Ktoré cviky sú najlepšie na chudnutie? 10 druhov cvičenia, ktoré sú lepšie ako beh

Posledná úprava 25.05.2022

Behanie je výborným kardiovaskulárnym cvičením na spaľovanie tuku. V závislosti od vašej kondície môže byť beh výborným spôsobom udržania štíhlej postavy. Ak si však nedáte pozor, môžete byť škodlivý pre vaše kĺby. Ak napríklad trénujete na maratón, môže beh vyvíjať veľmi veľký tlak na nohy, členky a kolená.

Najčastejšou chybou, ktorú robia začiatočníci pri snahe schudnúť vďaka behu je to, že toho robia priveľa a prirýchlo. To môže viesť k poškodeniu holennej kosti. A jediný spôsob, ako sa zotaviť, je prestať behať.

A práve to je dôvod, prečo by ste mali zvážiť aj iné druhy cvičenia. Aké cvičenie teda môže byť pri spaľovaní tukov rovnako efektívne, ak nie lepšie, ako behanie?

Angličák (burpees)

Tento cvik obľubuje pomenej ľudí. Ide však o jedno z najúčinnejších cvičení na spaľovanie tukov. Človek vážiaci 70 kg dokáže spáliť 10 kalórií za minútu za predpokladu, že správne odcvičí 10 až 20 „angličákov“.

Špurty na bicykli

Kľúčové je sústrediť sa na krátke výbuchy aktivity a potom čas na oddych. Aby boli špurty čo najlepšie na chudnutie, môžete postupovať napríklad takto:

 1. Dajte si 3 až 5 minút na zahriatie.
 2. 20 sekúnd šprintujte na 60%.
 3. 60 sekúnd len pomaly pedálujte.
 4. 20 sekúnd šprintujte na 70%.
 5. 60 sekúnd len striedmo pedálujte.
 6. 20 sekúnd šprintujte na 80%.
 7. 60 sekúnd len striedmo pedálujte.
 8. 20 sekúnd šprintujte na 80%.
 9. 60 sekúnd len striedmo pedálujte.
 10. 20 sekúnd šprintujte na 80%.
 11. 60 sekúnd len striedmo pedálujte.

Opakujte tak často ako chcete, ale mal by to byť progresívny postup. Nesnažte sa hneď na začiatku o 20 minút tréningu, ak ste potom úplne vyčerpaný a chytajú vás závraty.

Skákanie cez švihadlo

Mnohí športovci sa na toto cvičenie spoliehajú, udržiava totiž dobré kardiovaskulárne zdravie aj dobré svalové napätie. Môžete pri ňom spáliť až 13 kalórií za minútu, ak dokážete urobiť 100 skokov za 60 sekúnd.

Posilňovacie laná

Ak ste ich ešte nevyskúšali, je najvyšší čas. Cvičenie s pomocou posilňovacích lán je jednou z najintenzívnejších foriem cvičenia, aké môžete robiť. Sú výborné aj na cvičenie doma.

Jumping jacks

Jumping jacks, poskoky s odrazom znožmo alebo „skákajúci panák“, sú klasikou. Možno si to nemyslíte, ale nejaký dôvod na to bude, že sa stále používajú v armáde (americkej). Poskoky s odrazom znožmo pracujú s rôznymi svalmi, na ktoré sa niekedy zabúda.

Snažte sa robiť 60 sekúnd jumping jacks, potom si dajte 20 sekúnd oddych. Cyklus opakujte celkovo 15 minút. Práve to je najlepšie na chudnutie.

Halové veslovanie

Toto cvičenie je vhodné pre každého. Pre starých aj mladých, pre ľudí s dobrými aj zlými kolenami. Halové veslovanie je vhodné aj pre kĺby.

70 kilogramová osoba spáli za 30 minút veslovania približne 250 kalórií. Je to toľko, ak nie viac, ako by ste spálili pri behu do schodov alebo na elyptickom trenažéri.

Cvičenie so záťažovým vrecom

Možno to znie šialene, ale tento druh cvičenia je vlastne zábava.

Plávanie

Určite ste si všimli, že plavci sú štíhli. Len 30 až 60 minút plávania 4 až 6 dní v týždni vám pomôže schudnúť a súčasne zmierni riziko, že dostanete mozgovú mŕtvicu, cukrovku alebo nejaké ochorenie srdca.

Chôdza do schodov

Ak sa robí správne, ide o výborné kardiocvičenie. Posilníte si tiež svaly na dolnej polovici tela.

Bicyklovanie na hrubých pneumatikách

Hoci hrubé pneumatiky horské bicyklovanie uľahčujú, už len táto samotná aktivita je cvičením. Pri jazde na bicykli s hrubými pneumatikami v snehu môžete v závislosti od terénu spáliť viac ako 1000 kalórií za hodinu.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac