15 tipov pre lepší spánok

Posledná úprava 06.03.2017

Ľudia sa v súčasnej modernej dobe nachádzajú uprostred čohosi, čo odborníci nazvali „spánková epidémia“ a spoločnosť cíti jej dopad. V skutočnosti, takmer 8 z 10 opýtaných pripúšťa, že by sa cítili lepšie a boli lepšie pripravení na deň, keby spali ešte aspoň o hodinu dlhšie.

Našťastie existujú nejaké riešenia. Nasledujúce tipy sú osvedčené riešenia pre kvalitný spánok, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa škodlivým účinkom nedostatku spánku a únave po zlej noci. Stručne povedané, tieto tipy na lepší spánok vám pomôžu pondelkové, a každé ďalšie ráno, zvládnuť oveľa lepšie.

 1. Urobte zo spánku prioritu. Udržujte stály spánkový cyklus. Dokonca aj cez víkendy. Ak je to potrebné, skúste pridať spánok do vášho zoznamu úloh. A nemeškajte.
 2. Udržiavajte zdravú spánkovú rutinu. Vytvorte si predspánkovú rutinu, ktorá vám pomôže uvoľniť sa. Odborníci odporúčajú čítanie knihy, počúvanie upokojujúcej hudby alebo horúci kúpeľ.
 3. Spravte si zo spánku útočisko. Vaša spálňa by mala byť oázou pohodlia. Vytvorte si miestnosť, ktorá je tmavá, tichá, chladná a pohodlná, pripravená na kvalitný spánok. Prehodnoťte úpravu spálne.
 4. Zhodnoťte svoj spánkový systém. Vaše matrace a vankúše by vám mali poskytovať komfort a podporu. Vaša posteľ a vaše telo sa prirodzene v priebehu času menia, takže ak má váš matrac 7 rokov (alebo viac), môže byť čas na nový. Vankúše by sa vo všeobecnosti mali meniť každý rok.
 5. Nemajte pracovný materiál v spálni. Spálňa by mala byť používaná iba na spánok a sex. Udržujte stres, ako je práca, mimo spálne.
 6. Vyžeňte technológie. Televízia, smartphony, tablety, notebooky a počítače by mali byť uchovávané mimo spální. Intenzívne podsvietenie elektroniky spúšťa stimuláciu chemických látok v mozgu, ktoré oznamujú vášmu telu, že je čas byť hore.
 7. Cvičte s predstihom. Pre kvalitný spánok docvičte najmenej 2 hodiny pred spaním. Dokonca aj svižná chôdza môže zvýšiť krvný obeh a zlepšiť váš spánok.
 8. Prehodnoťte svoj priestor na spanie. Vedeli ste, že ak páry spia na dvojitých posteliach, obaja majú iba toľko priestoru na spanie ako v detskej postieľke? Či už spíte s partnerom alebo osamote, na matraci by ste mali mať dostatok priestoru, aby ste sa mohli voľne a ľahko hýbať.
 9. Po obede nahraďte kofeín vodou. Kofeín môže zostať vo vašom tele dlhšie, než si možno uvedomujete. Pite v popoludňajších hodinách namiesto kávy, čaju alebo sódy radšej vodu.
 10. Alkohol pite skôr počas dňa. Ak si chcete dopriať trochu alkoholu, pohár vína skoro po práci môže upokojiť nervy a pomôže odohnať stres.
 11. Počas dňa spite 20 až 30 minút. Krátke zdriemnutie vám môže pomôcť bez toho, aby ste nespali v noci. Odborníci tvrdia, že 10 minútové zdriemnutie môže predĺžiť bdelosť o 2,5 hodiny, keď ste unavení a až o 4 hodiny, keď ste dobre odpočinutí.
 12. Vo večerných hodinách jedzte ľahké veci. Dojedzte aspoň dve až tri hodiny pred spaním.
 13. Píšte si denník s vašimi starosťami. Vzdiaľte sa od vecí, z ktorých ste v strese a máte úzkosť. Zapisovanie si vecí, ktoré vás trápia, vám môže pomôcť zrelaxovať. Len si nenechávajte denník v spálni.
 14. Nastavte si na budíku vhodný časový limit na opätovné zvonenie. Tlačidlo na odloženie budenia použite iba raz a posun nastavte tak, aby ste sa stihli zobudiť včas. Budete sa cítiť sviežejšie, ak váš spánok nebude prerušovaný viackrát.
 15. Kúpte si budík. A majte svoj telefón v inej miestnosti. Smartfóny môžu predstavovať počas dňa zdroj stresu a jeho blízkosť pri spaní môže narúšať váš spánok – hoci nebude robiť hluk alebo je nastavený iba na vibrovanie.
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac