Objavte 10 naj zdravotných prínosov goji

Posledná úprava 16.08.2022

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako vám tieto malé červené bobuľky môžu zmeniť život? Bobule goji patria celosvetovo k najbohatším potravinám, pokiaľ ide o obsiahnuté živiny. Rastú na kríkoch podobných viniču, obľubujú tienisté miesta. Hoci nemá rastlina goji tŕne, môžu mať niektoré americké odrody stonky pokryté tŕňmi. Zaujímavý fakt je, že goji dokáže odolať teplotným výkyvom až o 40°Celzia. To značí, že sú oveľa silnejšie a odolnejšie, než vyzerajú. Rastliny dokážu prežiť treskúce zimy, no vyrastú aj na takých miestach, ako je Britská Kolumbia. Na jar sú kríky goji husto pokryté listami a kvetmi, ktoré môžu byť od bielej farby až po fialovú. Z nich potom vyrastú šťavnaté bobule. Goji sa líšia farbou od bledožltej, cez žiarivo oranžovú až po sýto červenú. Dva hlavné typy goji sú ázijský a americký. Jediný rozdiel je v histórii. Ázijské goji rástlo tisícky rokov v Číne, Mongolsku a Tibete. Americké goji pochádza z púšte na juhozápade Spojených štátov. Slúžila na prežitie v prípade, že ľudia nenašli vodu.

10 najväčších prínosov

Dlhovekosť a zdravé hormóny

Sedemdesiatnik vyprodukuje oproti dvadsaťročnému človeku iba desatinu ľudského rastového hormónu. To spôsobuje, že telo nemá dostatok energie, chradne a ukladá telesný tuk. Aby sa človek cítil, vyzeral a fungoval ako za mladi, je potrebné nabudiť prirodzenú produkciu rastových hormónov. Goji sa označuje aj ako „ovocie dlhovekosti“, je plné rôznych živín, vďaka ktorým môže byť váš život dlhší a zdravší. Goji v tom telu pomôže troma zaujímavými spôsobmi:

  • Goji obsahuje veľké množstvo seskviterpenoidov, ktoré majú protizápalové vlastnosti.
  • Goji stimuluje hypofýzu a epifýzu, čím stúpa žľazová produkcia ľudského rastového hormónu (HGH).
  • Goji je bohatá na L-arginín a L-glutamín, ktoré spolu podporujú HGH určený na revitalizáciu vášho vzhľadu a metabolizmu. Aby ste zostali mladý, jedzte goji!

Posilnenie libida a sexuálnych funkcií

Goji je v Ázii známa vďaka jej posilňujúcim schopnostiam v sexuálnej oblasti. Goji zlepšuje výdrž, náladu a celkový pocit pohody. Zároveň znižuje dopad stresu na vaše telo. Tieto úžasné výhody vedú k oveľa zdravšiemu a bohatšiemu sexuálnemu životu. U mužov je dôležité vedieť, že nedostačujúce sexuálne funkcie nie sú spôsobené vekom, ale nízkou hladinou testosterónu. Tým, že goji podporuje produkciu HGH, stúpa aj hladina testosterónu a zaručí vám tak zdravší sexuálny život.

Zlepšenie zraku

Goji obsahuje najvyššiu koncentráciu antioxidantov podporujúcich zrak, menovite zeaxantín a luteín. Zeaxantín aj luteín chránia oči pred poškodením voľnými radikálmi, ktoré na naše oči každý deň útočia. Liečia tiež očné membrány, udržiavajú ich mladistvé a zdravé. Tieto dva kľúčové antioxidanty sa koncentrujú v strede sietnice a chránia oči pred nasledovnými ochoreniami:

  • Šedý zákal (katarakt)
  • Diabetická retinopatia
  • Strata zraku
  • Očné problémy súvisiace s pribúdajúcim vekom

Antioxidanty

Antioxidanty ochraňujú vašu DNA pred poškodením voľnými radikálmi a pred žiarením. Ak sa vaša DNA poškodí, je pre každú predstaviteľnú chorobu oveľa jednoduchšie, aby sa dostala do vášho tela. Rovnako sa stupňuje starnutie. Takže, ako sa vaša DNA „kazí“? Pribúdajúce roky, čas a uponáhľaný životný štýl, vystavovanie svojho zdravia toxínom, žiarenie a voľné radikály. Vaše telo je vybavené na to, aby sa do určitej miery dokázalo samo opraviť, ale ak musí čeliť primnohým voľným radikálom, bude preťažené a vyústi to do predčasnej smrti zdravých buniek. Takýto výsledok môže byť príčinou rôznych chorôb, ako napríklad rakovina. Goji je plná karotenoidných antioxidantov, ktoré sú prirodzeným zdrojom antioxidačných pigmentov rozpustných v tuku. Čím viac karotenoidov skonzumujete, tým viac života do seba napumpujete.

Posilňovač imunitného systému

Bobule goji sú bohaté na vitamín C a zinok. Oba tieto vitamíny chránia telo pred ochoreniami a pomáhajú pri uzdravovaní. Goji tiež chráni bunky vo vašom tele a podporuje imunitný systém vďaka týmto trom hlavným prvkom:

  • Polysacharidy, ktoré chránia bunky pred všeobecnou mutáciou.
  • Beta karotén, ktorý podporuje fungovanie týmusu a zodpovedá za zvýšenú stimuláciu imunitného systému pri ochrane tela pred vírusovou infekciou.
  • Minerál germánium, ktorý bojuje proti rakovinovým zmenám, napríklad pri rakovine pečene, rakovine pľúc, rakovine krčka maternice, rakovine semenníkov a rakovine maternice.

Takže, posilnite svoj imunitný systém a už nikdy nemajte chrípku!

Hydratácia

Správna hydratácia je veľmi dôležitá súčasť celkového zdravia. Ak nie je vaše telo hydratované, zostanete dehydrovaný, čo znamená, že telo nemá dostatok vody a nemôže fungovať normálne. Vodu strácate potom, dýchaním a tiež vyprázdňovaním. Nemusíte však piť iba vodu, na hydratáciu môžete jesť aj čerstvé goji. Goji rastie na bohatej, zásaditej naplaveninovej pôde, ktorá obsahuje veľké množstvá hydrogénu, ktorý je pre hydratáciu potrebný. Takže pre extra hydratáciu si môžete dať zopár čerstvých bobúľ goji.

Podpora mozgu a neurologického zdravia

Goji pomáha nášmu telu pri produkcii cholínu, čo je dôležitý prvok bojujúci s poškodeniami spôsobenými voľnými radikálmi. Pri jeho nedostatku dochádza k zužovaniu artérií, ktoré privádzajú do mozgu kyslík, čím môže dôjsť k rozvinutiu Alzheimerovej choroby a neurologickej degenerácii.

Podpora kardiovaskulárneho zdravia

Goji dokáže bojovať proti hlavnej príčine väčšiny srdcových chorôb, a tou je zoxidovaný cholesterol. Cholesterol sa stáva nebezpečnejším, ak oxiduje, čo je výsledok vplyvu voľných radikálov. Stane sa to vtedy, keď tuky v krvi priľnú spolu s vápnikom (tvoreným nanobaktériami) k stenám artérie, čím na nich vznikne nános. Enzým nazývaný superoxid dizmutáza (SOD) slúži ako ochranný mechanizmus proti cholesterolu a môže zabrániť cholesterolu v oxidácii. Goji dokáže zvýšiť hladiny SOD, čím klesnú hladiny vášho cholesterolu.

Udržiavanie životne dôležitých orgánov zdravých

Goji udržiava vaše životne dôležité orgány vo forme vďaka vyrovnaniu hladín krvného cukru a podpore tráviaceho systému, pleti a fungovania pečene. Goji obsahuje aj fytoživiny, ktoré zlepšujú schopnosť detoxikácie a dohliadajú na pečeň, aby nedošlo k jej poškodeniu karcinogénmi a žltačkovým vírusom. Tieto fytoživiny obsahujú betaín, polysacharidy a antioxidačné pigmenty. Pečeň sa vďaka betaínu prečisťuje, ten rovnako znižuje hladiny toxických aminokyselín v kardiovaskulárnom systéme. Čaj z goji sa môže využívať pri liečbe cukrovky a všetkých typoch zažívacích ťažkostí, rovnako pri liečbe vredov a spastického hrubého čreva. Goji ďalej obsahuje mastné kyseliny, ktoré môžu podporiť produkciu kolagénu, čím dôjde k hydratácii a v konečnom efekte k mladistvému vzhľadu pleti.

Podpora spánku

Bobule goji obsahujú tiamín a magnézium, čo sú dve hlavné živiny potrebné pre zdravý spánok. Tiamín zlepšuje náladu a dodáva energiu, zatiaľ čo magnézium vylepší kvalitu spánku skrátením času potrebného na zaspanie.

Čítajte ďalej Čo sú to goji bobule?
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy