Príčiny nespavosti
Nespavosť môže byť spustená viacerými možnými faktormi, vrátane úzkosti a stresu, skrytými zdravotnými problémami, požívaním alkoholických nápojov alebo užívaním drog a návykových látok. Niekedy však nie je možné jednoznačne určiť, aké má presne nespavosť príčiny.
Obsah:
Stres a úzkosť
U niektorých ľudí sa vyvinie nespavosť po stresujúcej udalosti, napríklad úmrtí blízkeho človeka, kvôli problémom v práci alebo finančným problémom. Ťažkosti môžu pretrvávať ešte dlho po tom, ako sa spúšťacia udalosť stala. Jednoducho si človek začne spájať posteľ s problémami so spánkom. A následne sa rozvinie úzkosť týkajúca sa samotného spánku.
Ak má človek viacero všeobecných problémov a starostí, napríklad v práci, doma a k tomu ešte zdravotné problémy, nemusí sa mu dariť zaspať, hoci nedokáže povedať, aké má presne jeho nespavosť príčiny.
Môže sa stať, že ležiac v posteli začne človek premýšľať o svojich problémoch, čiže nedokáže zaspať. Situácia sa zhorší ešte viac, keď si následne začne robiť starosti kvôli neschopnosti okamžite zaspať.
Zlé spánkové návyky a nevhodné prostredie na spánok
Možno sa márne snažíte dobre sa vyspať práve preto, že nemáte pravidelný režim, teda chodíte spať v rôznych časoch, doprajete si zdriemnutie počas dňa, alebo pred spaním jete, či nie ste dostatočne unavený a uvoľnený.
Nevhodné prostredie v spálni tiež prispieva k nespavosti. Príčinami nespavosti môžu byť nepohodlná posteľ, príliš jasná spálňa, prílišný hluk, horúčava alebo chlad.
Faktory životného štýlu
Aj alkohol pred spaním alebo určité rekreačné drogy môžu mať vplyv na spánok. Rovnako je to so stimulantami ako kofeín (nachádza sa v čaji, káve a energetických nápojoch) či nikotín (nachádza sa v cigaretách). Preto sa im treba večer vyhýbať.
K nespavosti môžu prispieť aj zmeny v spánkových návykoch a spánkovom vzorci. Príčinou nespavosti teda môže byť napríklad práca na smeny, zmena časového pásma (pásmová choroba).
Psychické zdravotné problémy
Psychické zdravotné problémy, tiež príčina nespavosti, častokrát ovplyvňujú spánkový vzorec človeka. Môžeme sem zaradiť:
- poruchy nálady – napríklad depresie alebo bipolárna porucha,
- úzkostné poruchy – napríklad generalizovaná úzkosť, panická úzkostná porucha alebo posttraumatická stresová porucha,
- psychotické poruchy – napríklad schizofrénia.
Fyzické zdravotné problémy
Nespavosť môže byť spôsobená aj fyzickými zdravotnými problémami. Príčinou nespavosti môžu byť:
- choroby srdca – napríklad angina pectoris alebo zástava srdca,
- respiračné problémy – napríklad chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP) alebo astma,
- neurologické problémy – napríklad Alzheimerova choroba alebo Parkinsonova choroba,
- hormonálne problémy – napríklad zvýšená činnosť štítnej žľazy,
- problémy kĺbov alebo svalov – napríklad artritída,
- problémy pohlavného alebo močového ústrojenstva – napríklad inkontinencia alebo zväčšená prostata,
- problémy so spánkom – napríklad chrápanie a spánková apnoe, syndróm nepokojných nôh, narkolepsia, nočné mory a námesačnosť,
- rakovina,
- obezita,
- gastroezofagálny reflux,
- dlhodobá bolesť.
U žien môže niekedy spôsobiť nespavosť aj narodenie dieťaťa.
Pohlavie a vek
Ženy sú až dvakrát náchylnejšie na nespavosť než muži. Hormonálne výkyvy počas menštruácie a menopauzy sú rovnako zodpovedné za nespavosť u žien.
Pravdepodobnosť vzniku nespavosti sa zvyšuje aj s pribúdajúcim vekom, menia sa spánkové vzorce človeka. Starí ľudia majú problémy s neprerušovaným spánkom. Potrebujú si zdriemnuť aj cez deň. Pridružujú sa rôzne zdravotné problémy. Príznakmi nespavosti trpí až polovica ľudí nad 60 rokov.
Užívanie liekov
Niektoré lieky na predpis alebo voľnopredajné lieky môžu spôsobiť nespavosť ako svoj vedľajší účinok. Môžu napríklad obsahovať rôzne stimulanty, prípadne pôsobia močopudne. Patria sem:
- niektoré antidepresíva,
- lieky na epilepsiu,
- lieky na vysoký krvný tlak, napríklad betablokátory,
- steroidné lieky,
- nesteroidné protizápalové lieky,
- stimulačné lieky určené na liečbu poruchy pozornosti spojenú s hyperaktivitou (ADHD) alebo narkolepsie,
- niektoré lieky určené na liečbu astmy, napríklad salbutamol, salmeterol a teofylín.
Človek by nepovedal, aké rôzne môže mať nespavosť príčiny. Netreba sa však vzdávať. Ak odhalíte a porazíte príčiny, odstránite aj nespavosť. Existujú rôzne formy liečby, stačí len nájsť váš spúšťač problémov.