Domov / / Nízke sebavedomie kvôli nadváh...

Nízke sebavedomie kvôli nadváhe

Posledná úprava 26.04.2018

Nadváha a samotná váha, ktorú človek musí nosiť navyše, môže mať na psychiku človeka zničujúci vplyv. Ľudia, ktorí majú problémy s váhou, sú ostatnými často zosmiešňovaní. Vtipy o tučných a obéznych ľuďoch pozná asi každý. Mohutní ľudia musia čeliť množstvu pichľavých poznámok a znevažovaniu v spoločnosti. Výsledkom je, že majú nízke sebavedomie, môžu sa dokonca považovať za neschopných.

Spoločenská izolácia

Každodenné bežné situácie v spoločnosti sú, alebo môžu byť pre ľudí s nadváhou zahanbujúce. Stráviť deň na pláži alebo verejnom kúpalisku, kde ich odev príliš nezahaľuje, je pre nich dosť nepríjemne strávený čas. Tí, ktorí sa rozhodli venovať kolektívnemu športu a súťaženiu, sa cítia často ponížení, pretože ich nikto nechce vziať do tímu. V škole zvyknú mať obézne deti a deti s nadváhou horšie študijné výsledky, než ich spolužiaci s normálnou váhou. Po škole majú často problémy získať si uznanie na strednej škole, získať zamestnanie. Niet preto divu, že takéto skúsenosti vedú k nízkemu sebavedomiu a nedostatku sebadôvery. Takto potom začína začarovaný kruh spoločenskej izolácie, emočnej utiahnutosti, zvýšeného prejedania sa, depresií, nečinnosti a ďalšieho priberania.

Telesné sebapoňatie (body image)

Skreslené a pokrivené sebapoňatie a celková nespokojnosť so svojím telom, teda pocity, ktoré zažívajú ľudia s nadváhou a obézni, vyúsťuje do nárastu negatívnej sebeúcty. Ide o rizikový faktor, ktorý môže viesť k depresiám a ďalšiemu abnormálnemu stravovaciemu chovaniu. Telesné sebapoňatie, teda obraz o svojom vlastnom tele, môže byť čiastočne ovplyvnený takými záležitosťami, ako je kultúra, jej pravidlá a „normy“, ktoré sú spájané s atraktivitou.

Výsledkom je aj to, že mnoho ľudí s nadváhou viní za svoju nadmernú váhu zdravotné problémy, ako napríklad ochorenie štítnej žľazy. Jednoduchým faktom ale je, že menej ako jedno percento ľudí s nadváhou má skutočne narušenú hormonálnu rovnováhu, prípadne iné kauzálne príčiny svojho stavu. Keďže len málokedy sa dá nájsť jedna jediná príčina za takýto stav, sú pravdepodobnými dôvodmi pre vznik nadváhy zlá výživa, nesprávne stravovacie návyky a nedostatok pohybu.

Riešenia v prípade nadváhy

Netreba snáď ani hovoriť, že sú určité veci, ktoré by mali ľudia s nadváhou a obézni urobiť, aby si vylepšili svoje sebavedomie. „Začiatočníci“ by mali najskôr navštíviť lekára, aby im pomohol určiť, nakoľko je ich problém závažný. Prípadne, či majú skutočne nejaký problém. Každý z nás je iný a niektorí ľudia, ktorí sa v porovnaní so svojou rodinou alebo priateľmi zdajú byť tuční, majú niekedy iba miernu nadváhu, prípadne nadváhou netrpia vôbec.

Prínosom je, obmedziť pozeranie televízie. Medzi nadváhou a pozeraním televízie je totižto súvis. Väčšina ľudí pozerá televíziu v priemere tri hodiny denne. A skúste hádať, aký produkt sa najčastejšie objavuje v reklame? Potraviny! K čomu majú ľudia sklony, keď pozerajú televízor? Jedia! Pozeranie televízie by sa malo obmedziť na niekoľko hodín denne. Riešením môže byť aj pozeranie televízie a súčasne jazda na cyklotrenažéri, či chôdza na bežeckom páse.

Zhrnutie

Ľudia s nadmerným množstvom telesného tuku nesú sami zodpovednosť za to, ako sa brániť pred psychickou aj fyzickou ujmou, ktorá môže vyplynúť z nadváhy. Nastavením zdravého stravovacieho režimu a pravidelného cvičenia, môžu zdolať problém, ktorému čelia. Môžu žiť a vychutnávať si život bez obmedzení a depresií z toho, že sú objemnejší, než je bežný priemer.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Tabletky na rýchle chudnutie Oxotrin

Naše hodnotenie:

  • Podporuje metabolizmus a lepšie spaľovanie tukov
  • Znižuje chuť do jedla
  • Prírodné zloženie

Čítajte viac