Prečo je chudnutie také ťažké?

Posledná úprava 02.02.2023

Ak chcete schudnúť, je bežným riešením obmedziť príjem cukru. Konzumácia jedál s vysokým obsahom cukru jednoznačne prispieva k nárastu hmotnosti. Telu dodáte kalórie, nedodáte mu ale žiadne živiny, takže ide o prázdne kalórie. Pri takomto štýle stravovania sa váš apetít neustále zvyšuje a telo si žiada viac cukru. Navyše, zvyšujete si hladiny inzulínu, ktorý podporuje ukladanie tukov. Zníženie príjmu cukru ale nevedie u každého automaticky k ľahkému zníženiu hmotnosti. Vlastne, čím viac tuku naberiete, tým ťažšie sa ho zbavujete. Chudnutie je zložité a ťažké z viacerých fyziologických príčin..

Tukové bunky nikdy nezmiznú

Keď priberáte, vaše telo si vytvára nové bunky nazývané adipocyty, aby dokázalo uchovať tuk, ktorý získalo navyše. A tieto adipocytové bunky už nikdy nezmiznú. Môžete odbúrať tuk, ktorý sa v nich nachádza, no samotné adipocyty odbúrať nedokážete.

Každý adipocyt obsahuje malý senzor, a keď spálite tuk z bunky, začnú senzory priam kričať na váš mozog, aby ich znovu naplnil. Váš mozog reaguje na tieto signály tak, že zapne centrum apetítu, aby našiel nejaké kalórie a doplnil chýbajúci telesný tuk. Čím viac tukových buniek máte, tým silnejšie signály na opätovné zaplnenie buniek tukom do mozgu vysielajú. A tým intenzívnejší bude váš apetít a chuť na jedlo.

Aby ste sa vyhli tomuto chemickému alarmu, musíte chudnúť pomaly, postupne znižovať hladiny tuku, aby ste v senzoroch tukových buniek nevyvolali žiadne podozrenie. Toto je hlavný dôvod, prečo rýchle diéty z dlhodobého hľadiska nikdy nefungujú. Príliš rýchla strata tuku len spustí všetky alarmy, čo vyústi do maximálneho hladu a neúprosnej chute na akékoľvek jedlo.

Homeostáza

Homeostáza, alebo vaše nastavenie rýchlosti metabolizmu (set point), je zvláštny spôsob ako vaše telo hovorí, že udržiava hladiny telesného tuku na takej úrovni, na ktorú je nastavené. Teda prispôsobuje metabolizmus a apetít tak, aby pri hladinách tuku nedošlo k výrazným výkyvom. Hormóny ako leptín rozpoznávajú hladiny tuku v tele a signalizujú mozgu, aby podľa toho prispôsobil apetít a metabolizmus. Udržiavajú tak status quo.

Dôvod, prečo je cvičenie pre chudnutie podstatné, hlavne silový tréning so závažiami, je ten, že posilňovanie zvyšuje metabolizmus a dáva telu povolenie spáliť extra kalórie, ktoré sú uložené vo forme tuku. Ak necvičíte, ostane vaše telo „lakomé“ a akonáhle znížite príjem potravín, radšej spomalí metabolizmus, než by sa malo vzdať tukových zásob.

Jojo efekt pri diétach

Proces straty a následného opätovného nabratia hmotnosti sa nazýva jojo efekt. Vždy, keď prejdete týmto cyklom, stane sa znižovanie množstva telesného tuku ťažším a ťažším.

Predstavte si, že váš normálny kalorický príjem (vaša nastavená hodnota, teda set point) je 1600 kalórií na deň. Rozhodnete sa, že chcete rýchlo schudnúť, takže presedláte na akúsi banánovo-polievkovú diétu, kde budete mať limit 800 kalórií na deň. Najskôr ste hladný, ale diétu niekoľko týždňov vydržíte dodržiavať, a úspešne niečo aj zhodíte. Gratulujeme! Ale pri chudnutí takouto metódou ste si svoj set point znížili na 800 kalórií. Keď sa pre vás tá divná diéta stane neznesiteľnou, vrátite sa naspäť k svojim normálnym stravovacím návykom (1600 kalórií). Pretože bol váš metabolizmus prestavený na 800 kalórií, uskladní vaše telo tých 800 kalórií „navyše“ vo forme tuku a za niekoľko týždňov ste späť na váhe, s ktorou ste začali.

A čo je na jojo diétach ešte horšie...ak schudnete rýchlo, pochádza množstvo stratenej váhy zo svalovej hmoty. Keď váhu znovu naberiete, je to váha z tuku, nie sú to svaly. Po niekoľkých jojo cykloch máte teda menej svalov a viac tuku, ako keď ste s diétovaním začali, hoci váha ukazuje rovnaké číslo. Menej svalov znamená pomalší metabolizmus, takže aj keď vážite rovnako, váš set point je teraz nižší, takže sa ešte ľahšie môžete prejesť a uskladňovať dokonca ešte viac tuku!

Kľúčom k porazeniu jojo cyklu sú malé a pomalé zmeny vo výžive. Žiadne drastické diéty. A tiež posilňovanie, aby ste udržali metabolizmus v rovnováhe. Ak sa vám podarí zlepšiť vaše stravovanie a pravidelne cvičiť, môžete každý mesiac poľahky zhodiť zopár kíl. Bez hladovania alebo zúfania nad bláznivými diétami.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac