Čo je detoxikačná diéta?

Posledná úprava 09.01.2018

Detoxikácia, skrátene detox, je pre telo prirodzený, prebiehajúci proces neutralizácie alebo odstraňovania toxínov z tela. Toxíny sú čokoľvek, čo môže potenciálne poškodiť telesné tkanivá, vrátane odpadových produktov, ktoré vznikajú následkom normálnej bunkovej aktivity. Sú nimi napríklad amoniak, kyselina mliečna a homocysteín a človekom vyrobené toxíny, ktorým sme vystavení v životnom prostredí, potravinách a vode. Pečeň, črevá, obličky, pľúca, koža, krv a lymfatické systémy pracujú spoločne na tom, aby zabezpečili, že toxíny sú premenené na chemicky na menej škodlivé zlúčeniny a vylúčené z tela.

Čo je to detoxikačná diéta?

Aj keď je detox primárne chápaný ako liečba závislosti na alkohole alebo drogách, tento termín je tiež používaný v súvislosti s diétami, bylinami a inými metódami odstraňovania toxínov prijatých z prostredia a zo stravy von z tela. Existuje mnoho rôznych typov detoxikačných diét. Vo všeobecnosti platí, že detoxikačná diéta je krátkodobá diéta, ktorá:

  • Minimalizuje množstvo prijímaných chemikálií (napríklad konzumáciou biopotravín).
  • Kladie dôraz na potraviny, ktoré poskytujú vitamíny, živiny, a antioxidanty, ktoré telo potrebuje na detoxifikáciu.
  • Zahŕňa potraviny, napríklad potraviny bohaté na vlákninu a vodu, ktoré “vytiahnu” a odstránia toxíny von z tela zvýšením frekvencie pohybu čriev a močenia.

Prečo ľudia držia detoxikačné diéty?

Čoraz väčšie množstvo výskumu naznačuje, že mnohé chemikálie, ktoré každý deň prijmeme prostredníctvom potravín, vody a vzduchu sa môžu uložiť do tukových buniek v našom tele. Medzi tieto toxíny patria pesticídy, antibiotiká a hormóny v potravinách, chemické látky z obalov potravín, čistiace prostriedky, pracie prostriedky, prídavné látky v potravinách, ťažké kovy, nečistoty, drogy a cigaretový dym. Strava, v ktorej chýbajú niektoré živiny môže tiež narušiť našu prirodzenú schopnosť detoxikovať chemikálie, čo ďalej vedie k ich hromadeniu v tele. Zaťaženie, nazvané "telesná záťaž", údajne vedie k chorobám a bolo spojené s hormonálnou nerovnováhou, narušeným fungovaním imunitného systému, nutričným deficitom a neefektívnym metabolizmom. Medzi príznaky môže patriť žalúdočná nevoľnosť, zlá koncentrácia a apatia, bolesti hlavy, zápach z úst, únava, zlá pleť a bolesti svalov.

Výhody

Ľudia, ktorí absolvovali detoxikačnú diétu často uvádzajú zvýšenie energie, čistejšiu pleť, pravidelnú stolicu, lepšie trávenie, zvýšenú koncentráciu a zlepšenie mentálnych funkcií.

Kto by sa nemal pokúšať o detoxikačnú diétu?

Každý, kto uvažuje o detoxikačnej diéte by sa mal najprv poradiť so svojím lekárom. Tehotné a dojčiace ženy alebo deti by nemali držať detoxikačné diéty. Ľudia s určitými zdravotnými problémami, ako je napríklad ochorenie obličiek alebo pečene by sa mali tieto diéty držať iba pod dohľadom svojho lekára. Tieto diéty nie sú určené na detoxikáciu od alkoholu alebo drog. Únava, zažívacie ťažkosti, kašeľ, bolesti svalov, a zlý spánok môžu byť príznakom vážnej choroby. Je dôležité dať sa pred začatím detoxikačnej diéty vyšetriť lekárom, aby sa zabezpečilo, že príznaky nie sú spôsobené chorobou, ktorá si vyžaduje okamžitú liečbu. Samoliečba a vyhýbanie sa alebo oneskorenie štandardnej starostlivosti môže mať vážne následky.

Upozornenie Jedným z najčastejších vedľajších účinkov je bolesť hlavy počas prvých dní po začatí detoxikačnej diéty, často kvôli vylúčení kofeínu zo stravy. Z tohto dôvodu lekári často navrhujú pred začatím detoxifikačnej diéty postupné znižovanie množstva kofeínu. Navyše, niektorí ľudia sa rozhodnú vziať si pred začatím diéty voľno alebo začať cez víkend. Medzi ďalšie vedľajšie účinky patrí hnačka, čo môže viesť k dehydratácii a straty elektrolytov. Ak konzumujete nadbytok vlákniny bez toho, aby ste tiež zvýšili príjem tekutín, môže dôjsť k zápche. Ďalšie vedľajšie účinky môžu zahŕňať únavu, podráždenosť, akné, úbytok na váhe, a hlad. Akékoľvek zhoršenie príznakov alebo nové príznaky, ktoré sa u vás vyskytujú v priebehu detoxikačnej diéty by mali byť podnetom na návštevu kvalifikovaného zdravotníckeho pracovníka. Ak držíte detoxikačnú diétu po dlhšiu dobu, môže to viesť k nedostatkom živín, najmä bielkovín (niektoré detoxikačné diéty nezahŕňajú konzumáciu živočíšnych produktov) a vápnika.

Výber detoxikačnej diéty

Plán detoxikačnej diéty môže zahŕňať diétne odporúčania, hydroterapiu hrubého čreva, užívanie bylín, doplnkov výživy a cvičenie. Lekári praktizujúci alternatívnu medicínu zvyčajne odporúčajú, aby si ľudia, ktorí sa snažia o detoxikačnú diétu prvýkrát vybrali jemný detoxikačný diétny plán.

Čo hovoria kritici

Detoxikačné diéty nie sú potrebné. Telo sa dokáže detoxikovať samo, bez pomoci detoxikačných diét. Náš systém sa vyvinul tak, aby dostatočne eliminoval nové chemikálie v prostredí bez ďalšej pomoci.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy