Čisté stravovanie – 15 spôsobov ako jesť čisto a zdravo bez hladovania

Posledná úprava 19.01.2023

Čisté stravovanie je spôsob ako jesť menej spracovaných potravín a jesť najmä surové potraviny. Väčšinou to znamená držať sa tých základných potravín ako je ovocie, zelenina, strukoviny, chudé mäso a orechy. Často však tieto potraviny neuspokoja každý apetít. Nezúfajte, je možné cítiť sa sýto a zároveň naplnení vďaka zdravému stravovaniu, čistému stravovaniu. Trik spočíva v poznaní, ktoré potraviny vás zasýtia a uistiť sa, že si z týchto potravín kúpite čo najväčšie množstvo. V tomto prípade sú pre zdravé stravovanie tým základným pravidlom ingrediencie. Tieto potraviny vám pomôžu stravovať sa zdravo a čisto bez hladovania a uspokoja snáď každý apetít.

Jedzte fazuľu

Fazuľa je škrobová, zasýti, obsahuje bielkoviny a má širokú škálu druhov. Preto ak jeden typ fazule nie je pre vás vhodný, nevzdajte sa jej úplne. Mali by ste určite skúsiť fazuľu napríklad v chilli či dobrej hustej polievke. Quinoa je pokladom plným živín, avšak fazuľa vás ihneď zasýti!

Používajte nízkotučné syry

Nízkotučné syry, napríklad v receptoch na lasagne vás zasýtia. Spoločne s rôznymi omáčkami a cestovinou, ktoré sú taktiež súčasťou lasagní. Ak si urobíte verziu so zdravým špenátom, dodáte jedlu železo a iné minerály, čím sú tieto cestoviny ešte oveľa sýtejšie.

Uvarte si polievku

Polievka je jednoduchým spôsobom ako dosiahnuť čisté stravovanie, keďže vo väčšine receptov sa využívajú surové ingrediencie. Polievka sama o sebe zasýti vďaka jej vývaru, ktorý môže byť riedky alebo hustý. Podľa toho, ako sa to vyžaduje v tom ktorom recepte. Môžete si spraviť polievku napríklad z čiernej fazule a šošovice plnej bielkovín, ktorá vás obzvlášť zasýti.

Jedzte grécky jogurt

Konzumácia bieleho gréckeho jogurtu je taktiež skvelý spôsob ako zasýtiť telo bez nabalenia sa kalóriami. Tradičné, hlavne dochucované a ovocné jogurty, ktoré si môžete kúpiť v obchode, zvyknú byť plné cukrov, preto sa tomuto spôsobu konzumácie veľkého množstva cukrov vyhnite. Ovocno-jogurtový šalát je jednoduchou a vynikajúcou prílohou alebo poobedňajším snackom.

Jablko na každý deň

Surové jablká obsahujú pektín, ktorý spomaľuje trávenie a zasýti. Ak jablko naplníte či doplníte müsli, dodáte mu iný tvar a výživnosť, a to za lacný peniaz. Aj to je zdravé stravovanie, čisté stravovanie, navyše s nízkym rozpočtom.

Skombinujte obiloviny a strukoviny

Chcete sa zasýtiť bez pocitu nafúknutia? Skvelým spôsobom ako mať výdatný obed bez pocitu nafúknutia je skombinovať obiloviny a strukoviny. Jednou z najviac odporúčaných zdravých kombinácii je quinoa s čiernou fazuľou.

Jedzte viac ovsenej kaše

Ovsená kaša je známa tým, že je sýta a výživná, a to je presne to, čo potrebujete ak sa stravujete čisto a zdravo. Dobré je, pripraviť si ovsenú kašu so sladkým zemiakom už deň vopred.

Pripravte si smoothie

Po zmixovaní môže zmes pôsobiť, že je jej viac ako v skutočnosti, čo znamená, že budete mať pocit, že ste zjedli viac. Odporúča sa čokoládovo-arašidovo maslové proteinové smoothie , ktoré je nízkokalorické a plné živín. Jednak prospieva zdraviu, jednak vás nadlho zasýti. Vyskúšajte aj akékoľvek iné smoothie, vhodné aj na chudnutie. Prípadne proteínové smoothie, ktoré zasýti.

Pripravte si pár vajíčok

Vajíčka sú označované ako „kompletný proteín,“ čo znamená, že obsahujú všetky aminokyseliny, ktoré naše telo nevie samo produkovať. Ak jete vajíčka, skúste tiež jesť žĺtok, keďže žĺtka obsahujú polovicu množstva bielkovín vajíčka. Konzumáciou aminokyselín potlačíte apetít, v dôsledku čoho budete zdraví a šťastní. Či si už spravíte praženicu, volské oko alebo skúsite niečo luxusnejšie v podobe vajíčok na diabolský spôsob, konzumácia vajíčok je skvelý spôsob ako telu dopriať mnoho bielkovín a iba pár kalórii.

Čisté stravovanie so sladkými zemiakmi

Dajte sladkým zemiakom šancu! Sú plné živín a obsahujú veľké množstvo antioxidantov. Hoci majú vysoký obsah sacharidov, ich obsah kalórii je nízky. Je to množstvo masla, ktoré spôsobuje problémy. Ak si ich ale pripravíte jednoducho, napríklad na pare, nemusíte sa cítiť previnilo.

Vyhľadávajte farebnú ryžu

Čierna ryža má menej sacharidov a kalórii ako biela či hnedá ryža a je plná vlákniny a antioxidantov. Keďže je pre vás prospešnejšia ako jej svetlejšie náprotivky, môžete sa ňou zasýtiť a pritom prijmete menej kalórii. Čiernu ryžu môžete dokonca použiť aj do šalátu, čím bude šalát viac sýty a budete mať priestor pridať viac dresingu a polevy. Ak nebudete môcť zohnať čiernu ryžu, hnedá ryža je taktiež zdravšou alternatívou za klasickú bielu ryžu.

Naučte sa mať radi brokolicu

Niektorá zelenina je známa tým, že pomocou nej spálite viac kalórii ako ich naberiete a brokolica je jednou z nich. Môžete ju konzumovať dusenú v pare, surovú alebo v polievke. Sýtym a chutným receptom je čedarová polievka s brokolicou uvarenou v pomalom hrnci. Vezmite si túto polievku do práce, aby ste sa vyhli poobedňajšiemu hladu, ktorý spôsobí nutkanie dať si nezdravé jedlo.

Jedzte potraviny na báze vody

Voda sama o sebe vás dokáže zasýtiť, ale nie vždy vám dokáže nahradiť jedlo. Potraviny na báze vody ako je listová zelenina a ovocie sú plné vody a vlákniny, ktoré vás zasýtia a pritom obsahujú malé množstvo kalórii. Napríklad taký mandľovo-pomarančovo-čakankový šalát je kombináciou potravín na vodnej báze, ktoré vás zasýtia a pritom obsahujú málo kalórii.

Čerstvé ovocie namiesto sušeného

Aj napriek tomu, že má väčšiu trvanlivosť, sušené ovocie neobsahuje skoro žiadnu vodu a má v porovnaní s čerstvým ovocím vysoký obsah cukru. Ovocný šalát s quinoa, medom, limetkou a vinaigrette je skvelým spôsobom ako sa stravovať čisto a môže dokonca tvoriť samostatný chod.

Quinoa je sýta a chutná

Quinoa môžeme považovať za superpotravinu. To, čo z nej robí super zdravú potravinu je jej vysoký obsah bielkovín a dobrých sacharidov. Quinoa sa zvykne používať vo výdatných predjedlách, dezertoch a na raňajky. Zaujímavý a pre zdravé stravovanie vynikajúci je tiež quinoa šalát na mexický spôsob.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac