Domov / / Kľúč k úspešnému chudnutiu, kt...

Kľúč k úspešnému chudnutiu, ktorý nemá vôbec nič spoločné s diétami alebo cvičením

Posledná úprava 19.12.2017

Patríte aj vy medzi tie, ktoré o svojej snahe o schudnutie môžu napísať román? A patríte k tým šťastným, ktoré sa napriek zdanlivému neúspechu, naučili minimálne jednu, ale o to podstatnejšiu, lekciu? Hovoríme teraz o pravidle „prijať – vydať“. Nemá to však nič spoločné s tým, koľko jete, alebo aké cviky spália najviac kalórií, či ako jesť menej cukru…

Tá najdôležitejšia a možno aj najneočakávanejšia lekcia, ktorú ste sa mohli naučiť, je maximalizovať množstvo potešenia, ktoré v živote máte. Môže to zniesť bezvýznamne a neopodstatnene, pokiaľ ide o chudnutie. Teraz vám ale vysvetlíme, prečo ide o jednu z najdôležitejších vecí, ktoré pre seba môžete urobiť, ak chcete schudnúť.

Keď si vyberiete svoju úplne prvú knihu o diétach, alebo sa vydáte na prvé sedenie u odborníkov na stravovanie, váš náhľad na život sa okamžite zmení. Namiesto toho, aby ste sa zamerali na toho zlatého chalana u vás v práci, alebo na vašu snahu o zlepšenie fotografických zručností, budete míňať svoj čas a energiu na rátanie kalórií, váženie potravín a plánovanie tréningov.

Sú tu ale dva základné problémy. Ak sa váš mozog zaoberá myšlienkami na jedlo, nemôžete sa zameriavať na iné, podstatnejšie veci vo vašom živote. Váš život sa teda neodvratne stane nezáživným a nudným a skončíte s pocitom, že vlastne vôbec „nežijete“. Diéta vás dostane do úpadku mysle. Neustále si budete hovoriť, že nemôžete mať to, čo skutočne chcete a takéto myšlienky sa môžu vkradnúť aj do zvyšku vášho života. Začnete žiť spôsobom, kedy sa budete cítiť nespokojne a bez kúska radosti. Bude to vo vás vrieť a veľmi ľahko sa to môže zvrhnúť nesprávnym smerom. Ak sa jedlo stane vaším primárnym zdrojom šťastia, začnete viac jesť.

Presne takto sa mnohí ľudia cítia po rokoch, dokonca desaťročiach, strávených na húsenkovej dráhe s názvom „chudnutie“.

Aby ste teda prelomili tento začarovaný kruh frustrácie, depresie, nudy a jedenia, musíte do svojho života zapojiť viac „nepotravinových“ radostí. Čím viac šťastia a radosti vám bude každý jeden moment v živote poskytovať, tým menej sa budete obracať na jedlo, aby ste zažili okamihy šťastia. Stanoviť si priority šťastia ovplyvní aj váš vzťah k jedlu.

Zaberie to trochu času, kým sa naučíte nazerať na každý moment v živote z tej krajšej perspektívy. No s postupom času sa z jedla stane iba jeden z radostných aspektov vo vašom živote. Nie ten jediný pozitívny aspekt.

Tu je niekoľko tipov, ako do svojho každodenného života pridať viac radosti a šťastia:

1) Zamyslite sa, čo vás robilo šťastnou, keď ste boli dieťa

Boli ste rada vonku? Boli ste skôr na umenie a ručné práce? Hrala ste sa rada s maminým mejkapom? Keď sa v myšlienkach vrátite späť v čase, môžete nazrieť do svojho vnútra, do spomienok, ktoré sú dnes prekryté jedlom a diétami. Začnite tu, zistite, čo si pamätáte a zamyslite sa, ako by ste mohli viac z týchto činností zaradiť do svojho súčasného života.

2) Spýtajte sa sama seba tak často, ako je to len možné: „čo môžem hneď teraz urobiť, aby bola táto chvíľa ešte šťastnejšia?“

Môžete to aplikovať aj na tú najvšednejšiu úlohu. Ak periete, ako si to môžete spríjemniť? Možno stačí, ak si obujete svoje najobľúbenejšie papuče. Alebo si pustíte pri vešaní prádla jazz. Počas rannej cesty do práce si môžete vypočuť audioknihu. A keď sa posadíte k jedlu? Ako si môžete tento moment okrášliť a maximalizovať potešenie? Sviečky, pekné prestieranie a hudba, to by mohla byť tá správna cesta.

3) Na každý deň si do kalendára pridajte „zábavu“

Ak ste sa vydali na cestu životom s úsmevom na perách, vytvorte si kategóriu „zábava“. Zapíšte si ju vždy napríklad jasnou zelenou a dbajte na to, aby ste každý deň mali v kalendári nejakú zelenú aktivitu. Či už pôjde o stretnutie s priateľmi, prechádzku v parku ráno pred prácou alebo večerné prezeranie výkladov, naplánovanie relaxačného obedu v strede hektického dňa, vždy si niečo vymyslite.

A viete čo? Je dobre možné, že čím radostnejší a zábavnejší bude váš každodenný život, tým viac sa vám podarí schudnúť. S úplnou samozrejmosťou, bez stresu, drilu a plánovania.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Tabletky na rýchle chudnutie Oxotrin

Naše hodnotenie:

  • Podporuje metabolizmus a lepšie spaľovanie tukov
  • Znižuje chuť do jedla
  • Prírodné zloženie

Čítajte viac