgová kôra (logika a rozum) nemá plnú kontrolu nad príjmom potravy. Ten je silno ovplyvnený inými, „primitívnejšími“ oblasťami mozgu. Mozgová kôra sa snažiť môže, no aj iné časti mozgu sa neustále snažia uplatniť svoj vplyv. Tlačia na nás, aby sme urobili čosi, o čom sme sa už predtým rozhodli, že to nie je v našom najlepšom záujme.

Ako to vyzerá, nezdravé jedlá priamo ovplyvňujú niektoré z tých mozgových centier, ktoré kontrolujú a regulujú apetít, hlad a množstvo tuku v tele. Ak sú takýmto spôsobom ovplyvnené mozgy ľudí, ktorí majú sklon k priberaniu, vytvorí sa silná fyziologická túžba. Zjesť viac a spáliť menej. Sila kognitívnej zdržanlivosti („sila vôle“), v porovnaní s touto túžbou bledne.

Toto je jednou z kľúčových príčin, prečo obezitu spúšťajú nezdravé jedlá, a nie tie „skutočné“ jedlá. A možno sú zodpovedné aj za iné ochorenia.

Nezdravé jedlá môžu vyvolať zápal v mozgu, čo vyvoláva leptínovú rezistenciu

Hlavná oblasť v mozgu, ktorá reguluje rovnováhu energie, sa volá hypotalamus. Sníma rôzne signály, vrátane hormónov, ktoré u nás buď vyvolajú pocit sýtosti alebo hladu. Mozog reguluje príjem potravy z krátkodobého (od jedného jedla k druhému) aj dlhodobého hľadiska. Hlavný hormón, ktorý je zapojený do zachovania dlhodobej energetickej rovnováhy, sa nazýva leptín. A leptín je produkovaný telesnými tukovými bunkami.

Čím sú tukové bunky väčšie, tým viac leptínu produkujú. A toto funguje ako signál mozgu, že máme kopec uchovanej energie a teda nepotrebujeme nič jesť. Keď schudneme, naše tukové bunky sa zmenšia a začnú tvoriť menej leptínu. Mozog to interpretuje ako hladovanie, takže sme zrazu hladnejší a začíname spaľovať menej kalórií. A naopak, ak príjmeme prebytok tuku, potom naše tukové bunky vylučujú viac leptínu. Mozog si potom uvedomí, že už nepotrebujeme jesť, pretože máme pocit sýtosti. Takže spaľujeme kalórie normálnou rýchlosťou.

Takýmto spôsobom mozog „chráni“ svoju tukovú masu a jeho úlohou je pomôcť nám, aby sme nehladovali, ale ani neboli tuční. Oboje by malo negatívny vplyv na našu schopnosť prežiť v prírode. Problémom je, že tento veľmi jasný systém, ktorý sa vytvoril počas evolúcie tak, aby reguloval energetické hladiny, je narušený. Práve preto, že mozog nevysiela leptínový signál. Takýto stav sa volá leptínová rezistencia a patrí k hlavným príčinám obezity.

Keď mozog „nevidí“ prichádzať žiaden leptín z tukových buniek, nevidí, že tukové bunky sú ho plné. Inak povedané, mozog si myslí, že hladujeme, hoci v skutočnosti máme k dispozícii množstvo uloženého tuku.

No ak je leptínová rezistencia kľúčovým spúšťačom obezity, čo vyvoláva leptínovú rezistenciu? Podľa odborníkov by mohol byť dôvodom zápal v hypotalame. Ten by mohol spôsobovať, že sa mozog stane odolný voči leptínu. Podľa výskumu uskutočnenom na potkanoch boli výsledky ohromujúce. Išlo o to, že autori porovnávali myši, ktoré kŕmili štandardným krmivom s myšami, ktoré boli sedem dní na vykrmovacej diéte. Následne kontrolovali zápalové bunky v mozgu. Ich počet, veľkosť a aktivita drasticky stúpla u myší na vykrmovacej diéte. A to ju myši podstúpili iba počas siedmich dní. Takýto jav sa však neprejavil iba u hlodavcov. Vedci preukázali, že slabý zápal sa vyskytuje aj v mozgoch obéznych ľudí. Podľa štúdie, hlodavci, u ktorých nedošlo k zápalovej reakcii, sa nestali rezistentný na leptín. To ich hypotézu iba podporilo. Zaujímavé je, že nič také sa u myší na bežnej strave nestalo. A ak sa myši presunú z vykrmovacej na zdravú diétu, negatívne zmeny sa kompletne zvrátia.

Toto indikuje, že je proces reverzibilný aj u ľudí. Musia ale prejsť na zdravú diétu pozostávajúcu z prírodných, resp. prirodzených potravín.

To nás ale privádza k ďalšiemu problému. Ako zariadiť to, aby sme sa v modernom prostredí úplne vyhli, alebo aspoň obmedzili príjem škodlivých potravín. Potravín, ktoré dokážu byť vyložene návykové.

Nezdravé jedlá navodzujú pocit veľkého uspokojenia, čo môže u niektorých ľudí vyvolať závislosť

Ďalší problém nezdravého stravovania je, že takéto jedlo vyvoláva pocit veľkého uspokojenia. Máme z neho potešenie. To, čo považujeme za potešenie, je v skutočnosti nával dopamínu v odmeňovacom systéme mozgu. Funguje to ako signál pre mozog, že toto chovanie je správne. Mozog je naprogramovaný na to, aby vyhľadával správanie, ktoré stimuluje uvoľňovanie dopamínu. Hoci tento systém fungoval v prírodnom potravinovom prostredí, moderné nezdravé jedlá sú takzvané „superstimulanty“. Spôsobujú intenzívne uvoľňovanie dopamínu, podobným spôsobom, ako funguje kokaín. Viaceré štúdie dokázali, že polotovary a spracované nezdravé jedlo aktivuje tie isté oblasti v mozgu, ako drogy. U citlivých ľudí to môže viesť k vyloženej závislosti, kedy človek úplne stratí kontrolu nad svojím príjmom potravy.

Existujú rôzne štúdie, ktoré ukazujú, že nezdravé jedlo vedie k rôznym symptómom, ktoré sú úplne rovnaké, ako pri drogovej závislosti. Jednoducho povedané, vplyv nadmerného odmeňovania vyvolaný nezdravým jedlom, „kradne“ cestičky v mozgu, ktoré boli pôvodne vytvorené na to, aby nám pomohli objaviť také chovanie, ktoré nám spôsobuje potešenie a ktoré je dobré pre naše prežitie.

Dokonca aj ľudia, ktorí nie sú od nezdravého jedla „závislí“, niekedy pociťujú rôzne symptómy podobné závislosti, ako je napríklad vyjedanie alebo obsesívne myslenie na jedlo. To potom spustí zvýšený príjem energie a priberanie na váhe.

Potravinové spoločnosti sú si toho všetkého veľmi dobre vedomé. A využívajú všetky triky, aby urobili zo svojho jedla čo najväčšiu „odmenu“.

Odkaz na záver

Hoci sú príčiny obezity komplexné a rôznorodé, dôkazy jasne poukazujú na to, že problémy v mozgu k nadmernému priberaniu a neúspešnému chudnutiu veľmi prispievajú. Najlepšia vec, akú môžete urobiť, je konzumovať prirodzené potraviny a žiť zdravým životným štýlom. Tak, aby nedošlo k žiadnemu zápalu. Vyhýbajte sa spracovaným potravinám s vysokým obsahom cukru, rafinovaným zrnám, zeleninovým olejom a transtukom. Nahraďte ich skutočnými, prirodzenými potravinami, to je dobrý spôsob, ako začať úspešne chudnúť.

Zlá strava vás robí tučnými a chorými. Kľúčom ku zdraviu sú celé, nekombinované, jednozložkové potraviny. Bodka.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac