Domov / / / Fungujú detoxikačné diéty? Sú...

Fungujú detoxikačné diéty? Sú bezpečné?

Posledná úprava 10.01.2018

Mnoho ľudí stále hľadá rýchly spôsob, ako schudnúť a cítiť sa lepšie.

"Detoxikačné" (skratka pre detoxikáciu), alebo "očistné" diéty sľubujú odstránenie toxínov z tela a rýchly úbytok na váhe a stávajú sa čoraz populárnejšie.

Odborníci na výživu k ním však majú výhrady, hoci uznávajú, že detoxikačné diéty majú aj svoje kladné stránky.

Čo presne je detoxikačná diéta alebo očista? Ich zástancovia hovoria, že naše telá sú neustále preťažené toxínmi zo znečistenia, cigaretovým dymom, alkoholom, kofeínom, a spracovanými potravinami. Verí sa, že pretože tieto toxíny sa usádzajú v našom tele, môžu byť zodpovedné za rad zdravotných problémov ako je priberanie na váhe, strata energie a fádna koža. Svoje telo zbavíte toxínov tak, že dodržiavate diétu, ktorá výrazne obmedzuje a znižuje príjem potravy.

Neexistuje len jedna detoxikačná diéta, existuje veľa rôznych typov, od hladoviek, pri ktorých sa pijú len ovocné šťavy po diéty zo surových potravín, ktoré zahŕňajú iba konzumáciu ovocia alebo nedovoľujú žuvanie.

Ak sa domnievate, že čistiace diéty sú trendom len v New Yorku a LA, ste na omyle. Los Angeles Times uvádza, že "Master Cleanse" bol najviac hľadaný recept na Googli v roku 2007. Aj v minulom roku sa predaj bylinných čistiacich produktov strojnásobil na takmer 28 000 000 dolárov na celom svete, uvádza spoločnosť na výskum trhu z Illinois, ktorá sa špecializuje na odvetvie prírodných výrobkov.

Odborníci však detoxikačné diéty aj kritizujú a to z týchto dôvodov:

 • Detoxikačné diéty môžu spôsobiť príliš rýchly úbytok na váhe.
 • Stratené kilá priberiete nazad.
 • Mnoho z diét nedodáva telu nevyhnutné živiny.
 • Mnoho z nich spôsobuje stratu elektrolytov.
 • Vedľajšie účinky môžu zahŕňať únavu, bolesti hlavy, vracanie, a nevoľnosť.
 • Niektorými diétami svoje telo vyhladujete.
 • Neexistuje žiadny vedecký dôkaz o tom, že naše telá potrebujú pomoc pri zbavovaní sa odpadových látokak sme zdraví a len málo dôkazov podporuje tvrdenie, že detoxikačné diéty naozaj fungujú.
 • Ak niekto drží prísnu diétu detox po dlhú dobu, môže to viesť k nedostatkom živín a zdravotným problémom.

Napriek tomuto všetkému, odborníci nie sú proti detoxikačným diétam úplne. Niektorí svojim klientom odporúčajú detox trvajúci dva alebo tri dni - nie preto, aby zbavili svoje telo toxínov, ale preto, aby ich to mentálne naštartovalo jesť lepšie a chudnúť. Jednou z výhod čistiacich diét, je to, že vás nútia zamyslieť sa, aké jedlo prijímate a preto majú potenciál trvalo zlepšiť vaše stravovacie návyky.

Ak uvažujete o začatí čistiacej diéty, vedci radia, aby ste si vyberali takú, ktorá vám umožňuje skutočne jesť. Najlepšie diéty eliminujú príjem alkoholu, kofeínu, mäsa a väčšiny mliečnych výrobkov a zdôrazňujú konzumáciu celých potravín ako je zelenina, ovocie, orechy, fazuľa, celé zrná a príjem veľkého množstva vody.

Nie je však dobré odstrániť mliečne výrobky zo svojho jedálnička natrvalo. Väčšina čistiacich diét si to na začiatku vyžaduje, pretože mlieko obsahuje veľa kalórií a cukru, no po ukončení očisty by ste do svojho jedálnička mali zaradiť malé množstvo nízkotučných mliečnych výrobkov.

Tri z najobľúbenejších očistných diét sú:

Diéta na prečistenie pečene

Vedci sa domnievajú, že táto diéta je celkom rozumná.

Cieľom je zlepšiť funkciu pečene, čo potom bude viesť k strate hmotnosti. Je to osemtýždňová diéta s nízkym obsahom tuku, ktorá kladie dôraz na koznumáciu rastlinných potravín, ako sú zelenina, ovocie a ovocné šťavy. Môžete pri nej konzumovať tiež hydinu a ryby, ale nie mliečne výrobky. Pri tejto diéte máte piť veľa vody: 8-12 pohárov denne.

Potraviny, ktoré máte jesť sú prospešné pre funkciu pečene. Príklady zahŕňajú:

 • Vitamín K zo zelenej listovej zeleniny,
 • Arginín z fazule, rohovníka, a vlašských orechov
 • Antioxidanty zo zelených nápojov, ako je listová zelenina a šťava z jačmennej trávy a čerstvého ovocia, najmä citrusov a kiwi a bobulí
 • Selén, z para orechov, rias, hnedej ryže, cesnaku a cibule.
 • Esenciálne mastné kyseliny, z avokáda, zelenej listovej zeleniny, a ľanových semien

Master Cleanse

Toto je diéta, akú si mnoho ľudí predstaví, keď je reč o čistiacich diétach. Bola vyvinutá v roku 1940 a spopularizovaná knihou v roku 1970.

Po minimálne 10 dní, budete piť len limonádové zmesi: organický javorový sirup triedy kvality B, čerstvo vylisovanú citrónovú alebo limetkovú šťavu, a kajenské korenie pridané do pramenitej, destilovanej, alebo čistenej (nefluoridovanej) vody. (Recept: Zmiešajte dve polievkové lyžice javorového sirupu triedy kvality A, šťavu z polovice citróna, desatinu lyžičky kajenského korenia a liter pramenitej vody). Po návrate na bežnú stravu, pokračujte s limonádou na raňajky. Po návrate na pravidelnú stravu, konzumujte len malé množstvo mäsa a mliečnych výrobkov, ktoré vraj môžu produkovať hlien a brániť tráveniu a vstrebávaniu živín.

Niet divu, že niektorí odborníci nemajú radi túto diétu. Poukazujú na to, že neobsahuje žiadne bielkoviny, vitamíny (okrem vitamínu C) alebo minerály. Inými slovami, vaše telo hladuje. Odborníci hovoria, že je zaručené, že po skončení tejto diéty priberiete na váhe.

9,5 kg za 21 dní

Táto tekutá diéta, nariaďuje príjem len 1000 kalórií denne. Každé dve hodiny budete piť určenú kvapalinu. Počaj dňa prijemte 1 – 1,2 l vody, 1 – 1,2 l bylinného čaju, 0,5 l zeleninovej polievky, a 1 l zeleného nápoja zo zeleniny, zeleninovej šťavy, alebo bobúľ. Nebudete, žuvať žiadne jedlo, pretože cieľom je nechať tráviaci trakt odýchnuť." Odporúča sa, aby ste počas očisty užívali doplnky výživy s obsahom vitamínov, minerálov a antioxidantov.

Hoci odborníci hovoria, že táto diéta však ponúka dobrý spôsob ako redukovať alebo eliminovať konzumáciu potravín s vysokým obsahom tuku a spracovaných potravín z vášho jedálnička, poukazujú poukazuje na to, že je celkom ťažké túto diétu udržiavať po dlhšiu dobu. Opäť však neexistuje žiadny vedecký dôkaz, ktorý by preukázal, že táto diéta skutočne čistí váš systém.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy