Chudnutie a cvičenie: 7 krokov k úspechu

Posledná úprava 12.01.2023

Zmeňte svoje telo, lepšie povedané pomer tuku a svalov, pomocou cvičenia zameraného na úbytok hmotnosti. Jedným z najlepších spôsobov, ako schudnúť je kombinácia diéty a cvičenia. Dobrý cvičebný plán bude obsahovať kardiovaskulárne cvičenie na spaľovanie kalórií a silový tréning, ktorý buduje a formuje svaly. Ako teda začať? Týchto sedem krokov Vám pomôže zostaviť plán zameraný na chudnutie cvičením, ktorý funguje.

Uistite sa, že ste na cvičenie dostatočne zdraví

Zvyčajne platí, že je dobrý nápad navštíviť svojho lekára, aby ste sa uistili, že ste dostatočne zdraví na intenzívne cvičenie. Aj v prípade, že existujú fyzické prekážky, ktoré Vám bránia zapojiť sa do niektorých populárnych foriem cvičenia, lekár môže byť schopný navrhnúť úpravy, vďaka ktorým budete môcť začať so svojim tréningovým plánom a vysnívaným chudnutím.

Na začiatku svojho plánu sa tiež môžete spojiť s ďalšími odborníkmi. Ak máte nejaké fyzické obmedzenie alebo predchádzajúce zranenie, fyzioterapeut môže byť schopný pomôcť. Za investíciu stojí aj návšteva osobného trénera. Dobrý tréner zhodnotí Vašu kondíciu, pomôže Vám určiť si ciele a navrhne pre Vás cvičebný plán.

Necíťte sa nútení kupovať si cvičebné náradie

Najčastejšia otázka nových cvičencov je: Aké je najlepšie cvičenie na chudnutie? Odpoveď je jednoduchá. Najlepšie cvičenie na chudnutie je to, ktoré naozaj robíte. Nie je nutné kupovať si sadu DVD alebo drahé nové náradie, aby ste schudli.

Na začiatku nového cvičebného plánu sa zamerajte na vybudovanie si zvyku. Keď sa pravidelné cvičenie stane súčasťou Vášho denného rozvrhu, môžete meniť typ a intenzitu Vášho tréningu. Na začiatku je ale konzistencia kľúčom k úspechu. Vyberte si teda činnosti, ktoré vás bavia – s nimi budete chudnúť jedna radosť.

Spojte sa s priateľmi

Jeden z najlepších predpokladov úspechu chudnutia je sociálna podpora. Ak je pre Vás cvičenie s priateľmi zábavnejšie, je pravdepodobnejšie, že v ňom budete pokračovať. Priatelia vám tiež pripomenú ak si nebudete plniť svoju povinnosť.

Ak váš bezprostredný kruh priateľov nemá záujem o cvičenie a o chudnutí iba snívajú, hľadajte ďalej. Pridali by sa k Vám niektorí kolegovia po práci? Možno, že máte susedov, ktoré by boli ochotní sa ísť poprechádzať alebo zabehať si po okolí s deťmi v kočíkoch.

Zaobstarajte si cvičebné oblečenie

Investujte do dobrých topánok a priedušného cvičebného oblečenia. Pri Vašom prvom nákupe sa vyhnite supermarketom a choďte do športovej predajne. Obchody predávajúce vybavenie na beh a chôdzu sú skvelé. V týchto malých obchodoch často pracuje personál, ktorý aktívne športuje a môže Vám dať konkrétne odporúčania ohľadom oblečenia.

Akonáhle urobíte prvý nákup, urobte nové cvičebné topánky alebo oblečenie motiváciou pre ďalší úspech. Nastavte si krátkodobé ciele a odmeňte sa novým oblečením, v ktorom sa budete cítiť počas tréningu pohodlne a sebaisto.

Napíšte si plán

Je ľahké sa rozhodnúť, že chcete cvičiť a popritom chudnúť. Naozaj to ale urobiť je to najťažšie. Vždy tu bude ďalšia úloha, práca alebo priorita, ktorá môže stáť v ceste Vášho tréningu. Ak chcete mať istotu, že cvičenie zostáva vašou hlavnou prioritou, vyberte kalendár a naplánujte každú činnosť vopred.

Akonáhle budete mať plán v písomnej forme, nechajte ho na veľmi viditeľnom mieste nech vám slúži ako neustála pripomienka. Zbaľte si cvičebné oblečenie a tašku do posilňovne deň vopred.

Meňte tréning

Cvičenie na chudnutie by malo obsahovať aeróbnu aktivitu, ktorá zvyšuje Vašu tepovú frekvenciu, silový tréning, ktorý buduje svaly a cvičenie zamerané na pružnosť, ktoré zvýši pohyblivosť kĺbov a znižuje stres.

Pri plánovaní cvičenia, skúste meniť aktivity, ktoré robíte každý deň. Napríklad v pondelok, stredu a piatok môžete ísť behať. V utorok, štvrtok a sobotu zoberte bicykel a vydajte sa do parku a urobte si kliky, výpady a sklápačky. V nedeľu sa natiahnite a získajte rovnováhu pomocou jogy.

Doprajte si aktívnu regeneráciu

Pokúste sa každý deň niečo urobiť. Áno, žiadne voľné dni! Pamatajte – chcete schudnúť. Nezabudnite, že pri plánovaní tréningu budete meniť typ aktivít. Ak viete, že sa chystáte mať určitý deň dlhší alebo ťažší tréning, naplánujte si na nasledujúci deň jednoduché cvičenie, aktívnu regeneráciu.

Takéto cvičenie vám rozprúdi krv v žilách, ale nie je energické. Jednoduché plávanie, jemná joga a dlhá prechádzka s priateľom sú dobrými príkladmi.

Pamätajte si, že najdôležitejšou súčasťou Vášho nového cvičebného plánu je dôslednosť. Udržujte zdravý diétny plán a cvičte každý deň. Zdravé návyky, ktoré si vybudujete v tejto fáze vám pomôžu na vašej ceste chudnutia.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac