Domov / / Čo sú to goji bobule?

Čo sú to goji bobule?

Posledná úprava 24.04.2018

Bobule goji, to je v súčasnosti horúca komodita v narastajúcom „trendy“ priemysle zameranom na zdravú výživu. Tieto delikátne červené bobule, pôvodne rastúce v himalájskych údoliach Číny, Mongolska a Tibetu, rovnako ako v čínskych proviniách Sin-ťiang a Ning-sia, predstavila dokonca vo svojom programe Oprah (Winfrey). Ich veľkými zástankyňami sú aj celebrity ako Madonna, Mischa Barton a Elizabeth Hurley. Na trhu sa objavilo množstvo produktov z goji. Sľubujú mladosť, pevné zdravie, schopnosť bojovať proti rakovine a zvýšiť sexuálnu túžbu. Ak zadáme heslo „goji berry“ do Google, dostaneme vyše 378 tisíc výsledkov. Mnoho z nich sa týka rôznych produktov obsahujúcich bobule goji, alebo „extrakt“ z goji, teda šťavu. Takže, ide o zázračné „superjedlo“, iba ďalší produkt, okolo ktorého je veľký humbuk alebo je to niečo medzi? Skúsme to zistiť.

Bobule goji, nazývané aj vlčie bobule, rastú v himalájskych údoliach už stovky rokov. Tradičná čínska ľudová medicína ich využíva pri liečbe všemožných problémov. Goji bola dlhú dobu využívaná aj v rôznych ázijských jedlách ako ingrediencia alebo príloha. Kríky goji vyrastajú do výšky jedného až troch metrov. Pretože sú plody veľmi háklivé na dotyk, nemožno ich oberať rukou. Namiesto toho sa zvyknú z révy jemne striasť. Veľmi často sa po zbere nechávajú vysušiť na slnku, tým sa jemne „scvrknú“, (podobne ako hrozienka). Okrem jedenia plodov je možné piť džús, resp. šťavu z bobúľ. Táto forma je obzvlášť populárna v oblastiach, kde goji rastie. Môže sa dokonca skombinovať s čajovými lístkami, vznikne tak posilňujúce tonikum.

Množstvo produktov z goji sa predáva na Západe. Najpopulárnejšie sú sušené plody a šťavy z goji. Šťavy sa často zmiešavajú s vodou alebo s inými ovocnými džúsmi. Obchody so zdravou výživou a špecializované predajne predávajú aj čaje, čistú šťavu z goji, extrakt vo forme kapsúl, cereálne tyčinky a cereálie s goji.

Niektorí milovníci goji oceňujú jej sviežu chuť, prirovnávajú ju k brusniciam alebo čomusi medzi jahodou a malinou. Mnohí ju kupujú kvôli jej údajným zdravotným prínosom. V ďalšom príspevku sa pozrieme na výživové a zdravotné benefity bobúľ goji.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy