5 rôznych typov tuku a rady ako ich spáliť

Posledná úprava 12.05.2023

Objavte päť rôznych typov tukov, ktoré nosíte na tele aj to, ako sa na ne účinne zamerať a spáliť ich.

Pozrite sa na brucho. Máte tam nejaký tuk? Teraz na kľúčne kosti. Je tam nejaký tuk? A čo takto nohy? A ruky? Verte alebo nie, každý typ tuku v každej z týchto oblastí je iný a bude reagovať na iný druh cvičenia a stravovacej stratégie.

Tukové bunky

Množstvo vnútorného tuku je ovplyvnené dedičnosťou viac ako množstvo podkožného tuku. Na druhú stranu sú negenetické (kultúrne) vplyvy veľmi dôležité pri určovaní množstva a rozloženia telesného tuku.

Biele a hnedé tukové bunky

Tukové bunky hrajú niekoľko dôležitých úloh v celotelovom metabolizme a fyziológii. Existujú aspoň dve triedy tukových buniek - biele a hnedé.

Biely tuk sa špecializuje na skladovanie energie vo forme triglyceridov, čo je mimoriadne účinná metóda, pretože táto trieda molekúl je vysoko energetická a je uchovávaná bez vody. Pri hladovaní dochádza k uvoľňovaniu mastných kyselín a glycerolu na zabezpečenie paliva pre zvyšok tela enzymatickou hydrolýzou nazývanou lipolýza. Tieto kľúčové funkcie tuku, ukladanie a uvoľňovanie mastných kyselín, sú dôsledne kontrolované kľúčovými hormónmi pre stav sýtosti a hladu - inzulínom a katecholamínami.

Na rozdiel od bielych tukov sa hnedý tuk špecializuje na šírenie chemickej energie vo forme tepla, pričom chráni cicavce pred hypotermiou.

Ale vráťme sa k rôznym typom tuku podľa rozloženia v rámci tela a povedzme si o nich niečo viac.

Podkožný tuk

Podkožný tuk je tuk, ktorý sa nachádza priamo pod kožou, ten, ktorý označujeme ako veľké brucho, ovísajúce ruky alebo ochabnutý krk… Tuk je z technického hľadiska „endokrinný orgán“, čo znamená, že rovnako ako iné orgány, môže uvoľňovať hormóny a iné chemické látky, ktoré ovplyvňujú vašu fyziológiu, dĺžku života a zdravie.

V prípade podkožného tuku sú tieto hormóny a chemické látky menej škodlivé než tie, ktoré uvoľňujú iné typy tuku. Podkožný tuk je napríklad hlavným telesným „vylučovateľom“ hormónu leptín, čo je mocný regulátor apetítu. Podkožný tuk tiež uvoľňuje veľké množstvá adiponektínu, ktorý má anti-aterosklerotické účinky. Pod podkožných tukom v oblasti brucha sa nachádza viscerálny (takzvaný orgánový) tuk. Tento sa nachádza vnútri brušnej dutiny. Viscerálny tuk obklopuje a obaľuje orgány, ale na rozdiel od podkožného tuku uvoľňuje oveľa menej leptínu a adinopektínu. Naopak, uvoľňuje obrovské množstvá čohosi, čo sa nazýva „interleukín-6“. Je to vlastne zápalový cytokín.

Ako sa zbaviť podkožného tuku?

Vráťme sa ale k podkožnému tuku, pretože práve toho sa ľudia chcú v rámci chudnutia zbaviť z estetických dôvodov. Ideálnym cvičením, pokiaľ sa chcete zamerať na podkožný tuk, je intenzívny intervalový tréning. Pri intenzívnom cvičení dochádza ku prudkému nárastu „katecholamínov“, ktoré sa zameriavajú aj na viscerálny tuk.

Koncept intenzívnych cvikov na spálenie brušného tuku je vlastne relatívne nový. Zvýšené využitie tukov v priebehu cvičenia je známe ako adaptácia na tréning, najmä ak ide o vytrvalostný tréning ako napríklad beh. Predtým sa ale predpokladalo, že pri vysoko intenzívnom cvičení by ste vlastne príliš tuku spáliť nemali. Zdá sa však, že to ale nie je také jednoduché. Bežci, ktorí trénovali na 85% ich maxima napriek tomu zaznamenali, že z celkového výdaju energie spadala až jedna tretina na oxidáciu tuku!

Inými slovami…

a) nemusíte sa pri cvičení zamerať na svoju „tukovú zónu“, aby ste spálili veľké množstvá podkožného tuku,

b) čím ste vo svojom cvičení skúsenejší a dôslednejší, tým väčšie množstvá celkových kalórií a tuku môžete spáliť, dokonca aj pri vyššej intenzite cvičenia.

Intrahepatálny (vnútropečeňový) tuk

Ďalším tukom je intrahepatálny tuk, čo je tuk nachádzajúci sa v pečeni. Ide o tak trochu škaredú a nepríjemnú záležitosť. Viac ako akýkoľvek iný druh tuku je práve ten vnútropečeňový silno spájaný s obezitou.

Ako sa zbaviť intrahepatálneho tuku?

Ak sa chcete zbaviť tohto typu tuku, musíte sa zamerať nielen na vysokointenzívne intervalové tréningy, ale aj na diétne stratégie, hlavne:

  • obmedzenie príjmu cukru a fruktózy,
  • obmedzenie alkoholu,
  • množstvá cholínov zo zdrojov ako sú vaječné žĺtka a pečeň,
  • zdravé nasýtené tuky ako napríklad organické, na pasienkoch chované hovädzie, kakao z čokolády a kokos.

Epikardiálny tuk

Epikardiálny tuk je tretí typ tuku. Jednoducho povedané, ide o viscerálny (orgánový) tuk, ktorý obkolesuje vaše srdce. Ak ste mali na škole hodiny anatómie a videli ste srdce kravy alebo ovce obalené tvrdým žltým tukom, potom ste videli epikardiálny tuk. Nanešťastie, veľké množstvá tohto typu tuku sú spájané s obezitou, cukrovkou, zápalmi okolitých orgánov a s vysokým krvným tlakom.

Ako sa zbaviť epikardiálneho tuku?

Aby ste sa zamerali na epikardiálny tuk, môžete zvoliť aj krátke „výbuchy“ vysoko intenzívneho kardia, aj dlhšie ustálené kardio, fungovať by mali obe možnosti.

Intramuskulárny tuk

Intramuskulárny tuk je druh tuku, ktorý sa nachádza vo vašich svaloch. Pravdepodobne ste tento typ tuku videli, napríklad ako mramorovanie v prerastenom hovädzom stejku. Našťastie, intramuskulárny tuk vám môže poskytnúť ľahko dostupný zdroj energie pre svaly, ak ste svoje telo skutočne trénovali tak, aby sa z neho stal „stroj na spaľovanie tukov“.

Ako sa zbaviť intramuskulárneho tuku?

Z pohľadu cvičenia je jednou z najvhodnejších a najlepších možností jednoduchá aeróbna činnosť, pri ktorej dosiahnete pod 75% maximálnej tepovej frekvencie. Je vhodné súčasne obmedziť príjem uhľohydrátov, alebo sa dostať do „ketózy“, teda zostať nalačno. Ktorá „cvičebná zóna“ je pre tento tuk najvhodnejšia? U väčšiny ľudí dochádza k spaľovaniu tukov pri 45-65% maxime srdcového tepu. Je to vlastne typická kalkulácia, akú používajú osobní tréneri. Vezmú číslo 220, odrátajú váš vek a tak zistia vašu maximálnu tepovú frekvenciu. Potom vezmú 45-65% z výsledku, čo zodpovedá vašej maximálnej zóne spaľovania tukov. Toto číslo však môže veľmi kolísať, má tendenciu byť chybné. A to predovšetkým preto, že maximálne srdcová frekvencia je veľmi premenlivá.

Hnedý tuk

A nakoniec hnedý tuk. Tento tuk je z metabolického hľadiska veľmi aktívny a možno ho používať na spaľovanie kalórií, aby sa vygenerovalo teplo ako reakcia na vystavenie chladu. Deti majú dostatok hnedého tuku, keďže sa nedokážu triasť, aby sa zahriali. Až donedávna sa vedci domnievali, že dospelí moc hnedého tuku nemajú. Teraz sa to ukázalo ako mylný predpoklad. Koncept chladovej termogenézy spočíva v tom, že sa môžete natrénovať, aby ste si vybudovali viac hnedého tuku alebo aby ste premenili podkožný „biely tuk“ na tuk hnedý.

Čo dodať na záver? Je dôležité pochopiť, že rôzni ľudia s rôznymi predkami budú mať rôzne rozložený tuk po tele. Aj to je dôvod, prečo existujú štyri rôzne základné tvary postáv u mužov a štyri rôzne tvary postáv u žien. Napríklad, niektorí muži majú viac tuku na trupe a menej na končatinách, zatiaľčo niektoré ženy majú viac tuku na spodnej polovici tela, ale menej na tej hornej.

Zdroje

Čítajte ďalej Ako schudnúť
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac