5 trikov ako chudnúť bez cvičenia

Posledná úprava 17.01.2023

Koľko kalórií môžete spáliť rýchlymi zmenami? Je možné schudnúť jednoduchými zmenami životného štýlu? Odpoveď Vás možno prekvapí. Ukazuje sa, že maličkosti, ktoré robíte počas dňa, urobia veľký rozdiel v počte kalórií, ktoré spálite a kilách, ktoré schudnete.

Ak chcete spáliť kalórie bez cvičenia, odborníci Vám poradia, aby ste zvýšili svoju mimocvičebnú pohybovú aktivitu (necvičebná termogenéza). Tento výraz označuje všetok pohyb, ktorý nie je dostatočne energický na to, aby sa nazýval cvičením. Podľa vedcov by práve takýto pohyb mohol zohrávať významnú úlohu v tom, či schudneme, priberieme alebo sa u nás rozvinie obezita.

Takže, koľko kalórií môžete spáliť takýmto spôsobom? Toto číslo sa u každého líši, ale môže byť významné. Vzhľadom na to, že úroveň aktivity ľudí je natoľko odlišná, množstvo spálených kalórií sa líši od človeka k človeku až o 2000 kcal za deň.

Ako páliť kalórie, chudnúť ale necvičiť?

Chudnite v kancelárii

Sedavé zamestnanie nie je priamou príčinou obezity, ale dlhšia doba sedenia by sa u niektorých ľudí mohla stať príčinou prírastku hmotnosti. Obézni jedinci prejavujú vrodenú tendenciu sedieť o 2,5 hodiny denne dlhšie ako ich štíhle náprotivky. Odhaduje sa, že ak obézni jedinci príjmu návyky svojich štíhlych náprotivkov, mohli by spáliť ďalších 350 kalórií za deň.

Ak máte sedavé zamestnanie, vytvorte si návyk vstať na aspoň 15 minút každú hodinu. Urobte si prechádzku na najvzdialenejšie toalety, alebo ku chladiču vody, choďte niečo zariadiť, výjdite po schodoch namiesto výťahu, alebo zakladajte dokumenty postojačky. Presvedčte niekoľko svojich kolegov, aby sa snaha zvýšiť svoju pohybovú aktivitu stala súčasťou Vašich zdravých návykov v práci.

Chudnite počas oddychu

Koľko hodín večer premrháte ležaním a sledovaním televízie? Koľko kalórií môžete spáliť, ak pri sledovaní televízie budete vykonávať nejakú ľahkú činnosť?

Nedopustite, aby Váš čas oddychu bol príčinou priberania na váhe. Popri sledovaní televízie poskladajte prádlo, utrite prach alebo pozametajte dlážku. Ak radi telefonujete, pri rozhovore sa namiesto sedenia prechádzajte. Snažte sa obmedziť čas strávený za počítačom na 15-minútové intervaly.

Spáľte viac kalórií s deťmi

Ak naučíte deti, aby zvýšili množstvo svojej každodennej aktivity, môžete ich uchrániť pred prírastkom na váhe v budúcnosti. Ak chcete schudnúť bez cvičenia, nájdite spôsoby ako zvýšiť čas strávený chôdzou počas dňa. Odprevaďte deti do školy alebo na autobusovú zastávku. Ak šoférujete, zaparkujte na kraji parkoviska a počas chôdze sa detí opýtajte aký mali deň.

A rodičia, keď ste v pokušení vyhrešiť svoje deti keď sú neposedné, radšej si to premyslite. Neposednosť je obyčajná forma necvičebnej aktivity a môže prispieť k zdravému metabolizmu.

Chudnite počas každodenných povinností

Domácimi prácami môžete spáliť niekoľko sto kalórií za hodinu. Skutočný počet závisí od Vašej veľkosti a pohlavia. Napríklad, drobná žena spáli domácimi prácami asi 160 kalórií za hodinu, zatiaľ čo väčší muž by spálil podstatne viac. Ale kto by si pomyslel, že zametanie podlahy by mohlo spôsobiť chudnutie? Zoberte mop a zistite, koľko kalórií môžete spáliť.

Po tom, čo poupratujete, vždy existujú organizačné úlohy, ktoré Vám môžu pomôcť zabrániť priberaniu na váhe a dokonca schudnúť. Usporiadajte si šatník, rozbaľte krabice alebo vyčistite garáž a zvýšte si tak svoju necvičebnú aktivitu.

Chudnite na spoločenských akciách

Koľkokrát ste prišli ku kamarátovi na oslavu a hneď hľadali pohodlné miesto na sedenie? Keď nabudúce pôjdete na párty, spáľte kalórie tým, že budete viac spoločenský. Stojte alebo sa prechádzajte po miestnosti a pohovorte si s toľkými ľuďmi, s koľkými je to možné. Ponúknite pomoc v kuchyni, prejdite sa do záhrady alebo vítajte hostí pri dverách, aby ste tak zostali aktívny. Budete tak dušou oslavy a zároveň spálite množstvo kalórií a schudnete.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac